IPPB5/423-307/08-2/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-307/08-2/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2008 r. (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do rozliczania strat podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2008 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa do rozliczania strat podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z innymi spółkami utworzyła podatkową grupę kapitałową (dalej "P"), która została zarejestrowana przez Naczelnika US w decyzją z dnia 18 XI 2008 r., a pierwszy rok podatkowy P rozpoczyna się 1 stycznia 2009 r.. Zgodnie z umową o utworzeniu P, Spółka jest spółką reprezentującą P. w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z przepisów Ordynacji podatkowej. Na dzień 31 grudnia 2008 r. Spółka będzie mogła mieć nierozliczoną stratę podatkową z lat ubiegłych lub za rok 2008.

Spółka zadała następujące pytanie:

Czy w przypadku upływu okresu obowiązywania umowy lub po utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej przez P oraz zakończeniu jej roku podatkowego, straty podatkowe Spółki nie rozliczone do dnia 1 stycznia 2009 r. będą mogły zostać przez Spółkę rozliczone po dniu utraty tego statusu przy zachowaniu zasad wynikających z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. (tzn. w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych po roku, w którym Spółka wykazała stratę, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty).

Zdaniem Spółki, w razie upływu okresu obowiązywania umowy lub po utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej przez P oraz zakończeniu jej roku podatkowego, straty podatkowe Spółki nie rozliczone do dnia 1 stycznia 2009 r. będą mogły zostać przez Spółkę rozliczone po dniu utraty tego statusu przy zachowaniu zasad wynikających z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. (tzn. w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych po roku, w którym Spółka wykazała stratę, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty).

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych:

1.

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22

2.

dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2);

3.

o wysokość straty, o której mowa powyżej, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty (art. 7 ust. 5).

4.

straty poniesionej przez podatkową grupę kapitałową nie pokrywa się z dochodu poszczególnych spółek w razie upływu okresu obowiązywania umowy lub po utracie statusu podatkowej grupy kapitałowej (art. 7a ust. 2);

5.

z dochodu podatkowej grupy kapitałowej nie pokrywa się strat spółek wchodzących w skład grupy, poniesionych przez nie w okresie przed powstaniem grupy (art. 7a ust. 3).

Zdaniem Spółki:

1.

żaden przepis u.p.d.o.p. nie zabrania spółce wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej rozliczenia strat powstałych przed utworzeniem tej grupy po utracie prawa do uznania tej grupy za podatnika i zakończeniu jej roku podatkowego;

2.

jedyne ograniczenia dotyczące rozliczenia straty poniesionej przez spółkę wchodzącą w skład podatkowej

a.

strata ta nie obniża dochodu podatkowej grupy kapitałowej;

b.

strata ta może obniżyć dochód spółki, która ją poniosła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych po roku, w którym spółka wykazała tę stratę, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Konkludując zdaniem Spółki, w przypadku upływu okresu obowiązywania umowy lub po stracie statusu podatkowej grupy kapitałowej przez P oraz zakończeniu jej roku podatkowego, straty podatkowe Spółki nie rozliczone do dnia 1 stycznia 2009 r. będą mogły zostać przez Spółkę rozliczone po dniu utraty tego statusu przy zachowaniu zasad wynikających z art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. (tzn. w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych po roku, w którym Spółka wykazała stratę, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty).

Wnioskodawca podkreśla, że powyższe stanowisko znajduje pełne potwierdzenie w doktrynie prawa podatkowego, w szczególności:

1.

J.Marciniuk w Komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 2008 wydawnictwa C.H. Beck: " (...) Strata poniesiona przez Spółkę przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej maże być natomiast skompensowana z dochodu tej spółki osiągniętego po zakończeniu okresu, na który ustanowiono podatkową grupę kapitałową, ewentualnie po utracie przez tę grupę statusu podatnika podatku dochodowego. Straty poniesione od 1 stycznia 1999 r. (...) mogą być bowiem odliczane od dochodu osiągniętego w pięciu kolejnych latach następujących bezpośrednio po roku poniesienia straty, a nie jak to miało miejsce do 31 grudnia 1998 r. w trzech kolejnych latach, (...)".

2.

R. Krasnodębski w Komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych 2008, wydawnictwa LexisNexis: " (...) Strata spółek powstała przed dniem powstania grupy, może natomiast być wykorzystana przez spółki jeżeli ustanie byt prawny podatkowej grupy kapitałowej. Jeśli bowiem grupa przestaje istnieć, to kończy się jej rok podatkowy, a wszystkie tworzące ją podmioty rozpoczynają swoje nowe lata podatkowe, zgodnie z zasadami przyjętymi w umowach (statutach). W tym przypadku nie ma przeszkód, aby spółki - zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 5 - wykorzystały straty poniesione przez każdą z nich przed powstaniem grupy. Jednocześnie wobec braku przepisu zezwalającego na taką możliwość, należy uznać, że okres istnienia grupy nie wydłuża pięcioletniego okresu, o którym mowa w tym przepisie. (...)."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowią

zującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl