IPPB5/423-293/09-2/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-293/09-2/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2009 r. (data wpływu 3 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów podatkowych-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie kwalifikacji poniesionych wydatków do kosztów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. zrealizowała inwestycję budowy hali z zapleczem socjalno biurowym oraz placem magazynowo przeładunkowym w miejscowości K. W związku z powyższą inwestycją spółka ponosiła różnego rodzaju koszty w szczególności koszty związane z przyłączeniem do sieci gazowej. W tym celu została podpisana dnia 27 listopada 2008 r. umowa o przyłączenie do sieci gazowej. Przedmiotem powyższej umowy zgodnie z brzmieniem § 1 pkt 2 było przyłączenie do sieci gazowej Operatora, wewnętrznej instalacji gazowej Przyłączanego (P), która będzie znajdować się w obiekcie w miejscowości K przy ulicy P. Ponadto zgodnie z § 1 pkt 3 czytamy: Wobec pisemnego oświadczenia Przyłączanego (P) z dnia 7 sierpnia 2008 r., że w jego interesie leży przygotowanie i wykonanie we własnym zakresie inwestycji wymienionej w ust. 2, strony ustalają że przyłączenie do sieci gazowej będzie zrealizowane przez Przyłączanego (P) posiadanymi przez niego środkami, zgodnie z warunkami przyłączenia nr... z dnia 2008-03-05, z uwzględnieniem ewentualnych koniecznych zmian tych warunków. Dodatkowo w § 2 wyżej zacytowanej fragmentarycznie umowy znajduje się zapis mówiący o tym, ze Operator zwróci Przyłączanemu (P) nakłady poniesione na realizację według zasad i w terminie określonym w załączniku nr 5 do umowy. Dalej w załączniku nr 5 czytamy, że po dokonaniu odbioru końcowego, Przyłączany (P) najpóźniej w ciągu 7 dni wystawi Operatorowi rachunek/fakturę VAT z tytułu zwrotu nakładów za urządzenia przejęte przez operatora, na kwotę odpowiadającą rzeczywistym nakładom poniesionym na realizację przyłączenia, jednak nie wyższą niż 61.379 złotych w tym 28.379 zł za przyłącze dla zakresu rzeczowego przyjętego w Warunkach przyłączenia, odpowiednio skorygowanego stosownie do rzeczywistej długości przyłącza oraz 33.000 zł za punkt redukcyjno-pomiarowy.

Na podstawie powyżej opisanych postanowień spółka P wystawiła z datą 22 kwietnia 2009 r. stosowną fakturę sprzedaży tytułem rozliczenia umowy o przyłączenie do sieci gazowej.

Natomiast koszty związane z wyżej opisaną usługą poniesione zostały w latach 2008 i 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy koszty związane z realizacją umowy o przyłączenie do sieci gazowej jako, że zdaniem spółki stanowią koszty pośrednie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają rozliczeniu w dacie ich poniesienia odpowiednio zmniejszając podstawę opodatkowania 2008 r., 2009 r....

Zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zgodnie z art. 15 ust. 4d koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą

Zgodnie z art. 15 ust. 4e za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Zgodnie z art. 16a ust. 2 amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1.

przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych."

Zgodnie z art. 16g ust. 3 za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji I uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Zgodnie z art. 16g ust. 4 za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zdaniem Spółki, koszty związane z przyłączeniem do sieci gazowej - stanowią nakłady poniesione na obcy środek trwały. Jednakże w tym konkretnym przypadku nie będą one użytkowane przez Spółkę P Polska na podstawie umowy najmu lub dzierżawy. Zatem, zdaniem Spółki winny być one potraktowane jako koszty ogólne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów i jako koszty pośrednie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Bez znaczenia jest przy tym fakt, iż zostaną one w formie odpłatnej przekazane na rzecz D Sp. z. o.o. oddział Z.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl