IPPB5/423-277/09-2/DG - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków na nabycie usługi organizacji odprawy celnej w transporcie międzynarodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-277/09-2/DG Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wydatków na nabycie usługi organizacji odprawy celnej w transporcie międzynarodowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2009 r. (data wpływu 29 maja 2009 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportu międzynarodowego. W marcu 2009 r. nasza firma rozpoczęła współpracę w formie pośrednika w zakresie organizacji odprawy celnej na rzecz kontrahenta zagranicznego z Niemiec, wykonującego transport w relacji Polska-Białoruś. Kontrahent podał dla tej transakcji numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług.

Agencja celna po wykonaniu usługi organizacji odprawy celnej eksportowej obciążyła naszą firmę kosztami organizacji odprawy niemieckiego klienta, dołączając dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT, stanowiące dowód potwierdzający jednoznacznie, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Nasza spółka nie wykonywała transportu towaru lecz wystąpiła jedynie w charakterze pośrednika w organizacji odprawy celnej. Po otrzymaniu faktury z Agencji Celnej nasz pracownik wystawia fakturę sprzedaży dla kontrahenta niemieckiego a kwota na dokumencie sprzedaży jest wyższa niż kwota zafakturowana z Agencji Celnej, za tą samą organizację odprawy. Wartość netto usługi na fakturze dla kontrahenta niemieckiego zwana "inne czynności spedycyjne przy organizacji transportu międzynarodowego" opodatkowana jest stawką 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy poniesiony koszt na nabycie usługi organizacji odprawy celnej w transporcie międzynarodowym zafakturowanej przez Agencję Celną spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu...

2.

Czy spółka prawidłowo wystawiła fakturę sprzedaży kontrahentowi niemieckiemu za pośrednictwo w organizacji odprawy celnej w transporcie międzynarodowym stosując stawkę podatku w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone Nr 1.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone Nr 2 wydana została odrębna interpretacja indywidualna Nr IPPP2/443-582/09-2/MS.

Spółka uważa, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatek na nabycie organizacji odprawy celnej eksportowej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, gdyż jest on nierozerwalnie związany z uzyskanym przychodem. Koszt odprawy został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i nie jest wyłączony z kosztów uzyskania przychodu w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot "w celu" oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Reasumując, aby zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

*

został poniesiony w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

*

poniesiony został w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

*

został właściwie udokumentowany,

*

nie znajduje się w katalogu kosztów zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Należy zaznaczyć, iż wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego. Zgodnie bowiem z obowiązującą w prawie cywilnym zasadą ciężaru dowodu, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne (art. 6 Kodeksu cywilnego).

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, poniesiony koszt na nabycie usługi organizacji odprawy celnej w transporcie międzynarodowym, po spełnieniu warunków zawartych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl