IPPB5/423-268/10-4/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-268/10-4/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu z tytułu świadczenia usług serwisowych oraz udzielenia sublicencji, uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data nadania 12 sierpnia 2010 r., data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 26 lipca 2010 r. znak IPPB5/423-268/10-2/AJ (data nadania 26 lipca 2010 r., data odbioru 10 sierpnia 2010 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu z tytułu świadczenia usług serwisowych oraz udzielenia sublicencji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie odpłatnego świadczenia usług polegających na udzielaniu sublicencji na oprogramowanie komputerowe oraz obsługi serwisowej tegoż oprogramowania. Autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych posiada spółka mająca osobowość prawną z siedzibą i zarządem na terytorium Izraela (zwana dalej "Licencjodawcą"). Wnioskodawca nie jest powiązany kapitałowo lub osobowo z Licencjodawcą.

Wnioskodawca na podstawie zawartych z klientami umów świadczy usługi serwisowe systemu komputerowego. Usługi te mają charakter ciągły i odnawialny. Usługi serwisowe polegają na udzielaniu pomocy wsparcia technicznego, w tym pomoc "na odległość" w wyodrębnianiu i naprawie defektów, aktualizacje programów i dokumentacji. Rozliczenia dokonywane są na podstawie faktur VAT wystawianych za okresy miesięczne, kwartalne, roczne lub inne określone w umowie, przy czym faktury te wystawiane są przed rozpoczęciem świadczenia usług lub w trakcie ich świadczenia. Płatność za usługi następuje z reguły w trakcie świadczenia usług, zgodnie z terminem płatności określonym w fakturze VAT.

Rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakiej dacie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie opisanych poniżej przykładowych faktur VAT dokumentujących odpłatne świadczenie usługi serwisowej oraz udzielenie sublicencji:

A.

data wystawienia faktury 4 stycznia 2010 r.

usługi serwisowe za okres 01.01.2010 - 31 grudnia 2010 r.

termin płatności 21 stycznia 2010 r.

wpływ należności 20 stycznia 2010 r.

B.

data wystawienia faktury 28 lutego 2010 r.

usługi serwisowe za okres 01.12.2009 - 28 lutego 2011 r.

termin płatności 21 marca 2010 r.

wpływ należności zgodnie z terminem płatności

C.

data wystawienia faktury 1 marca 2010 r.

usługi serwisowe za okres 01.03.2010 - 28 lutego 2011 r.

termin płatności 21 marca 2010 r.

wpływ należności zgodnie z terminem płatności

D.

data wystawienia faktury 31 stycznia 2010 r. za udzielenie sublicencji w dniu wystawienia faktury termin płatności 21 lutego 2010 r.

wpływ należności zgodnie z terminem płatności

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W myśl ust. 3a do art. 12 za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W myśl ust. 3c jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychody uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Przy prawidłowej wykładni ww. przepisów należy mieć na uwadze zasadę lex specialis derogat legi generali, która nakazuje zastosowanie przepisu szczególnego, który ma pierwszeństwo przed przepisem ogólnym. Zatem w pierwszej kolejności należy ustalić czy zastosowanie w niniejszej sprawie będzie miał jeden z trzech przepisów szczególnych (ust. 3c-3d). Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie w stosunku do przykładowych faktur A, B i C za usługi serwisowe zastosowanie będzie miał przepis art. 12 ust. 3c ww. ustawy, zgodnie z którym, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Zatem obowiązek podatkowy z przykładowych faktur powstanie odpowiednio: faktura A - 31 grudnia 2010 r.; faktura C - 28 lutego 2011 r.

W przypadku przykładowej faktury B obowiązek podatkowy w części stanowiącej 12/15 przychodu powstanie w dniu 1 grudnia 2010 r., gdyż w tym dniu upłynie rok od momentu rozpoczęcia wykonywania usług, zaś w pozostałej części (3/15) w dniu 28 lutego 2011 r. Podkreślenia wymaga również, iż w dniu 1 grudnia 2010 r. nie może powstać obowiązek podatkowy od całej kwoty faktury, lecz wyłącznie w udziale proporcjonalnym przypadającym na okres roku (12/15) bowiem w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1) ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Podkreślenia wymaga również, iż w art. 12 ust. 3c ustawodawca posłużył się wyrażeniem "nie rzadziej niż raz w roku" a nie "nie rzadziej niż raz w roku podatkowym". Zatem rok, o którym mowa w ww. przepisie nie jest tożsamy z rokiem podatkowym, o którym mowa w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Wnioskodawcy przy obliczaniu daty powstania przychodu należy posłużyć się art. 12 § 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień. Zatem rok od daty rozpoczęcia wykonywania usługi serwisowej udokumentowanej przykładową fakturą B upłynie w dniu 1 grudnia 2010 r.

W odniesieniu do daty powstania przychodu dla przykładowej faktury D za udzielenie sublicencji należy przyjąć, iż powstanie w dniu 31 stycznia 2010 r. tj. z chwilą wystawienia faktury, stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl