IPPB5/423-261/14-6/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-261/14-6/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2014 r. (data wpływu e-PUAP 17 marca 2014 r.), uzupełnionym elektronicznie w dniu 14 maja 2014 r. (data wpływu e-PUAP 14 maja 2014 r.) na wezwanie Nr IPPB5/423-261/14-2/AS z dnia 12 maja 2014 r. (data odbioru e-PUAP 12 marca 2014 r.) oraz uzupełnionym w dniu 26 maja 2014 r. (data wpływu e-PUAP 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia daty, od której zaczyna się rok podatkowy Wnioskodawcy (pytanie nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia daty, od której zaczyna się rok podatkowy Wnioskodawcy (pytanie nr 2).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną z siedzibą w Polsce, z kapitałem zakładowym wynoszącym 50.000 zł w całości opłaconym (dalej: "Wnioskodawca", "S.K.A."). S.K.A. została zawiązana w dniu 3 października 2013 r. Pierwotnie, statut S.K.A. przewidywał, że rokiem obrotowym S.K.A. był okres 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych trwający od 1 grudnia do 30 listopada kolejnego roku. W dniu 30 listopada 2013 r. skończył pierwszy rok obrotowy S.K.A. Jednocześnie, w trakcie trwania pierwszego roku obrotowego S.K.A., (przed jego zakończeniem), Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło w dniu 23 października 2013 r. uchwałę o zmianie statutu S.K.A. w zakresie zmiany roku obrotowego (dalej: Uchwała). Zgodnie z Uchwałą i ze statutem uwzględniającym Uchwałę: "Rokiem obrotowym Spółki jest okres 12 (dwunastu) kolejnych miesięcy kalendarzowych trwający od 1 (pierwszego) listopada do 31 (trzydziestego pierwszego) października kolejnego roku". Zgodnie z obecnym brzmieniem statutu S.K.A. obecnie trwa od dnia 1 grudnia 2013 r. kolejny (drugi) rok obrotowy. Zgodnie ze statutem, obecnie trwający rok obrotowy Spółki nie zakończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. Rok obrotowy komplementariusza S.K.A. (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) zgodnie z umową spółki komplemenatariusza S.K.A. trwa od 1 listopada do 31 października i również nie zakończył się w dniu 31 grudnia 2013 r. Obecnie trwający rok obrotowy, zgodnie ze statutem, zakończy się po dniu 1 stycznia 2014 r. Zmiana Statutu dokonana na podstawie Uchwały została w dniu 7 listopada 2013 r. wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS przez właściwy sąd rejonowy. Tym samym, zmiana roku obrotowego oraz rejestracja zmiany w rejestrze przedsiębiorców przez właściwy sąd rejonowy miały miejsce przez zakończeniem pierwszego roku obrotowego Spółki. Walne Zgromadzenie S.K.A. nie dokonało od 12 grudnia 2013 r. zmiany przyjętego przez Spółkę w statucie roku obrotowego. W związku z tym żadna zmiana roku obrotowego Spółki nie została i nie zostanie też zarejestrowana w Rejestrze Przedsiębiorców KRS po 12 grudnia 2013.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi wniosku ORD-IN Wnioskodawca został wezwany pismem z dnia 12 maja 2014 r. Nr IPPB5/423-261/14-2/AS (data nadania e-PUAP 12 marca 2014 r.) do uzupełnienia podania poprzez:

1.

dokonanie opłaty dodatkowej od wniosku ORD-IN i doręczenie kserokopii dowodu uiszczenia opłaty do tut. Organu,

2.

doprecyzowanie opisu stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego poprzez wskazanie:

* Czy w 2013 r. wspólnikami Wnioskodawcy były osoby fizyczne.

* Kto jest akcjonariuszem S.K.A....

* Czy rok podatkowy komplementariusza Spółki pokrywa się z rokiem podatkowym (obrotowym) Spółki.

- w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie podjęto z elektronicznej skrzynki podawczej w dniu 12 maja 2014 r., zatem termin do jego uzupełnienia mijał z dniem 19 maja 2014 r.

W tym czasie Wnioskodawca w dniu 14 maja 2014 r. uzupełnił braki formalne wniosku ORD-IN stosownie do treści ww. wezwania.

Ad. pytanie 1.

Wspólnikami Wnioskodawcy w 2013 r. nie były osoby fizyczne.

Ad. pytanie 2.

Aktualnie akcjonariuszem Wnioskodawcy jest spółka S. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ad. pytanie 3.

Aktualnie trwający rok podatkowy komplementariusza Wnioskodawcy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) pokrywa się z rokiem obrotowym Wnioskodawcy, tj. zarówno aktualnie trwający rok obrotowy Wnioskodawcy, jak i aktualnie trwający rok podatkowy komplementariusza Wnioskodawcy rozpoczęły się dnia 1 grudnia 2013 r. i zakończą się dnia 31 października 2015 r

Jednocześnie załączono potwierdzenie uiszczenia uzupełniającej opłaty od wniosku.

Ponadto, w dniu 26 maja 2014 r. (wpływ e-PUAP 26 maja 2014 r.) Wnioskodawca doprecyzował opisane we wniosku zdarzenie przyszłe i wskazał, że akcje w S.K.A, jak w każdej spółce komandytowo-akcyjnej, podlegają swobodnemu obrotowi.

Po złożeniu niniejszego wniosku może dojść do zbycia akcji przez akcjonariusza na rzecz innego podmiotu, w tym również na rzecz osoby fizycznej, gdyż Spółka nie kontroluje obrotu akcjami.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy S.K.A. na podstawie art. 4 ust. 2 Ustawy Nowelizującej miała obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na dzień 31 grudnia 2013 r.

2. Czy z dniem 1 listopada 2015 r. Wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy rozstrzygnięcia w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia daty, od której zaczyna się rok podatkowy Wnioskodawcy (pytanie nr 2).

Odnośnie odpowiedzi na pytania Nr 1 tut. organ wyda odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, Wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku od osób prawnych po zakończeniu roku obrotowego rozpoczętego w dniu 1 grudnia 2013 r., tj. Wnioskodawca stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 listopada 2015 r.

Zgodnie ze statutem S.K.A. rok obrotowy trwa od dnia 1 listopada do dnia 31 października. Rok obrotowy S.K.A. będzie w niezmienionej formie trwał do końca obecnie przyjętego przez Wnioskodawcę w statucie roku obrotowego. Uwzględniając art. 4 ust. 1 i ust. 2 Ustawy Nowelizującej, S.K.A. nie miała obowiązku rozpoczęcia pierwszego roku podatkowego od 1 stycznia 2014 r., a w konsekwencji z dniem 1 stycznia 2014 r. nie stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. S.K.A. zatem stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych po zakończeniu roku obrotowego rozpoczętego w dniu 1 grudnia 2013 r., który zakończy się w dniu 31 października 2015 r.

Końcowo wskazano, że Minister Finansów działający za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w sytuacji podobnych sytuacjach potwierdza prawidłowość podobnych stanowisk. W związku z obowiązującą zasadą dążenia do zapewnienia jednolitości stosowania przepisów prawa podatkowego, stanowisko Wnioskodawcy powinno zostać uznane za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zakresie ustalenia daty, od której zaczyna się rok podatkowy Wnioskodawcy (pytanie Nr 2), jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl