IPPB5/423-256/13-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-256/13-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2013 r. (data wpływu 15 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest spółką kapitałową, polskim rezydentem podatkowym. Rozważane jest wniesienie aportem do Spółki udziałów/akcji w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Księstwie Liechtensteinu (dalej: "Spółka Zbywana"), państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Spółka Zbywana podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Księstwie Liechtensteinu. Transakcja ta będzie stanowiła wymianę udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca przewiduje, że w przyszłości umorzy udziały/akcje w Spółce Zbywanej, zbędzie udziały/akcje Spółki Zbywanej w celu ich umorzenia bądź ją zlikwiduje. W wyniku umorzenia udziałów/akcji lub zbycia udziałów/akcji celem ich umorzenia, Spółka otrzyma od Spółki Zbywanej wynagrodzenie. Natomiast, w przypadku likwidacji Spółki Zbywanej, Spółka otrzyma majątek tej pierwszej, który mogą stanowić zarówno środki pieniężne lub inne składniki majątku, w tym wierzytelności pożyczkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Jak należy ustalić podstawę opodatkowania w przypadku umorzenia udziałów/akcji Spółki Zbywanej, lub zbycia udziałów/akcji Spółki Zbywanej celem ich umorzenia lub likwidacji Spółki Zbywanej, jeżeli udziały/akcje te zostały nabyte w drodze tzw. wymiany udziałów, uregulowanej w art. 12 ust. 4d i ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie posiadał bezpośrednio co najmniej 10% udziałów/akcji w Spółce Zbywanej przez nieprzerwany okres co najmniej 2 lat, dochód z tytułu umorzenia udziałów/akcji Spółki Zbywanej będzie podlegał zwolnieniu od p.d.o.p., jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych na zasadach przewidzianych w art. 20 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów w zakresie pytania oznaczonego nr 2.

Wniosek Spółki w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku, gdy Spółka będzie posiadała bezpośrednio co najmniej 10% udziałów/akcji w Spółce Zbywanej przez nieprzerwany okres co najmniej 2 lat, dochód z tytułu umorzenia udziałów/akcji Spółki Zbywanej będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, na zasadach przewidzianych w art. 20 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: Ustawa o p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 Ustawy o p.d.o.p., dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 20 ust. 3 Ustawy o p.d.o.p., zwalnia się od podatku dochody (przychody) uzyskiwane przez podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, z tytułu przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełnione są warunki określone w tym ustępie oraz ust. 8-15 tego artykułu.

Reasumując, zdaniem Spółki, w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie posiadał bezpośrednio co najmniej 10% udziałów/akcji w Spółce Zbywanej przez nieprzerwany okres co najmniej 2 lat, dochód z tytułu umorzenia udziałów/akcji Spółki Zbywanej będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych, jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, na zasadach przewidzianych w art. 20 w związku z art. 10 ust. 1 Ustawy o p.d.o.p.

Mając na uwadze powyższe, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości wskazanego powyżej stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się - za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim, wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl