IPPB5/423-22/12-2/JC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-22/12-2/JC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2012 r. (data wpływu 16 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należnego wynagrodzenia wypłaconego organizatorowi z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej:

a.

w części przypadającej na udział pracowników w tej uroczystości:

- w zakresie wydatków dot. oprawy artystyczno-rozrywkowej - jest nieprawidłowe,

- w zakresie pozostałych wydatków - jest prawidłowe,

b.

w części przypadającej na udział kontrahentów w tej uroczystości - jest nieprawidłowe,

* w zakresie ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należnego wynagrodzenia wypłaconego organizatorowi z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej oraz ustalenia momentu zaliczenia wydatków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (dalej jako: "Spółka") jest zorientowanym na klienta dostawcą urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych bazujących na mechanice oraz elektronice w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji, automatyki ciepłowniczej, ogrzewnictwa i wentylacji, gospodarki wodnej oraz napędów elektrycznych. Produkty Spółki zaspokajają potrzeby w zakresie oszczędności energii, przetwórstwa żywności, podnoszą produktywność, komfort życia i jednocześnie chronią środowisko naturalne.

Celem Spółki jest osiągnięcie pozycji lidera w branży, w której prowadzi ona swoją działalność gospodarczą. Spółka dąży do osiągnięcie powyższego celu poprzez wysoką jakość oferowanych urządzeń, usług oraz rozwiązań technicznych, a także budowaniu relacji i komunikacji zarówno z pracownikami jaki klientami Spółki, co w ocenie Spółki ma bezpośrednie przełożenie na wyniki osiągane przez Spółkę.

Spółka kładzie również szczególny nacisk na budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki jako godnego zaufania, rzetelnego i wiarygodnego partnera biznesowego.

W 2011 r. Spółka obchodzi rocznicę 20-lecia działalności w Polsce. W ramach obchodów rocznicowych w 2011 r. została zorganizowana uroczystość w której uczestniczyło ok. 1000 osób, pracowników oraz kontrahentów Spółki. Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalność gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Kompleksowa organizacja tej uroczystości jubileuszowej została powierzona podmiotowi trzeciemu. W ramach kompleksowej usługi organizacji uroczystości jaką nabyła Spółka obejmowała, m.in. zapewnienie przez usługodawcę:

* odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości);

* wyżywienia dla uczestników (tzw. catering);

* oprawy muzycznej oraz nagłośnienia;

* odpowiedniego oświetlenia;

* oprawy artystyczno-rozrywkowej;

* odpowiedniego wystroju (dekoracji);

* ochrony oraz zabezpieczenia medycznego;

* organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników;

* transportu uczestników na miejsce uroczystości;

* przygotowania druków zaproszeń na uroczystość;

* fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

Usługodawca (organizator) wystawił na Spółkę stosowne faktury VAT obejmujące wynagrodzenie należne usługodawcy z tytuły wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości, powiększając to wynagrodzenie o podatek VAT.

Spółka wskazuje, iż jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako: "VAT"), oraz wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem VAT. Spółka zaznacza, iż uczestnicy uroczystości jubileuszowej nie dokonywali żadnych opłat z tytułu uczestnictwa w uroczystości rocznicowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego organizatorowi z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej w części przypadającej na udział pracowników w tej uroczystości w dacie poniesienia tego wydatku.

2.

Czy Spółka ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego organizatorowi z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej w części przypadającej na udział kontrahentów w tej uroczystości w dacie poniesienia tego wydatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego organizatorowi z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, zarówno w części przypadającej proporcjonalnie na udział pracowników, jak i kontrahentów w tej uroczystości, w dacie poniesienia tego wydatku.

Uzasadniając swoje stanowisko Wnioskodawca wskazał:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę w art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji podatkowej, tj. czy podatnik ma prawo zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych czy też podatnik takiego prawa nie ma. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa o p.d.o.p. wyraźnie wyłącza możliwość zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów (tj. art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. zawierający katalog kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów). Zdaniem Spółki, w pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem danego kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

W ocenie Spółki powyższe oznacza, iż dla kwalifikacji podatkowej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem, zabezpieczeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy. Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

* został on poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

* jest on definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

* pozostaje on w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* został poniesiony w celu uzyskania zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

* został on właściwie udokumentowany,

* nie może się on znajdować się w katalogu wydatków, których ustawa o p.d.o.p. nie kwalifikuje jako koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki należy stwierdzić, iż kosztami uzyskania przychodów w świetle ustawy o p.d.o.p. są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Zdaniem Spółki, kosztami uzyskania przychodów są między innymi tzw. wydatki ponoszone na rzecz pracowników podatnika w przypadku, gdy wydatki te spełniają wskazane wyżej, określone w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kryteria. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Obejmują one również wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich spotkań lub uroczystości, takich jak uroczystości jubileuszowa z okazji 20-lecia działalności Spółki w Polsce, podczas których następuje integracja pracowników. Podczas tej uroczystości pracownicy zostali poinformowani o osiągnięciach oraz sytuacji finansowej Spółki, wybranych kierunkach i strategiach rozwoju jej działalności na przyszłość, wyznaczonych na dany okres celach biznesowych. Udział pracowników w uroczystości jubileuszowej wpływa na rozwój relacji między Spółką a pracownikami oraz ułatwia tworzenie więzi niezbędnych dla zwiększenia efektywności pracy oraz poprawę komunikacji wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki. W związku z powyższym, w ocenie Spółki, obchody jubileuszu działalności Spółki w Polsce mają bezsprzecznie związek z działalnością gospodarczą prowadzona przez Spółkę, ponieważ wpływają na zwiększenie efektywności pracy pracowników, związanie pracownika z miejscem pracy, a przez to zmniejszenie rotacji załogi, co tym samym wpływa na zwiększenie wyników osiąganych przez Spółkę.

Podobnie, zdaniem Spółki, udział kontrahentów Spółki w uroczystości jubileuszowej ma bezsprzecznie związek z działalnością gospodarczą prowadzona przez Spółkę. Poprzez organizacje uroczystości jubileuszowej Spółka buduje również swój pozytywny wizerunek oraz renomę, jako godny zaufania, rzetelny i wiarygodny partner biznesowy w stosunku do swoich kontrahentów. Odbierają oni Spółkę jako solidnego przedsiębiorcę o stabilnej sytuacji finansowej. Także osobisty kontakt pracowników Spółki z kontrahentami wpływa na poprawę relacji oraz komunikacji między Spółka a kontrahentami. W rezultacie kontakty biznesowe Spółki z kontrahentami ulegają umocnieniu, a jej wizerunek oraz renoma wzrasta, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ilości zawieranych kontraktów i składanych zamówień, a tym samym w poziomie sprzedaży (osiąganych przychodach) realizowanej przez Spółkę. Spółka wskazuje również, iż standardową strategią podmiotów działających na konkurencyjnym rynku jest rozwijanie relacji z kontrahentami w celu nawiązania z nim jak najsilniejszych więzi biznesowych w celu zachowania oraz zabezpieczenia swoich aktualnych rynków zbytu (odbiorców towarów i usług). Oczywistym jest zdaniem Spółki, iż działania takie zmierzają do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Ponadto, zdaniem Spółki, obchody jubileuszowe nie mają jednocześnie znamion reprezentacji. Oznacza to, iż również koszty związane z tymi obchodami jubileuszowymi (tj. wynagrodzenia organizatora z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej) nie mogą być uznane za koszty o charakterze reprezentacyjnym które wyłączone są z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o p.d.o.p. (zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych).

Pojęcie reprezentacji nie zostało zdefiniowane dla celów podatkowych, niemniej jednak w oparciu o orzecznictwo sądów administracyjnych i organów podatkowych, przez reprezentację rozumie się "wystawność, wytworność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną". W związku z powyższym wydatkami o charakterze reprezentacji będą te wydatki, które ponoszone są na działania, które - ze względu na ich okazałość, wystawność, wytworność, etc. - odbiegają od powszechnie przyjętych (przeciętnych w danych okolicznościach) standardów postępowania, np. upominki, zaproszenia na kolacje, obiady, etc. skierowane do konkretnych (indywidualnie określonych) osób. Spółka podkreśla, iż obchody jubileuszu działalności Spółki w Polsce nie były adresowane do konkretnych (określonych indywidualnie) osób, ale do grup podmiotów z którymi Spółka ma bezpośrednie lub pośrednie relacje związane z jej działalnością gospodarczą. Dodatkowo, Spółka zaznacza, iż obchodzenie jubileuszu działalności gospodarczej jest zwyczajowym postępowaniem wśród podmiotów gospodarczych działających na wspólnym rynku według zasad uczciwej konkurencji. A więc działania Spółki w zakresie organizacji uroczystości jubileuszowej nie odbiegały od powszechnie przyjętych standardów postępowania a ich celem nie było zaprezentowanie "wystawności, wytworności w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną".

Zdaniem Spółki, w związku z przedstawionym stanem faktycznym oraz powołanymi powyżej przepisami ustawy o p.d.o.f. (winno być: "p.d.o.p."), wydatki Spółki związane z organizacją uroczystości jubileuszowej - tj. wynagrodzenia organizatora z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej - mogą zostać przez Spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów uzyskania przychodów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:

* bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód - art. 15 ust. 4, ust. 4b-4c ustawy o p.d.o.p.),

* inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie - art. 15 ust. 4d, 4e ustawy o p.d.o.p.).

Ustawa o p.d.o.p. nie zawiera definicji kosztu "bezpośredniego" oraz kosztu "pośredniego". Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, których nie można przypisać do konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie, np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami.

Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

Z uwagi na fakt, iż związek przedmiotowych wydatków (tj. wynagrodzenie organizatora z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej) z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów nie jest bezpośredni, należy zdaniem Spółki uznać wydatki związane z organizacją uroczystości jubileuszowej za pośrednie koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, wydatki Spółki związane z organizacja uroczystości jubileuszowej stanowią - w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. - pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącane w dacie ich poniesienia.

Wnioskodawca zaznacza, iż powyższe stanowisko zostało potwierdzone m.in. w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 20 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-280/11-2/MM), w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 31 maja 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-88/10/11-2/MM), w indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w dniu 14 listopada 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. ILPB3/423-218/11-S/KS), w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 grudnia 2010 r. (sygn. I SA/Wr 881/10), oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 3298/10).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem, a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.

Zatem, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, muszą zaistnieć łącznie następujące przesłanki:

* został poniesiony przez podatnika,

* jest definitywny, a więc bezzwrotny,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie jest kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

* przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

* potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Kosztami podatkowymi są m.in. tzw. "koszty pracownicze". Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych, spotkań okolicznościowych z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń, itp. Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy.

Zaznaczyć jednakże należy, iż nie każdy wydatek (świadczenie) na rzecz pracownika, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Pracodawca może bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko te wydatki na rzecz pracowników, które pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, a jednocześnie wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w szczególności należy mieć na uwadze wyłączenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 28 oraz art. 16 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy - o czym mowa poniżej).

Zgodnie z ugruntowanym poglądem, do kategorii wydatków mających na celu osiągnięcie przychodów zalicza się także między innymi koszty promocji, reklamy i marketingu. Są to szeroko rozumiane działania podmiotu gospodarczego, mające na celu kształtowanie popytu na dane towary, usługi lub markę, poprzez zachęcenie jak największej liczby potencjalnych klientów do nabywania towarów i usług tego podmiotu gospodarczego. Mogą być one realizowane za pomocą rozmaitych środków wyrazu oraz przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez prezentowanie danego towaru lub usługi, jego cech jakościowych, użytkowych lub konsumpcyjnych, zalet technicznych, estetycznych lub zdrowotnych, rozwiązań nowoczesnych czy modnych, a także poprzez rozpowszechnianie logo firmy. Można wobec tego wyróżnić promocję, reklamę towaru, usługi, a także promocję reklamę firmy (przedsiębiorstwa).

Podkreślenia wymaga fakt, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Należy zwrócić przy tym uwagę, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.

Należy także pamiętać o wyłączeniach wynikających z uregulowań zawartych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Dodać również należy, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a cytowanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji.

Stosownie do regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 28 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje pojęcia reprezentacji, wobec czego, w pierwszej kolejności, należy uznać, że pojęcie to powinno być w kontekście analizowanego przepisu rozumiane w sposób przyjęty w języku potocznym. Obecnie na gruncie języka polskiego słowo "reprezentacja" ma różnorodne znaczenia i oznacza:

1.

«grupę osób występującą w czyimś imieniu»

2.

«reprezentowanie kogoś lub czegoś»

3.

«grupę zawodników reprezentującą w zawodach barwy swojego kraju, klubu lub miasta»

- (Słownik Języka Polskiego PWN, http://sjp.pwn.pl).

"Reprezentacja" może być też rozumiana jako "okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją społeczną" (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

Natomiast pojęcie "reprezentować" to:

1.

«występować i działać w czyimś imieniu»

2.

«być wyrazicielem czegoś, np. jakichś poglądów, idei lub wartości»

- (Słownik Języka Polskiego PWN, http://sjp.pwn.pl).

Pomocną może być również etymologia tego słowa - "repraesentatio" (łac.) oznacza "wizerunek".

Powyższe rozumienie pojęcia reprezentacji zdaniem tut. Organu należy uzupełnić o stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz doktryny prawa podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6 maja 1998 r. - sygn. akt SA/Sz 1412/97, niepubl., stwierdził, że reprezentacja nie musi odnosić się do okazałości, wystawności, a odnosi się do dobrego reprezentowania firmy, które może polegać na odpowiednim ubiorze pracowników, wystrojów firmy, jego logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów.

Natomiast, zgodnie z poglądem doktryny prawa podatkowego za reprezentację uznaje się występowanie w imieniu podatnika (firmy), wiążące się z okazałością i wytwornością, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu firmy. Reprezentacja to przede wszystkim działania polegające na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów (B. Brzeziński, M. Kalinowski., Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Warszawa 1997, str. 159).

Przenosząc definicje słownikowe i stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz poglądy doktryny prawa podatkowego na grunt ustawy, w odniesieniu do działalności gospodarczej, reprezentacja winna być rozumiana jako działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, i które mają na celu kształtowanie oraz utrwalanie korzystnego, pozytywnego wizerunku firmy poprzez, np. sposób podejmowania kontrahentów, poczęstunek, wręczanie upominków.

Z powyższego wynika, że reprezentacja nie musi odnosić się wyłącznie do okazałości, wystawności, a odnosi się do dobrego reprezentowania firmy. W konsekwencji o reprezentacji należy mówić w odniesieniu do działań mających na celu stworzenie i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz, to jest w relacji z kontrahentami (ich przedstawicielami), gośćmi i potencjalnymi klientami. Obejmuje ona zarówno działania zmierzające do:

* stworzenia oczekiwanego wizerunku, pozycji podatnika jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, jak i

* stworzenia korzystnych warunków w celu nawiązania nowych lub też podtrzymania (rozszerzenia) dotychczasowych kontaktów.

Nie ma też podstaw, by twierdzić, że celem poniesienia wydatków musi być wyłącznie kreowanie wizerunku firmy - ustawodawca wyłączył z kosztów wszystkie te wydatki, które dotyczą reprezentacji - niezależnie od stopnia ich wpływu na wizerunek.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, iż w 2011 r. Spółka obchodzi rocznicę 20-lecia działalności w Polsce. W ramach obchodów rocznicowych w 2011 r. została zorganizowana uroczystość w której uczestniczyło ok. 1000 osób, pracowników oraz kontrahentów Spółki. Celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalność gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami. Kompleksowa organizacja tej uroczystości jubileuszowej została powierzona podmiotowi trzeciemu. W ramach kompleksowej usługi organizacji uroczystości jaką nabyła Spółka obejmowała, m.in. zapewnienie przez usługodawcę:

* odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości);

* wyżywienia dla uczestników (tzw. catering);

* oprawy muzycznej oraz nagłośnienia;

* odpowiedniego oświetlenia;

* oprawy artystyczno-rozrywkowej;

* odpowiedniego wystroju (dekoracji);

* ochrony oraz zabezpieczenia medycznego;

* organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników;

* transportu uczestników na miejsce uroczystości;

* przygotowania druków zaproszeń na uroczystość;

* fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

Odnosząc wyżej powołane przepisy prawa podatkowego do przedstawionego we wniosku zaistniałego stanu faktycznego, należy zauważyć, że podstawowym zagadnieniem w przedmiotowej sprawie jest rozstrzygnięcie, czy wymienione wydatki ukierunkowane są na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacji), czy też mają charakter reklamy, promocji, marketingu, bądź dotyczą kosztów ogólnych (pracowniczych).

Z uwagi na złożoność gospodarczego funkcjonowania podmiotów na rynku, istnieje obiektywna i zasadnicza trudność w precyzyjnym wyznaczeniu (zwłaszcza w procesie wydawania interpretacji indywidualnych) granicy poszczególnych przejawów aktywności gospodarczej przedsiębiorców, w tym w zakresie ponoszonych kosztów reprezentacji.

Ustalenie sztywnej granicy, po przekroczeniu której wydatek mógłby zostać uznany za reprezentacyjny, możliwe byłoby ewentualnie w sytuacji normatywnej definicji pojęcia "reprezentacja" zawartej w ustawie podatkowej, a i to pod warunkiem, że zawierałaby ona precyzyjne kryteria umożliwiające ich jednoznaczną kwalifikację prawnopodatkową.

Innymi słowy, wskazane przez Wnioskodawcę koszty mogą mieć zarówno znamiona wydatków na promocję Spółki, jak i na reprezentację w zależności, od całokształtu okoliczności związanych z organizacją uroczystości jubileuszowej. Jednoznaczne przesądzenie o charakterze tych kosztów wymagałoby przeprowadzenia postępowania dowodowego. Ocena podatkowa poszczególnych kosztów ponoszonych na organizację uroczystości w każdym przypadku winna być dokonywana indywidualnie i całościowo. Dodatkowo w celu oceny, czy dany rodzaj wydatku może zostać uznany za reprezentację, czy też inny rodzaj poniesionych wydatków, wówczas konieczna jest analiza całokształtu okoliczności faktycznych konkretnej sprawy.

Tutejszy Organ stosownie do art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) nie jest uprawniony do dokonania takich ustaleń w ramach postępowania w przedmiocie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Z tego względu, niniejsza interpretacja ogranicza się do wykładni przepisu art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wskazania elementów, które są istotne dla kwalifikacji przedmiotowych kosztów.

Należy przy tym zauważyć, iż wydając interpretację indywidualną Organ jest związany opisem sprawy przedstawionym przez Wnioskodawcę i jego stanowiskiem, co wprost wynika z przepisu art. 14b § 3 oraz art. 14c Ordynacji podatkowej.

Jak wskazuje Wnioskodawca celem uroczystości jubileuszowej było zaprezentowanie biznesowych osiągnięć Spółki oraz planów rozwoju dalszej działalność gospodarczej, budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród pracowników i kontrahentów, a także budowaniu bliższych relacji z pracownikami i kontrahentami.

Przy tym w opinii Wnioskodawcy, ma on prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie należne usługodawcy z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, zarówno w części przypadającej proporcjonalnie na udział pracowników, jak i kontrahentów w tej uroczystości.

Jednakże zdaniem tut. Organu, w niniejszej sprawie, charakter uroczystości jubileuszowej oraz wskazane przez Wnioskodawcę cele wskazują na fakt, że wydatki przeznaczone na jej organizację nie powinny być rozpatrywane łącznie, a mogą podlegać podziałowi na poszczególne grupy wydatków, których klasyfikacja dla celów podatkowych może być różna.

Tym samym, inny charakter posiadają wydatki ponoszone na rzecz pracowników a inny wydatki ponoszone na rzecz kontrahentów.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka wskazywała na pozytywny wpływ uroczystości jubileuszowej - spotkania integracyjnego - jako elementu motywacyjnego - przyczyniającego się do zwiększenia wydajności pracy pracowników, co w efekcie końcowym skutkuje zwiększeniem przychodów przedsiębiorstwa.

Spółka zaznacza, iż udział pracowników w uroczystości jubileuszowej wpływa na rozwój relacji między Spółką a pracownikami oraz ułatwia tworzenie więzi niezbędnych dla zwiększenia efektywności pracy oraz poprawę komunikacji wewnątrz struktury organizacyjnej Spółki. W związku z powyższym, w ocenie Spółki, obchody jubileuszu działalności Spółki w Polsce mają bezsprzecznie związek z działalnością gospodarczą prowadzona przez Spółkę, ponieważ wpływają na zwiększenie efektywności pracy pracowników, związanie pracownika z miejscem pracy, a przez to zmniejszenie rotacji załogi, co tym samym wpływa na zwiększenie wyników osiąganych przez Spółkę.

Co do zasadny należy podzielić argumentację Spółki, w powyższym zakresie.

Według tut. Organu ww. wydatki związane są niewątpliwie z prowadzoną działalnością podatnika i mają na celu uzyskanie przychodów.

Jednakże należy zauważyć, iż przedsiębiorca, organizując dla pracowników określoną imprezę, musi jako cel tej imprezy przyjąć zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy, wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Jeżeli nie przyjmie takiego celu, to samo spotkanie polegające m.in. na konsumpcji, czy zabawie nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie. Przykładem może być nagradzanie na takim spotkaniu osób, które wyróżniają się w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, itp. W takim przypadku można przyjąć, że pomiędzy prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz wydatkami ponoszonymi, nawet w sposób pośredni, na lepszą, bardziej wydajną pracę pracowników, a przez to na zwiększenie przychodów osiąganych przez przedsiębiorcę, istnieją określone związki.

Wobec powyższego, jeżeli wydatki (w części przypadającej na pracowników) poniesione zostały na zorganizowanie uroczystości jubileuszowej (spotkania integracyjnego) z okazji 20-lecia działalności Spółki w Polsce, podczas której następuje integracja pracowników, w celu poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawy atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas w tej części spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie nie służyło takiemu celowi, to w takim przypadku nie można uznać, iż wydatki poniesione na organizację takiej uroczystości mają związek z przychodem, wobec czego nie stanowią one kosztu uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż w związku z organizacją ww. uroczystości jubileuszowej (spotkania integracyjnego) Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki (wynagrodzenie należne usługodawcy) niezbędne do prawidłowego przebiegu imprezy w części dotyczącej pracowników, a więc wydatki poniesione na zapewnienie przez usługodawcę:

* odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości);

* wyżywienia dla uczestników (tzw. catering);

* oprawy muzycznej oraz nagłośnienia;

* odpowiedniego oświetlenia;

* odpowiedniego wystroju (dekoracji);

* ochrony oraz zabezpieczenia medycznego;

* organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników;

* transportu uczestników na miejsce uroczystości;

* przygotowania druków zaproszeń na uroczystość;

* fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

Powyższe wydatki o ile zostaną właściwie udokumentowane, poniesione zostały ze środków obrotowych firmy i spełniają kryteria art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (cel wskazany powyżej) stanowią koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy.

W tym zakresie stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

W tym miejscu należy wskazać, iż według tut. Organu wydatki poniesione na oprawę artystyczno-rozrywkową nie są przedsięwzięciem integracyjno-motywacyjnym. Jest to raczej spotkanie, którego celem samym w sobie jest przebywanie pracowników w swojej obecności, bez elementów motywujących do bardziej wydajnej pracy, czy pozwalających rozwijać umiejętności współpracy.

Biorąc powyższe pod uwagę poniesione przez Spółkę w tej części wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym stanowisko Spółki w powyższym zakresie należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się z kolei do udziału kontrahentów Spółki w uroczystości jubileuszowej, w opinii Organu, koszty poniesione w tej części nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Charakter tych wydatków ma bowiem na celu utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku, pozycji podatnika jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Noszą one zatem znamiona reprezentacji i tym samym, są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Sama Spółka wskazuje, iż celem uroczystości jubileuszowej było budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy Spółki wśród kontrahentów, a także budowanie bliższym relacji z kontrahentami.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka wskazuje także na budowanie pozytywnego wizerunku oraz renomy.

Co prawa działania te, jak wskazuje Spółka zmierzają do zachowania lub zabezpieczenia źródła jej przychodów ale jako typowe koszty reprezentacyjne zostały w myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy wyłączone z kosztów podatkowych.

Powoływanie się w tym kontekście przez Spółkę na okoliczność, że tego typu działania czy wydatki nie mają charakteru wytworności lub okazałości, a jest to praktyka powszechnie stosowana nie odbiera wyżej wymienionym czynnościom cech reprezentacji.

Należy zauważyć, iż poniesione przez Spółkę wydatki są wydatkami na reprezentację, gdyż odpowiadają reprezentacji mającej na celu przede wszystkim kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, służą budowaniu relacji z kontrahentami i wywołaniu najlepszego wrażenia przy reprezentowaniu Spółki.

Trudno też zaakceptować argument Spółki, iż obchody jubileuszu działalności w Polsce nie były adresowane do konkretnych osób. Według tut. Organu, zaproszenie na jubileusz grona podmiotów z którymi Spółka ma bezpośrednie lub pośrednie relacje, świadczy właśnie o budowaniu relacji z tymi konkretnymi osobami (kontrahentami).

Wobec powyższego, wydatki poniesione na wynagrodzenie należne usługodawcy z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, w części przypadającej na udział kontrahentów w tej uroczystości, jako wydatki związane głównie z budowaniem pozytywnego wizerunku, a więc jako wydatki o charakterze reprezentacyjnym będą podlegały wyłączeniu z kosztów podatkowych w myśl regulacji zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym zakresie stanowisko Spółki należy uznać za nieprawidłowe.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż:

* w związku z organizacją uroczystości jubileuszowej z okazji 20-lecia działalności w Polsce, do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka może zaliczyć wyłącznie wydatki:

- w części przypadającej na pracowników, a poniesione na zapewnienie: odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości); wyżywienia dla uczestników (tzw. catering); oprawy muzycznej oraz nagłośnienia; odpowiedniego oświetlenia; odpowiedniego wystroju (dekoracji); ochrony oraz zabezpieczenia medycznego; organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników; transportu uczestników na miejsce uroczystości; przygotowania druków zaproszeń na uroczystość; fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

* wydatki ponoszone na oprawę artystyczno-rozrywkową nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (brak integracyjno-motywacyjnego charakteru).

* wydatki poniesione na wynagrodzenie należne usługodawcy z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej, w części przypadającej na udział kontrahentów w tej uroczystości, jako wydatki związane głównie z budowaniem pozytywnego wizerunku, a więc jako wydatki o charakterze reprezentacyjnym podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych w myśl regulacji zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przechodząc do dalszych rozważań, należy wskazać, iż dla ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:

1.

Bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód). Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

2.

Inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione, jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie). "Pośrednie" koszty uzyskania przychodów to takie wydatki, które nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przysporzeniami podatnika - brak jest możliwości ustalenia, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód. Do tego rodzaju kosztów zalicza się m.in. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną, ubezpieczenia, świadczenia na rzecz pracowników, koszty promocji i reklamy.

Natomiast moment potrącalności kosztów został przez ustawodawcę uregulowany w art. 15 ust. 4-4e omawianej ustawy podatkowej. Przepisy art. 15 ust. 4-4e tej ustawy zawierają odrębne zasady, dotyczące ustalania momentu rozpoznania danego kosztu, kwalifikowanego jako koszt uzyskania przychodu. Są nimi m.in.:

* zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami - zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c;

* zasada dotycząca kosztów uzyskania przychodów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami - art. 15 ust. 4d ustawy stanowi, że są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Jak zostało wskazane powyżej, nie wszystkie poniesione przez Wnioskodawcę wydatki z tytułu wyświadczenia kompleksowej usługi organizacji uroczystości jubileuszowej mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w części przypadającej na pracowników, a poniesione na zapewnienie: odpowiedniej lokalizacji uroczystości (najem nieruchomości); wyżywienia dla uczestników (tzw. catering); oprawy muzycznej oraz nagłośnienia; odpowiedniego oświetlenia; odpowiedniego wystroju (dekoracji); ochrony oraz zabezpieczenia medycznego; organizacji oraz przeprowadzenia konkursów dla uczestników; transportu uczestników na miejsce uroczystości; przygotowania druków zaproszeń na uroczystość; fotograficznej dokumentacji przebiegu uroczystości.

Z uwagi na fakt, iż związek przedmiotowych wydatków z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami nie jest bezpośredni, należy uznać je za koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami (tzw. koszty pośrednie).

Moment potrącenia wydatków uznawanych za koszty podatkowe o charakterze pośrednim został wskazany w art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, wskazane powyżej wydatki stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodów potrącane w dacie ich poniesienia.

Tym samym stanowisko Spółki należy, w powyższym zakresie, uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Należy zauważyć, iż Wnioskodawca wskazał, że wynagrodzenie należne usługodawcy powiększone jest o podatek VAT a usługodawca wystawił na Spółkę stosowne faktury. Nadmienia się, iż przedmiotowe wynagrodzenie (w części wskazanej powyżej) stanowi koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w kwocie netto. Kwestia podatku VAT oraz dokumentowania wydatków nie była przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Wobec powyższego Organ wydający interpretację nie odniósł się do rozważań Wnioskodawcy w tym zakresie, gdyż nie był do tego zobowiązany ani uprawniony.

Ponadto podnieść należy, że w procesie wydawania interpretacji indywidualnych właściwy organ nie dokonuje żadnych własnych ustaleń w ramach postępowania dowodowego, ale przedstawia wyłącznie ocenę stanowiska wnioskodawcy na tle przedstawionego przez niego stanu faktycznego. Innymi słowy, podane przez wnioskodawcę fakty nie podlegają weryfikacji ani konfrontacji z dokumentami źródłowymi, ponieważ w oparciu o wydaną w indywidualnej sprawie interpretację, wnioskodawca uzyskuje jedynie informację o poglądzie organu w konkretnej, przedstawionej we wniosku sprawie.

Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Niemniej należy zauważyć, iż wskazana przez Spółkę interpretacja Nr ILPB3/423-280/11-2/MM potwierdza zaprezentowane powyżej stanowisko tut. Organu: "Jednocześnie należy podkreślić, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją ww. spotkań przeznaczonych tylko dla pracowników, tzn. osoby trzecie nie biorą w nich udziału".

Z kolei w odniesieniu do pozostałych interpretacji, tj.: interpretacji wydanej w dniu 20 września 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB3/423-88/10/11-2/MM) oraz interpretacji wydanej w dniu 14 listopada 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. ILPB3/423-218/11-S/KS), wskazać należy, iż interpretacje o tych sygnaturach nie istnieją.

Warto zwrócić uwagę, iż w powołanym przez Wnioskodawcę wyroku z dnia 3 grudnia 2012 r. (sygn. I SA/Wr 881/10) WSA we Wrocławiu wskazał: " (...) niewątpliwie zatem poniesienie przez Spółkę spornych kosztów (tu: udział kontrahentów w imprezie - przypis Organu) ma związek z jej działalnością i może wpływać na przychody, jak każde zresztą działanie reprezentacyjne podmiotu gospodarczego, jednakże na podstawie przepisu szczególnego tj. art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p., tego rodzaju koszty reprezentacji nie podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów". Na marginesie można wskazać także, iż w powyższym wyroku WSA wskazuje: "Nie należy zatem reprezentacji utożsamiać jedynie z wystawnością, okazałością w celu wywołania jak najlepszego wrażenia, co wynika ze słownikowej definicji. Za reprezentację należy zatem uznać wszelkie działania, związane z tworzeniem wizerunku firmy, utrzymywaniem dobrych relacji z kontrahentami (...)".

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl