IPPB5/423-155/12-4/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-155/12-4/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2012 r. (data wpływu 29 lutego 2012 r.), piśmie z dnia 29 lutego (data wpływu 1 marca 2012 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne wniosku z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie naliczenia podatku dochodowego od dochodu przeznaczonego na działalność statutową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie naliczenia podatku dochodowego od dochodu przeznaczonego na działalność statutową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi studia I stopnia (licencjackie), a od roku 2009 dodatkowo studia podyplomowe. Podstawową (statutową) działalnością Uczelni jest prowadzenie studiów czyli działalność dydaktyczna i naukowa. Od 1997 r. Uczelnia część wolnych sal dydaktycznych wynajmuje firmom prowadzącym szkolenia, prywatną szkołę (liceum ogólnokształcące i gimnazjum). Fragment działki, na której zlokalizowany jest budynek Uczelni, dzierżawią firmy telekomunikacyjne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Uczelnia od dochodu (lub przychodu) winna odprowadzać podatek CIT:

a.

od wpływów z wynajmu pomieszczeń firmie prowadzącej gimnazjum i liceum ogólnokształcące oraz kursy dokształcające,

b.

od wpływów z dzierżawy części działki firmie telekomunikacyjnej,

c.

czy podatek CIT winien być naliczany od przychodu czy przychodu pomniejszonego o koszty utrzymania wypożyczanych sal i pracowni dydaktycznych (koszty ogrzewania, oświetlenia, sprzątania, dozoru, konserwacji sprzętu, amortyzacji, itp.).

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien być On zwolniony z płacenia podatku CIT od przychodów związanych z wynajmem sal i pracowni dydaktycznych podmiotom gospodarczym prowadzącym szkoły (gimnazja, licea) oraz kursy i szkolenia dokształcające ponieważ dochody Uczeni przeznaczone w są w całości na działalność oświatową i naukową (kształcenie studentów na poziomie licencjackim oraz prowadzenie studiów podyplomowych). Koszty utrzymania pracowników, utrzymania obiektu, modernizacji i rozbudowy obiektu na potrzeby dydaktyczne wyczerpują uzyskane przychody.

W piśmie uzupełniającym z dnia 14 marca 2012 r. (data wpływu 19 marca 2012 r.) Wnioskodawca wskazał, iż winien być on zwolniona w całości z płacenia podatku CIT od przychodów wynikających z opłat za wynajem sal i pracowni dydaktycznych firmom prowadzącym szkoły (gimnazja, licea) oraz kursy i szkolenia dokształcające między innymi dlatego, że dochody pochodzące z wynajmu są w całości przeznaczone na działalność dydaktyczną i naukową (kształcenie studentów na poziomie licencjackim oraz prowadzenie studiów podyplomowych). Koszty prowadzenia tej działalności to: opłacenie pracowników, utrzymanie obiektu, wyposażenie pracowni dydaktycznych oraz stała modernizacja i uzupełnianie wyposażenia (zakup rzutników multimedialnych, komputerów i oprogramowania, mebli, stołów, krzeseł, tablic, itp.), utrzymanie i ciągłe doposażenie biblioteki uczelnianej, modernizację wyposażenia związanego z ww. działalnością, poprawę warunków studiowania w tym rozbudowę obiektu na potrzeby dydaktyczne (dobudowa sal i pracowni dydaktycznych, auli, sanitariatów, dostosowaniu budynku dla osób niepełnosprawnych) dozór budynku, itp.

Uczelnia nie prowadzi innej działalności poza działalnością dydaktyczna i naukową.

Od uczelni dzierżawią część działki dwie firmy telekomunikacyjne: "P." i "C.".

Dochody z dzierżawy części działki firmie "P." w latach 2005 - 2010 były w całości przeznaczone na pomoc materialną dla studentów tj. stypendia i zapomogi. Od grudnia 2010 r. są przeznaczone na pokrycie kosztów działalności dydaktycznej szkoły.

Dochody z dzierżawy części działki innej firmie telekomunikacyjnej "C." przez cały czas są przeznaczane na działalność dydaktyczną szkoły opisaną wyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Wnioskodawca jest uczelnią niepubliczną wpisaną do rejestru uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) i jej celem statutowym jest prowadzenie działalności oświatowej polegającej na kształceniu studentów. Uczelnia zgodnie z art. 12 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym posiada osobowość prawną. Stosownie do art. 91 ust. 1 działalność uczelni, o której mowa w art. 13 ust. 1 i art. 14, podlega zwolnieniu z podatku dochodowego, podatku od towarów i usług, podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego i podatku od czynności cywilnoprawnych na zasadach określonych w odrębnych ustawach. Jednocześnie nie została ona wymieniona przez ustawodawcę w treści art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jako podmiot zwolniony od podatku. Zatem Uczelnia, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną, podlega ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl natomiast art. 15 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego wynika, że poniesione koszty, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami lub służą zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów. Z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy wynika zatem, iż by wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszty uzyskania przychodu, muszą być one poniesione w sposób celowy. Obowiązkiem podatników, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów) zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Dopiero ustalony w ww. sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten, zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.

W przypadku podatników, którzy uzyskują dochody zwolnione od podatku dochodowego w związku z prowadzeniem określonego rodzaju działalności w pierwszej kolejności należy poddać analizie każde przysporzenie majątkowe Jednostki i ponoszone przez nią koszty - pod kątem możliwości zaliczenia ich do przychodów podatkowych oraz do kosztów uzyskania przychodów. Następnie przychody stanowiące przychody podatkowe i wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów - jako elementy generujące dochód (lub stratę) - należy analizować pod kątem możliwości zwolnienia dochodu Jednostki z opodatkowania.

A zatem Uczelnia nie została wymieniona przez ustawodawcę w treści art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako podmiot zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podlega ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Zatem stanowisko Uczelni, iż winna być zwolniona w całości z płacenia podatku CIT od przychodów wynikających z opłat za wynajem sal i pracowni dydaktycznych należało uznać za nieprawidłowe.

Jak bowiem wskazano powyżej dopiero dochód ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych można rozpatrywać pod kątem możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku z przeznaczeniem i wydatkowaniem tego dochodu na określone w ustawie cele.

Katalog dochodów podlegających zwolnieniu z opodatkowania zawiera art. 17 ust. 1 omawianej ustawy. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenie wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Stosownie do art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.

W myśl art. 17 ust. 1b ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zwolnieniem warunkowym. w celu skorzystania z tego zwolnienia należy spełnić łącznie dwie przesłanki:

1.

podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową wymienioną w ww. przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności,

2.

uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej oraz bez względu na termin - wydatkowane na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.

Przeznaczenie i wydatkowanie dochodu powinno charakteryzować tożsamość celu, na który podatnik najpierw dochód przeznaczył, a następnie wydatkował.

Zwolnienie to nie jest uzależnione od rodzaju uzyskiwanego dochodu, oprócz dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1a. Ważny jest tu cel na jaki jest dochód przeznaczony, a nie źródło pochodzenia dochodu.

Jak wynika z przedstawionych we wniosku okoliczności Wnioskodawca prowadzi studia I stopnia (licencjackie), a od roku 2009 dodatkowo studia podyplomowe. Podstawową (statutową) działalnością Uczelni jest prowadzenie studiów czyli działalność dydaktyczna i naukowa. Od 1997 r. Uczelnia część wolnych sal dydaktycznych wynajmuje firmom prowadzącym szkolenia, prywatną szkołę (liceum ogólnokształcące i gimnazjum). Fragment działki, na której zlokalizowany jest budynek Uczelni, dzierżawią firmy telekomunikacyjne.

Wnioskodawca wskazuje, iż dochody pochodzące z wynajmu są w całości przeznaczone na działalność dydaktyczną i naukową (kształcenie studentów na poziomie licencjackim oraz prowadzenie studiów podyplomowych). Koszty prowadzenia tej działalności to: opłacenie pracowników, utrzymanie obiektu, wyposażenie pracowni dydaktycznych oraz stała modernizacja i uzupełnianie wyposażenia (zakup rzutników multimedialnych, komputerów i oprogramowania, mebli, stołów, krzeseł, tablic, itp.), utrzymanie i ciągłe doposażenie biblioteki uczelnianej, modernizację wyposażenia związanego z ww. działalnością, poprawę warunków studiowania w tym rozbudowę obiektu na potrzeby dydaktyczne (dobudowa sal i pracowni dydaktycznych, auli, sanitariatów, dostosowaniu budynku dla osób niepełnosprawnych) dozór budynku, itp.

Uczelnia nie prowadzi innej działalności poza działalnością dydaktyczna i naukową.

Od uczelni dzierżawią część działki dwie firmy telekomunikacyjne: "P." i "C.".

Dochody z dzierżawy części działki firmie "P." w latach 2005 - 2010 były w całości przeznaczone na pomoc materialną dla studentów tj. stypendia i zapomogi. Od grudnia 2010 r. są przeznaczone na pokrycie kosztów działalności dydaktycznej szkoły.

Dochody z dzierżawy części działki innej firmie telekomunikacyjnej "C." przez cały czas są przeznaczane na działalność dydaktyczną szkoły opisaną wyżej.

Analizując powyższe stwierdzić należy, iż Uczelnia, przeznaczając i wydatkując dochody uzyskane z tytułu wynajmu sal i pracowni dydaktycznych oraz dzierżawy części działki na prowadzenie działalności dydaktycznej i naukowej tj. kształcenie studentów na poziomie licencjackim oraz prowadzenie studiów podyplomowych, korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, za nieprawidłowe należało uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż winien on być zwolniony w całości z płacenia podatku CIT od przychodów wynikających z opłat za wynajem sal i pracowni oraz dzierżawy części działki. Ze zwolnienia z opodatkowania może natomiast korzystać dochód Wnioskodawcy z tego tytułu, ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z przeznaczeniem i wydatkowaniem go na cele działalności dydaktycznej i naukowej.

W związku z powyższym odpowiedź na pytanie oznaczone jako c) we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, tj. czy ewentualny podatek CIT winien być naliczany od przychodu czy od przychodu pomniejszonego o koszty utrzymania wypożyczanych sal i pracowni dydaktycznych (koszty ogrzewania, oświetlenia, sprzątania, dozoru, konserwacji sal i sprzętu, amortyzacji, itp.)..., staje się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl