IPPB5/423-134/13-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-134/13-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2013 r. (data wpływu 25 lutego 2013 r.) oraz piśmie z dnia 17 maja 2013 r. (data nadania 17 maja 2013 r., data wpływu 20 maja 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB5/423-134/13-2/AS z dnia 14 maja 2013 r. (data nadania 15 maja 2013 r., data odbioru 16 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia pierwszego po zmianie roku podatkowego Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia pierwszego po zmianie roku podatkowego Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - XYZ S.A. (dalej: "Spółka") wskazał, że do końca roku 2012 r. rok podatkowy Spółki pokrywał się z rokiem kalendarzowym.

W dniu 3 stycznia 2013 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę zmieniającą statut Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego i podatkowego. Zgodnie z brzmieniem uchwały rok obrotowy i podatkowy Spółki stanowi okres 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 września następnego roku podatkowego.

W związku ze zmianą roku obrotowego i podatkowego Spółki, rok obrotowy i podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2013 r. ulegnie wydłużeniu do 30 września 2014 r.

W dniu 24 stycznia 2013 r. Spółka zawiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego.

Doprecyzowując opisany we wniosku stan faktyczny wskazano, że Spółka złożyła w sądzie rejestrowym wniosek o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców KRS w związku z uchwałą podjętą przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, zmieniającą statut Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego i podatkowego.

Wpis zmiany umowy Spółki w powyższym zakresie do KRS nastąpił 18 stycznia 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki będzie trwał od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r., a więc dwadzieścia jeden kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki będzie trwał od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r.

Powyższe wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT").

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o CIT zawiadomienia naczelnika właściwego urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego z roku kalendarzowego na rok niepokrywający się z rokiem kalendarzowym należy dokonać w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż do zmiany roku podatkowego z roku kalendarzowego na rok niepokrywający się z rokiem kalendarzowym konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

1.

zawarcie informacji o okresie trwania roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy w umowie (statucie) spółki,

2.

zawiadomienie o zmianie roku podatkowego właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

W odniesieniu do Spółki wszystkie wskazane powyżej warunki zostały spełnione, tj. Spółka:

1.

dokonała zmiany statutu, poprzez zawarcie w nim informacji, iż rok podatkowy Spółki stanowi okres 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 września następnego roku podatkowego,

2.

zawiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego na inny niż rok kalendarzowy okres dwunastu kolejnych miesięcy w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, tj. do 30 stycznia 2013 r.

Mając powyższe na uwadze rok podatkowy Spółki uległ zmianie z okresu pokrywającego się z rokiem kalendarzowym na okres 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 września następnego roku podatkowego.

W związku ze zmianą roku podatkowego Spółki, zastosowanie powinien znaleźć art. 8 ust. 3 ustawy o CIT. Zgodnie z tym artykułem w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższego artykułu pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki powinien trwać do końca roku nowo przyjętego, nie krócej jednak niż dwanaście i nie dłużej niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Oznacza to, że pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki nie będzie trwać do 30 września 2013 r., ale do 30 września 2014 r. Przyjęcie, że pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki trwać będzie od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2013 r. stałoby w sprzeczności z art. 8 ust. 3 zdanie drugie ustawy o CIT. W takim przypadku rok podatkowy trwałby bowiem tylko dziewięć kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Zdaniem Spółki, pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki powinien trwać od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r. W takim przypadku zachowana zostanie bowiem zasada, o której mowa w art. 8 ust. 3 zdanie drugie ustawy o CIT - pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki trwać będzie bowiem łącznie dwadzieścia jeden kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Reasumując, w ocenie Spółki, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowe jest stwierdzenie, że pierwszy po zmianie rok podatkowy Spółki będzie trwał od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r., a więc dwadzieścia jeden kolejnych miesięcy kalendarzowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie skutków podatkowoprawnych podjętego w dniu 3 stycznia 2013 r. przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki uchwały zmieniającej statut Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego i podatkowego, rozpoczynającego się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończącego się w dniu 30 września następnego roku podatkowego - uznaje się za prawidłowe.

Ogólną definicję "roku podatkowego" zawiera art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Z treści art. 8 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać najpóźniej w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Z powyższego wynika więc, że istnieje możliwość zmiany roku podatkowego w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, przy zachowaniu następujących zasad:

* przyjęcie roku podatkowego innego niż kalendarzowy musi wynikać z postanowienia zamieszczonego w statucie, albo w umowie spółki, albo innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników,

* zmianie umowy spółki dotyczącej zmiany roku podatkowego trzeba powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego (termin określony w art. 8 ust. 4 ustawy jest terminem prawa materialnego i nie podlega przywróceniu - art. 162 ustawy - Ordynacja podatkowa),

* pierwszy rok podatkowy po zmianie ("rok przejściowy") nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe,

* początkiem pierwszego roku podatkowego po zmianie będzie pierwszy dzień miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego i rok ten kończy się w ostatnim dniu nowo przyjętego roku podatkowego.

W opisanym stanie faktycznym wskazano, że w dniu 3 stycznia 2013 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki podjęło uchwałę zmieniającą statut Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego i podatkowego. Zgodnie z brzmieniem uchwały rok obrotowy i podatkowy Spółki stanowi okres 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, rozpoczynający się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 września następnego roku podatkowego. W dniu 24 stycznia 2013 r. Spółka zawiadomiła właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego.

Spółka złożyła w sądzie rejestrowym wniosek o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców KRS w związku z uchwałą podjętą przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki, zmieniającą statut Spółki w zakresie zmiany roku obrotowego i podatkowego. Wpis zmiany umowy Spółki w powyższym zakresie do KRS nastąpił 18 stycznia 2013 r.

Jak wykazano powyżej, do skutecznej zmiany roku podatkowego dochodzi, kiedy spełnione są obie przesłanki z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca dotrzymał terminu 30 dni po zakończonym roku podatkowym do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego. Spółka zawiadomiła pismem właściwy urząd skarbowy 24 stycznia 2013 r. Stosownie do dyspozycji art. 12 § 5 Ordynacji Podatkowej termin został zachowany.

Podsumowując, w oparciu o opisany we wniosku stan faktyczny oraz przywołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że Wnioskodawca wypełnił wszystkie nałożone prawem obowiązki decydujące o skuteczności dokonanej zmiany roku podatkowego. W opisanej sytuacji, w związku z dokonaną zmianą roku podatkowego w Spółce z roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym na rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 października danego roku kalendarzowego i kończący się w dniu 30 września następnego roku podatkowego - zgodnie z uchwałą przyjętą przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki zmieniającą statut Spółki w tym zakresie, pierwszy po zmianie rok podatkowy w oparciu o ww. art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie trwał od 1 stycznia 2013 r. do 30 września 2014 r., czyli dwadzieścia jeden kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie określenia pierwszego po zmianie roku podatkowego Spółki, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl