IPPB5/423-131/10-4/AS - Możliwość zakwalifikowania podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu do kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-131/10-4/AS Możliwość zakwalifikowania podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu do kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) oraz w piśmie z dnia 13 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPP1-443-248/10-2/BS oraz IPPB5-423-131/10-2/AS z dnia 10 maja 2010 r. (data nadania 11 maja 2010 r., data doręczenia 13 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, związanych z realizacją przez Spółkę projektu unijnego Akademii Sztuk Komunikacji... współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, związanych z realizacją przez Spółkę projektu unijnego Akademii Sztuk... współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - "A." Sp. z o.o., świadczy usługi public relations. Oferta usług Spółki obejmuje m.in.:

*

usługi doradztwa w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations),

*

doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

*

pozostałe pozaszkolne formy edukacji,

*

badanie rynku i opinii publicznej,

*

działalność agencji reklamowych,

*

pozostała działalność w zakresie informacji.

Spółka w zakresie szkoleniowej realizowała dotąd szkolenia jednorazowe zamknięte z zakresu public relations, tj. szkolenia medialne - jak efektywnie kontaktować się z mediami, pisarskie - jak pisać dobre teksty do publikacji, kryzysowe - jak zarządzać komunikacją w sytuacji kryzysowej, wystąpienia publiczne i prezentacje public relations - techniki, narzędzia, rola PR w organizacji itp.

Spółka planuje od października bieżącego roku rozszerzenie swojej oferty edukacyjnej poprzez opracowanie i zaproponowanie na rynku kursów kompleksowych, otwartych i sesyjnych z zakresu public relations, określonych mianem Akademii Sztuk... które będą kierowane do praktyków, tj. pracowników działów marketingu i public relations. Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie omawianego projektu, który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 2007-2013.

Wniosek Spółki został rozpatrzony pozytywnie i została podpisana umowa o dofinansowanie projektu Akademia Sztuk... współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka uzyska dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na zakup sprzętu, remont pomieszczeń i utworzenie serwisu internetowego.

I tak, w ramach realizacji wspomnianego projektu, Spółka poniesie wydatki obejmujące zakup środków trwałych w postaci sprzętu komputerowego, sprzętu nagłaśniającego, nagrywającego i odtwarzającego oraz wartości niematerialnych i prawnych w postaci oprogramowania, jak również wydatki związane z adaptacją pomieszczeń do przeprowadzenia szkoleń, a także wydatki na budowę serwisu internetowego e-learningu umożliwiającego egzekwowanie aktywności studentów poza zajęciami.

Zakupiony sprzęt oraz zaadaptowane pomieszczenia w ramach realizowanego projektu będą używane przez Spółkę do działalności związanej ze szkoleniami w ramach Akademii Sztuk Komunikacji, jak również będą wykorzystywane do bieżącej działalności związanej z obsługą firm w zakresie sprzedaży usług public relations. W ocenie Spółki nie jest możliwe ustalenie, w jakiej części sprzęt i pomieszczenia używane będą do działalności związanej ze szkoleniami, a w jakiej związanej z obsługą firm w zakresie public relations. Wydatki poniesione na stworzenie strony internetowej oraz budowę systemu e-learningu związane będą wyłącznie z działalnością szkoleniową, ponieważ system będzie dedykowany do obsługi Akademii Sztuk Komunikacji.

Wnioskodawca jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonuje zakupów związanych z działalnością mieszaną, tj. zarówno uprawniającą do odliczenia podatku VAT, jak i nieuprawniającą do tego odliczenia (sprzedaż szkoleń). Odliczenia podatku VAT Spółka dokonuje zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarowi usług lub z zastosowaniem wskaźnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, załącznik Nr 4 do ustawy poz. 7 - usługi w zakresie edukacji, Spółka dokonując sprzedaży szkoleń w ramach Akademii Sztuk Komunikacji, powinna stosować zwolnienie z podatku VAT...

2.

Czy od zakupów dokonywanych w ramach realizowanego projektu dotyczącego działalności szkoleniowej, tj. sprzęt komputerowy, nagłaśniający, nagrywający, odtwarzający oraz wydatki na adaptację pomieszczeń, ale wykorzystywanych również do działalności usługowej w zakresie public relations, Spółka może odliczyć VAT wg wskaźnika proporcji stosowanego przez Spółkę do zakupów dotyczących sprzedaży mieszanej...

3.

Czy podatek VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, od których zdaniem Spółki, Spółka nie ma prawa odliczenia podatku VAT, ponieważ dotyczą działalności związanej wyłącznie z działalnością szkoleniową, Spółka może zakwalifikować kwoty podatku VAT w koszty uzyskania przychodu...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytania Nr 3 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek odnośnie pytań Nr 1 i 2 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wydatki poniesione przez Spółkę na budowę systemu internetowego wspierającego działalność szkoleniową są bezpośrednio związane z uzyskaniem przez Spółkę przychodów. Wydatki te wpłyną nie tylko na zwiększenie przychodów, ale również na wzrost konkurencyjności Spółki. Ponieważ spółka nie ma prawa odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych wyłącznie z działalnością szkoleniową, zwolnioną z podatku VAT na podstawie art. 43 pkt 1 ust. 1 (załącznik Nr 4) pkt 7) ustawy o podatku od towarów i usług, a wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu, w ocenie Spółki, Spółka ma prawo zaliczyć niepodlegający odliczeniu podatek VAT od tych wydatków w koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na podstawie tych uregulowań podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, jednak pod tym warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:

*

został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),

*

jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

*

pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

*

poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

*

został właściwie udokumentowany,

*

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, iż wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. W szczególności zaś wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu (zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu), względnie w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia strat, bądź znacznego zmniejszenia uzyskiwanych dotąd dochodów.

Warunkiem formalnoprawnym zakwalifikowania przedmiotowych wydatków Spółki do kosztów uzyskania przychodów jest właściwe udokumentowanie faktu poniesienia danego wydatku.

W opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym Spółka wskazała, że świadczy usługi public relations. Oferta usług Spółki obejmuje m.in.:

*

usługi doradztwa w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations),

*

doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,

*

pozostałe pozaszkolne formy edukacji,

*

badanie rynku i opinii publicznej,

*

działalność agencji reklamowych,

*

pozostała działalność w zakresie informacji.

Spółka w zakresie szkoleniowej realizowała dotąd szkolenia jednorazowe zamknięte z zakresu public relations, tj. szkolenia medialne - jak efektywnie kontaktować się z mediami, pisarskie - jak pisać dobre teksty do publikacji, kryzysowe - jak zarządzać komunikacją w sytuacji kryzysowej, wystąpienia publiczne i prezentacje public relations - techniki, narzędzia, rola PR w organizacji itp.

Spółka planuje od października bieżącego roku rozszerzenie swojej oferty edukacyjnej poprzez opracowanie i zaproponowanie na rynku kursów kompleksowych, otwartych i sesyjnych z zakresu public relations, określonych mianem Akademii Sztuk Komunikacji - Szkoły Liderów Komunikacji, które będą kierowane do praktyków, tj. pracowników działów marketingu i public relations. Spółka złożyła wniosek o dofinansowanie omawianego projektu, który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Wniosek Spółki został rozpatrzony pozytywnie i została podpisana umowa o dofinansowanie projektu Akademia Sztuk Komunikacyjnych współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka uzyska dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych przeznaczonych na zakup sprzętu, remont pomieszczeń i utworzenie serwisu internetowego.

I tak, w ramach realizacji wspomnianego projektu, Spółka poniesie wydatki obejmujące zakup środków trwałych w postaci sprzętu komputerowego, sprzętu nagłaśniającego, nagrywającego i odtwarzającego oraz wartości niematerialnych i prawnych w postaci oprogramowania, jak również wydatki związane z adaptacją pomieszczeń do przeprowadzenia szkoleń, a także wydatki na budowę serwisu internetowego e-learningu umożliwiającego egzekwowanie aktywności studentów poza zajęciami.

Zakupiony sprzęt oraz zaadaptowane pomieszczenia w ramach realizowanego projektu będą używane przez Spółkę do działalności związanej ze szkoleniami w ramach Akademii Sztuk Komunikacji, jak również będą wykorzystywane do bieżącej działalności związanej z obsługą firm w zakresie sprzedaży usług public relations. W ocenie Spółki nie jest możliwe ustalenie, w jakiej części sprzęt i pomieszczenia używane będą do działalności związanej ze szkoleniami, a w jakiej związanej z obsługą firm w zakresie public relations. Wydatki poniesione na stworzenie strony internetowej oraz budowę systemu e-learningu związane będą wyłącznie z działalnością szkoleniową, ponieważ system będzie dedykowany do obsługi Akademii Sztuk Komunikacji.

Końcowo Wnioskodawca wskazał, że jest czynnym płatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonuje zakupów związanych z działalnością mieszaną, tj. zarówno uprawniającą do odliczenia podatku VAT, jak i nieuprawniającą do tego odliczenia (sprzedaż szkoleń). Odliczenia podatku VAT Spółka dokonuje zgodnie z przepisem zawartym w art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarowi usług lub z zastosowaniem wskaźnika proporcji, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy wskazać, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co do zasady, uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów zarówno należnego, jak i naliczonego podatku od towarów i usług.

Jednakże art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:

*

jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

*

w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej

Powyższe oznacza, że w przypadku, gdy Spółce nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, Wnioskodawca będzie mógł - na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - uznać za koszt uzyskania przychodu Spółki kwotę podatku naliczonego od towarów i usług od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, związanych z realizacją przez Spółkę projektu unijnego Akademii Sztuk Komunikacji - Szkoły Liderów Komunikacji współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podsumowując, w oparciu o przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, iż Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki nieodliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, o ile Spółce nie będzie przysługiwało z tego tytułu prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku od towarów i usług.

Z uwagi na powyższe stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych na budowę serwisu internetowego e-learningu, związanych z realizacją przez Spółkę projektu unijnego Akademii Sztuk Komunikacji - Szkoły Liderów Komunikacji współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl