IPPB5/423-131/09-2/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-131/09-2/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu 17 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyodrębnienia zorganizowanych części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wyodrębnienia dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. ("Wnioskodawca") jest użytkownikiem wieczystym działek gruntu o numerach ewidencyjnych 22 i 24 położonych w W pomiędzy ulicami G, T, Ł i W. Na działkach tych Wnioskodawca zamierza zrealizować dwa odrębne projekty inwestycyjne. Jeden z projektów będzie polegać na wzniesieniu budynku mieszkalnego-usługowego, natomiast drugi projekt będzie polegać na wzniesieniu trzech budynków biurowych. Budynek mieszkalny-usługowy zostanie wzniesiony na działce o numerze 22 i części dziatki 24, natomiast budynki biurowe zostaną wzniesione na części działki o numerze 24. Działka nr 24 zostanie geodezyjnie podzielona wzdłuż linii rozgraniczającej projekt mieszkalny-usługowy od projektu biurowego.

Każdy z projektów inwestycyjnych, jakie planuje Wnioskodawca, posiada swoją odrębną specyfikę, gdyż w szczególności:

* każdy z projektów posiadać będzie odrębne pozwolenie na budowę i odrębny projekt architektoniczny,

* każdy z projektów będzie odrębnie finansowany oddzielnymi pożyczkami,

* każdy z projektów będzie oddzielnym źródłem przychodów, z tym, że przychody te mogą zostać wygenerowane z tytułu sprzedaży mieszkań, lokali użytkowych lub całego budynku, a przychód dotyczący projektu biurowego powstać może z tytułu wynajmu powierzchni biurowej lub sprzedaży budynków biurowych.

W związku z powyższym, zarząd Wnioskodawcy planuje podjąć działania mające na celu wyodrębnienie każdego z tych projektów w następujących płaszczyznach:

* organizacyjnej; w tym celu zarząd Wnioskodawcy podejmie uchwałę o utworzeniu dwóch odrębnych oddziałów, gdzie jeden będzie służyć realizacji projektu mieszkaniowego-usługowego ("Oddział Mieszkaniowy"), natomiast drugi będzie służyć realizacji projektu biurowego ("Oddział Biurowy"); oddziały te zostaną, na podstawie tej uchwały, zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

* finansowej; w tym cela każdy z oddziałów będzie prowadzić odrębne księgi rachunkowe i będzie sporządzać samodzielny bilans, a w momencie utworzenia oddziałów, zostaną im alokowane odpowiednie pozycje aktywów i pasywów Wnioskodawcy. Zatem system księgowy tych oddziałów będzie prowadzony w taki sposób, iż każdy z oddziałów będzie mieć przyporządkowane koszty i przychody oraz zobowiązania i należności dotyczące danego oddziału (i tym samym dotyczące danego projektu inwestycyjnego, tj. odrębnie projektu mieszkaniowego-usługowego oraz odrębnie projektu biurowego).

W uchwale dotyczącej utworzenia dwóch odrębnych oddziałów, dokonana zostanie alokacja do tych oddziałów poszczególnych składników materialnych:

* do Oddziału Mieszkaniowego zostanie alokowane użytkowanie wieczyste działki nr 22 oraz części działki o numerze 24, której to części po dokonanym podziale geodezyjnym zostanie nadany odrębny numer ewidencyjny,

* do Oddziału Biurowego zostanie alokowane użytkowanie wieczyste pozostałej części działki o numerze 24, której to części po dokonanym podziale geodezyjnym zostanie nadany odrębny numer ewidencyjny.

Następnie, po utworzeniu oddziałów, w opisany powyżej sposób, i alokowaniu do poszczególnych oddziałów składników materialnych, każdy z tych oddziałów prowadzić będzie własne, odrębne księgi rachunkowe (sporządzać będzie własne, odrębne bilanse) i rozpocznie prowadzenie odrębnych inwestycji.

W ramach prowadzenia tych inwestycji, do każdego z tych oddziałów zostaną przyporządkowane w szczegóIności następujące składniki niematerialne oraz zobowiązania: - do Oddziału Mieszkaniowego zostaną przyporządkowane prawa majątkowe wynikające z projektu architektonicznego budynku mieszkaInego-usługowego (ponadto Wnioskodawca - Oddział Mieszkaniowy będzie stroną umowy o wykonanie usług architektonicznych oraz innych usług związanych z projektem mieszkaniowym-usługowym) oraz zobowiązania wynikające z kredytu bankowego zaciągniętego na sfinansowanie nabycia środków trwałych w części przypadającej na prawo użytkowania wieczystego działki gruntu o numerze 22 oraz części działki 24 przeznaczonej pod realizację projektu mieszkaniowego-usługowego (ponadto Wnioskodawca - Oddział Mieszkaniowy będzie stroną umowy pożyczki lub umowy kredytowej, a zobowiązania te będą zabezpieczone na majątku alokowanym do Oddziału Mieszkaniowego poprzez hipotekę na rzecz wierzyciela, obciążającą prawo użytkowania działki 22 oraz nowej działki, która powstanie z podziału działki gruntu o numerze 24),

* do Oddziału Biurowego zostaną przyporządkowane prawa majątkowe wynikające z projektu architektonicznego budynków biurowych (ponadto Wnioskodawca Oddział - Biurowy będzie stroną umowy o wykonanie usług architektonicznych oraz innych usług związanych z projektem biurowym) oraz zobowiązania wynikające z kredytu bankowego zaciągniętego na sfinansowanie nabycia środków trwałych w części przypadającej na część działki gruntu o numerze 24 przeznaczonej na realizację projektu biurowego (ponadto Wnioskodawca - Oddział Biurowy będzie stroną umowy pożyczki lub umowy kredytowej, a zobowiązania te będą zabezpieczone na majątku alokowanym do Oddziału Biurowego poprzez hipotekę na rzecz wierzyciela obciążającą prawo użytkowania wieczystego nowej działki powstałej z podziału działki grunta o numerze 24 (część alokowana do Oddziału Biurowego). Następnie każdy z Oddziałów zawrze umowę o generalne wykonawstwo poszczególnych projektów (Oddział Mieszkaniowy będzie stroną umowy wykonawczej dotyczącej projektu mieszkaniowego-usługowego, natomiast Oddział Biurowy będzie stroną umowy wykonawczej dotyczącej projektu biurowego). Wnioskodawca nie wyklucza, iż w pewnym momencie trwania procesu inwestycyjnego, po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) jeden z oddziałów zostanie przeniesiony do odrębnej spółki kapitałowej w wyniku podziału (przez wydzielenie) Wnioskodawcy, na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Oddział Mieszkaniowy oraz Oddział Biurowy (każdy z nich zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i prowadzący odrębne księgi rachunkowe) po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowić będzie, każdy z nich odrębnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy Oddział Mieszkaniowy oraz Oddział Biurowy (każdy z nich zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i prowadzący odrębne księgi rachunkowe) po dokonaniu opisanych powyżej alokacji składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) stanowić będzie, każdy z nich odrębnie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

3.

Czy przeniesienie któregokolwiek z oddziałów (przy czym każdy z nich będzie zarejestrowany jako odrębny oddział Wnioskodawcy w Krajowym Rejestrze Sądowym i będzie prowadzić odrębne księgi rachunkowe i do każdego z nich zostaną dokonane powyżej alokacje składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań) na odrębną spółkę w wyniku podziału Wnioskodawcy na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie) będzie czynnością o której mowa jest w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, czyli transakcją zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa i tym samym nie będzie skutkować koniecznością dokonywania przez Wnioskodawcę jakichkolwiek korekt podatku naliczonego związanego z działalnością przenoszonego oddziału, gdyż jakiekolwiek korekty, o których mowa jest w art. 91 ust. 1-8 ustawy o podatku od towarów i usług dokonywane będą na podstawie art. 91 ust. 9 tej ustawy przez spółkę kapitałową na którą oddział zostanie przeniesiony.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie tych przepisów zorganizowana część przedsiębiorstwa istnieje, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki;

* istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

* zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

* składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

* zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te określone zadania gospodarcze.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie określone powyżej przesłanki zostaną spełnione w odniesieniu do każdego z oddziałów (tj. w odniesieniu do Oddziału Mieszkaniowego oraz w odniesieniu do Oddziału Biurowego), wobec czego każdy z tych oddziałów będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż:

1.

Każdy z oddziałów stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań. W Oddziale Mieszkaniowym zespołem tym będzie, w szczególności, użytkowanie wieczyste działki nr 22 oraz części działki o numerze 24 (po podziale geodezyjnym oznaczona będzie odrębnym numerem ewidencyjnym), prawa majątkowe wynikające z projektu architektonicznego budynku mieszkalnego-usługowego, który będzie wznoszony na tej działce, zobowiązania wynikające z kredytu bankowego w części dotyczącej zakupu działki 22 oraz części działki gruntu o numerze 24 oraz umów pożyczek lub kredytu na sfinansowanie kosztów realizacji projektu mieszkaniowego-usługowego (zobowiązania te będą zabezpieczone poprzez hipotekę na rzecz wierzyciela obciążającą działkę 22 oraz część działki gruntu o numerze 24). W Oddziale Biurowym zespołem tym będzie, w szczególności, użytkowanie wieczyste części działki numerze 24, prawa majątkowe wynikające z projektu architektonicznego budynków biurowych, które będą wznoszone na tej działce, zobowiązania wynikające z kredytu bankowego w części dotyczącej zakupu części działki gruntu o numerze 24 oraz umów pożyczek lub kredytu na sfinansowanie kosztów realizacji inwestycji (zobowiązania te będą zabezpieczone poprzez hipotekę na rzecz wierzyciela obciążającą część działki gruntu o numerze 24).

2.

Każdy z tych zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy. Wyodrębnienie organizacyjne zostanie zrealizowane poprzez utworzenie dwóch odrębnych oddziałów, na podstawie uchwały zarządu, gdzie Oddział Mieszkaniowy będzie służyć realizacji projektu mieszkaniowego-usługowego, natomiast Oddział Biurowy będzie służyć realizacji projektu biurowego. Oddział Mieszkaniowy oraz Oddział Biurowy zostanie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wyodrębnienie finansowe zostanie zrealizowane poprzez prowadzenie przez każdy z oddziałów odrębnych ksiąg rachunkowych i sporządzanie odrębnych bilansów.

3.

Każdy z zespołów składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań który będzie organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy przeznaczony będzie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, opisany w pkt 1 powyżej, który wejdzie w skład Oddziału Mieszkaniowego służyć będzie wzniesienia budynku mieszkalnego-usługowego i uzyskaniu przychodów z tytułu sprzedaży mieszkań (Iub lokali użytkowych) (lub całego budynku). Natomiast zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań opisany w pkt 1 powyżej, który wejdzie w skład Oddziału Biurowego służyć będzie wzniesieniu budynków biurowych i uzyskania przychodów z tytułu wynajmu powierzchni biurowych (lub sprzedaży budynków biurowych).

4.

Każdy z oddziałów, czyli każdy z zespołów składników opisanych w pkt 1, wyodrębnionych w sposób opisany w pkt 2 i realizujących zadania gospodarcze opisane w pkt 3 mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te określone zadania gospodarcze. Każdy z tych oddziałów zostanie bowiem "wyposażony" w odpowiednie składniki majątkowe w szczególności w postaci działek gruntu i projektów budynków, które na tych działkach mają być wzniesione. Ponadto, każdy z tych oddziałów będzie stroną odrębnej umowy o generalne wykonawstwo obiektów budowlanych (projektu mieszkaniowego-usługowego oraz projektu biurowego) i odrębnych umów pożyczek na finansowanie projektów. Zatem potencjalnie, zarówno Oddział Mieszkaniowy, jak i Oddział Biurowy mógłby działać niezależnie i samodzielnie jako odrębne przedsiębiorstwo.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytanie oznaczone nr 1.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie oznaczone nr 2 i nr 3 wydana została odrębna interpretacja indywidualna nr IPPP2/443-270/09-2/MK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl