IPPB5/423-1240/14-2/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1240/14-2/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2014 r. (data wpływu 19 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, jako członka podatkowej grupy kapitałowej, w przypadku utraty przez ww. grupę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, jako członka podatkowej grupy kapitałowej, w przypadku utraty przez ww. grupę statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.p.) podlegającym obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca wraz z innymi spółkami kapitałowymi - jedną lub wieloma (dalej: Spółka lub Spółki) - zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Celem spełnienia ustawowych warunków powstania PGK, Wnioskodawca nabędzie 100% udziałów/akcji Spółki/Spółek od jej dotychczasowych wspólników/akcjonariuszy. Tym samym w ramach planowanej PGK Wnioskodawca będzie pełnił funkcję "spółki dominującej" w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o p.d.o.p. Dla potrzeb niniejszego wniosku o interpretację indywidualną przyjęto, że na moment utworzenia PGK spełnione zostaną pozostałe warunki, o których mowa w art. 1a ustawy o p.d.o.p., niezbędne do jej zarejestrowania PGK i uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: Podatnik p.d.o.p.).

Przed upływem okresu, na jaki utworzona zostanie PGK, może mieć miejsce zdarzenie powodujące utratę przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p. W szczególności w trakcie istnienia PGK udział Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki/Spółek na skutek zbycia udziałów/akcji jednej lub wszystkich Spółek lub też na skutek innych zdarzeń może spaść poniżej poziomu, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o p.d.o.p.

Niezależnie od tego czy udział Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki/Spółek spadnie poniżej wskazanego wyżej poziomu, czy też nie, Wnioskodawca nie wyklucza, że w trakcie funkcjonowania PGK nie zostanie osiągnięty 3% wskaźnik dochodowości, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy o p.d.o.p.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku ewentualnej utraty przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p., Wnioskodawca będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK (tekst jedn.: czy wystąpi konieczność dokonania korekt rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy na gruncie ustawy o p.d.o.p. za okres funkcjonowania PGK).

Zdaniem Wnioskodawcy,

W przypadku ewentualnej utraty przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p., Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK, tj. nie wystąpi konieczność dokonania korekt rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy na gruncie ustawy o p.d.o.p. za okres funkcjonowania PGK.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 1a ust. 10 ustawy o p.d.o.p., w razie wystąpienia w okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej zmian w stanie faktycznym lub w stanie prawnym, zależnych od którejkolwiek ze stron umowy, które naruszają warunki uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień naruszenia któregokolwiek z tych warunków, z zastrzeżeniem ust. 12, oznacza utratę statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.

Z kolei w myśl art. 1a ust. 12 ustawy o p.d.o.p., w przypadku niezachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 (tekst jedn.: nie osiągnięcia przez podatkową grupę kapitałową udziału dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 3%), za dzień utraty statusu podatnika przez podatkową grupę kapitałową uznaje się ostatni dzień miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dzień, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przypada termin złożenia tego zeznania.

Z treści powyższych przepisów wynika, że skutki prawne złamania warunków określonych w art. 1a ust. 2 ustawy o p.d.o.p., następują od momentu zaistnienia tego naruszenia (ex nunc) albo ostatniego dnia miesiąca, w którym złożono zeznanie podatkowe, nie później jednak niż dnia, na który, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przypada termin złożenia tego zeznania. Jednocześnie przepisy ustawy o p.d.o.p. nie przewidują konieczności dokonywania wstecznej weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład PGK za okres jej istnienia. Pewnym wyjątkiem od wskazanej zasady jest art. 18b ust. 8-10 ustawy o p.d.o.p. dotyczący utraty prawa do odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków związanych z nabyciem nowych technologii. Jednakże istotą przywołanego przepisu nie jest korygowanie rozliczeń podatkowych z mocą wsteczną, lecz ujęcie ich w ramach bieżących rozliczeń (tekst jedn.: w zeznaniu podatkowym za bieżący rok).

Zgodnie ze stanowiskiem, jakie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2012 r. (sygn. IPPB5/423-27/12-3/RS), w okresie funkcjonowania PGK jako Podatnika p.d.o.p. spółkom tworzącym PGK przysługują szczególne uprawnienia wynikające z przepisów ustawy o p.d.o.p., a ustawodawca nie uzależnił korzystania z tych praw od elementu zachowania przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p. przez określony okres. Z tego powodu w opinii Wnioskodawcy sam fakt utraty przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p. (m.in. w związku ze spadkiem udziału Wnioskodawcy w kapitale zakładowym Spółki/Spółek poniżej poziomu, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o p.d.o.p. albo nie osiągnięciem odpowiedniego poziomu dochodowości) nie powoduje powstania jakiegokolwiek obowiązku wstecznych korekt rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy. Stanowisko to podzielane jest także w doktrynie prawa podatkowego: "utrata statusu podatkowej grupy kapitałowej nie skutkuje również koniecznością wstecznego (za okres obowiązywania podatkowej grupy kapitałowej) rozliczenia kosztów i przychodów spółek, które wchodziły w skład grupy z uwzględnieniem przepisów art. 11 PDOPrU" (W. Dmoch, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Warszawa 2013).

Pozostając w pełni świadomym, iż interpretacje indywidualne wiążą jedynie w sprawach, w których zostały wydane, zdaniem Wnioskodawcy niżej wskazane stanowiska organów podatkowych, potwierdzające przyjęty przez Wnioskodawcę pogląd, mogą pełnić rolę pomocniczą w wykładni właściwych przepisów ustawy o p.d.o.p.:

* w przywoływanej już interpretacji indywidualnej z dnia 21 marca 2012 r. (sygn. IPPB5/423-27/12-3/RS) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że "<...> utrata przez Podatkową Grupę Kapitałową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w szczególności w wyniku połączenia Wnioskodawcy i spółki dominującej, które może mieć miejsce przed upływem okresu, na który została zawarta umowa o utworzeniu ww. Grupy, nie skutkuje koniecznością weryfikacji kosztów i przychodów podatkowych poszczególnych spółek wchodzących w skład tej Grupy za okres jej funkcjonowania";

* podobnie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 września 2011 r. (sygn. ILPB3/423-261/11-4/EK) zostało uwzględnione stanowisko podatnika zgodnie, z którym "<...> należy uznać, że ewentualne rozwiązanie PGK / utrata przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych nie odniesie skutku wstecznego w postaci konieczności weryfikacji jej rozliczeń podatkowych za okres funkcjonowania PGK".

Mając powyższe na uwadze, zdaniem Wnioskodawcy w przypadku ewentualnej utraty przez PGK statusu Podatnika p.d.o.p., Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do weryfikacji kosztów i przychodów za okres funkcjonowania PGK, tj, nie wystąpi konieczność dokonania korekt rozliczeń podatkowych Wnioskodawcy za okres funkcjonowania PGK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl