IPPB5/423-120/08-5/MB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-120/08-5/MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu 22 października 2008 r.) oraz piśmie z dnia 3 grudnia 2008 r. (data nadania 3 grudnia 2008 r., data wpływu 8 grudnia 2008 r.), uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 20 listopada 2008 r. Nr IPPB5/423-120/08-2/MB (data nadania 20 listopada 2008 r., data doręczenia 26 listopada 2008 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek oraz ujęcia w kosztach/przychodach różnic kursowych od zaciągniętych pożyczek/kredytów-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek oraz ujęcia w kosztach/przychodach różnic kursowych od zaciągniętych pożyczek/kredytów.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Xl P H sp. z o.o. jest polską spółką kapitałową. Właścicielem wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Xl P H sp. z o.o. jest Xl (BM) H G, spółka posiadająca status niemieckiego rezydenta podatkowego.

X Polska sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym, w której większościowym udziałowcem, posiadającym pakiet 99,91% udziałów, była inna niemiecka spółka kapitałowa - X B G. Pozostałe udziały w kapitale X Polska Sp. z o.o. są własnością osób fizycznych. X Polska sp. z o.o. prowadzi działalność w branży produkcji materiałów budowlanych.

Xl P H sp. z o.o. nabyła udziały w X Polska sp. z o.o. celem dalszego wykorzystania jej aktywów w działalności gospodarczej. Z uwagi na uwarunkowania komercyjne towarzyszące transakcji, w szczególności na fakt, iż X B nie była zainteresowana zbyciem przedsiębiorstwa X Polska Sp. z o.o., nabycie aktywów przedsiębiorstwa tej spółki stało się możliwe jedynie w formie pośredniej tj. poprzez zakup całości udziałów w X Polska sp. z o.o. od X B G.

Schemat planowanej transakcji nabycia udziałów w X Polska Sp. z o.o. został podsumowany w poniższych paragrafach. Z uwagi na fakt, iż nabycie udziałów X Polska sp. z o.o. jest elementem szerszego procesu inwestycyjnego prowadzonego przez udziałowców Xl P H sp. z o.o. na obszarze jurysdykcji podatkowej kilku krajów należących do Wspólnoty Europejskiej oraz koordynowanego na szczeblu międzynarodowym, Xl P H Sp. z o.o. ma istotnie ograniczoną możliwość doboru konstrukcji prawnych służących zrealizowaniu nabycia udziałów w X Polska sp. z o.o.

Warunki ramowe, na jakich dokonało się nabycie udziałów w X Polska sp. z o.o. zostały określone przez ostatecznych udziałowców XI P H sp. z o.o. oraz X Polska sp. z o.o. i są one pochodną uwarunkowań komercyjnych transakcji takich jak np. terminy płatności, finansowanie ceny zakupu, etc. W efekcie planowana struktura wprawdzie odbiega od klasycznego schematu umowy sprzedaży, jednak jej końcowy efekt ekonomiczny jest porównywalny z przejściem własności udziałów w ramach umowy sprzedaży.

W pierwszym etapie transakcji Xl P H Sp. z o.o. nabywa od X B G większościowy pakiet udziałów w X Polska sp. z o.o. (łączny procentowy udział XI P H sp. z o.o. w kapitale X Polska sp. z o.o. po transakcji wyniesie ok. 100%). Płatność ceny za nabywane udziały jest odroczona do momentu sfinalizowania przez Xl P H sp. z o.o. procedur związanych z pozyskaniem finansowania, W rezultacie czego powstaje zobowiązanie XI P H sp. z o.o. względem X B G o zapłatę ceny należnej z tytułu nabycia udziałów (analizując ów stosunek od strony X B G, zobowiązanie Xl P H sp. z o.o. stanowi wierzytelność X B G wobec XI P H sp. z o.o.). Aby doprowadzić do jak najszybszej spłaty wierzytelności Xe B G z tytułu ceny sprzedaży, zobowiązanie Xl P H sp. z o.o. zostaje przejęte przez Xl (BM) H G w zamian za wynagrodzenie należne Xl (BM) H od XI P H sp. z o.o. w wysokości równowartości przejętego długu (powstanie roszczenie Xl (BM) H G do XI P H Sp. z o.o. o wypłatę wynagrodzenia). Decyzją stron wierzytelność Xl (SM) H G względem Xl P H Sp. z o.o. zostaje skonwertowana na umowę pożyczki denominowanej w EUR, w której stroną udzielającą pożyczki jest Xl (BM) H G, zaś biorącym pożyczkę jest Xl P H sp. z o.o.

W rezultacie Xl (BM) H G staje się dłużnikiem X B G z tytułu zapłaty za udziały (zobowiązanie przejęte od Xl P H sp. z o.o.) oraz wierzycielem Xl P H sp. z o.o. z tytułu udzielonej pożyczki.

W celu częściowego uregulowania zobowiązania względem Xl (BM) H G, Xl P H sp. z o.o. zaciąga kredyt bankowy denominowany w EUR w niezależnej instytucji finansowej na warunkach rynkowych. Środki z kredytu bankowego zostają przeznaczone na spłatę części pożyczki.

W związku z planami zwiększenia zaangażowania kapitałowego Xl (BM) H G w Polsce, zostaje podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego Xl P H sp. z o.o. w zamian za wkład gotówkowy. W celu uproszczenia rozliczenia, Xl P H sp. z o.o. potrąca przysługującą jej po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału wierzytelność wobec Xl (BM) H G o wniesienie środków pieniężnych na kapitał zakładowy ze zobowiązaniem z tytułu spłaty proporcjonalnej części pożyczki.

W efekcie dokonania spłaty pożyczki od udziałowca środkami pochodzącymi z ww. kredytu bankowego oraz dokonania kompensaty, pożyczka od Xl (BM) H G zostaje spłacona w istotnej części. Część niespłacona jest rozliczana przez strony zgodnie z harmonogramem i wedle zasad ustalonych w umowie.

Kapitał zakładowy Xl P H sp. z o.o. w stosunku do salda pożyczki od udziałowca na dzień spłaty odsetek będzie kształtował się w proporcji 1:3.

Schemat transakcji nabycia udziałów został przedstawiony w załączniku nr 3 do niniejszego wniosku.

Niezwłocznie po przejęciu prawa własności udziałów w X Polska sp. z o.o., celem skonsolidowania i uproszczenia struktury aktywów oraz usprawnienia systemów zarządzania, Xl P H sp. z o.o. rozpocznie przygotowania do połączenia z X Polska sp. z o.o. poprzez przejęcie wszystkich składników aktywów i pasywów X Polska sp. z o.o. W dacie prawomocnej rejestracji połączenia Xl P H Sp. z o.o. stanie się następcą prawnym i podatkowym X Polska sp. z o.o., której byt prawny ustanie.

Odsetki z tytułu kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca będą spłacane przez Xl P H sp. z o.o. w okresie zarówno przed, jak i po połączeniu z X Polska sp. z o.o. Wysokość oprocentowania będzie odpowiadała warunkom rynkowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy zapłacone lub skapitalizowane odsetki od kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, zaciągniętych na sfinansowanie nabycia udziałów w X Polska sp. z o.o., będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Xl P H sp. z o.o. w okresie przed połączeniem z X Polska sp. z o.o....

2.

Czy zapłacone lub skapitalizowane odsetki od kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, zaciągniętych na sfinansowanie nabycia udziałów w X Polska sp. z o.o., będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów XI P H Sp. z o.o. w okresie po połączeniu z X Polska sp. z o.o....

3.

Czy dodatnie różnice kursowe od wyżej opisanych - kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, będą stanowiły przychód podatkowy, zaś ujemnie różnice kursowe - koszt uzyskania przychodu Xl P H sp. z o.o....

Stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 i nr 2:

Zdaniem Xl P H Sp z o.o. odsetki od kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, zaciągniętych na sfinansowanie nabycia udziałów w X Polska sp. z o.o. będą stanowy koszty uzyskania przychodów Xl P H sp. z o.o. w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, w okresie zarówno przed jak i po połączeniu z X Polska sp. z o.o.

Ad.1

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 86, dalej: u.p.d.o.p.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Jednocześnie art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p. wskazuje, iż nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), a contrario, iż zapłacone oraz skapitalizowane odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów.

W ocenie XI P H sp. z o.o. powyższe regulacje jednoznacznie wskazują na dopuszczalność ujęcia kwot zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek od długu zaciągniętego na sfinansowanie nabycia udziałów w ciężar kosztów uzyskania przychodów w bieżących oraz przyszłych rozliczeniach XI P H sp. z o.o. w zakresie podatku dochodowego. Koszty obsługi długu są naliczane na bieżąco i będą regulowane cyklicznie w przyszłych okresach rozliczeniowych. Koszty obsługi długu zaciągniętego na nabycie udziałów w X Polska sp. z o.o. (zapłacone bądź skapitalizowane odsetki) mają bowiem bezpośredni związek z aktualnie prowadzoną działalnością holdingową XI P H sp. z o.o., polegającą min. na nabywaniu udziałów w spółkach z sektora produkcji i dystrybucji celem prowadzenia działalności gospodarczej przy wykorzystaniu aktywów nabywanych spółek. Z uwagi na czynniki komercyjne nie było możliwe nabycie samych aktywów (przedsiębiorstwa) X Polska sp. z o.o., jednak XI P H sp. z o.o. podejmie działania zmierzające do tego, aby aktywa te znalazły się bezpośrednio w bilansie XI P H sp. z o.o. w możliwie najkrótszym czasie (tj. w dacie prawomocnej rejestracji połączenia przez właściwy organ sądowy).

Bez wpływu na ocenę dopuszczalności zaliczenia odsetek w ciężar kosztów uzyskania przychodów pozostaje okoliczność, iż środki z analizowanego kredytu bankowego I pożyczki od udziałowca posłużą spłacie wynagrodzenia należnego Xl (BM) H G z tytułu przejęcia długu, nie zaś bezpośrednio zapłacie ceny za udziały - środki te są bowiem przeznaczone na sfinansowanie ceny zakupu, a jedynie warunki handlowe i związana z tym struktura transakcji, na które XI P H sp. z o.o. nie ma wpływu, sprawiają, iż cena zostanie zapłacona nie bezpośredniemu zbywcy, lecz Xl (BM) H G.

W ocenie XI P H sp. z o.o. w zaistniałej sytuacji nie znajdzie zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., nakazujący odroczenie podatkowego rozpoznania wydatków na objęcie udziałów do czasu ich odpłatnego zbycia, gdyż za wydatki na objęcie udziałów należy uznać tylko takie wydatki, które są bezpośrednio związane z nabyciem udziałów tj. cenę tych udziałów, opłaty notarialne etc. Odsetek od kredytu bankowego i pożyczki od udziałowca zaciągniętych w celu sfinansowania nabycia udziałów w X Polska sp. z o.o. nie można uznać za wydatki poniesione na nabycie udziałów, ponieważ nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem, chociażby przez wzgląd na fakt, iż stanowią koszt finansowania spłaty zobowiązania do Xl (BM) H G, a więc nie do zbywcy udziałów, jakim była X B G. W konsekwencji rozpoznanie zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów nie będzie podlegało odroczeniu do daty odpłatnego zbycia udziałów.

Stanowisko XI P H sp. z o.o. w powyższym zakresie jest zgodne z wytycznymi Ministerstwa Finansów wyrażonymi w pismach urzędowych z dnia 31 października 1996 r. nr PO 4/AK-722-662/96 (załącznik nr 4), z dnia 12 marca 2001 r. PB4/BA-8214-486-94/01 (załącznik nr 5) oraz z dnia 7 sierpnia 2002 r. nr PB4/AK-8214-6905-192/02 (załącznik nr 6). Prawidłowość powyższej interpretacji potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 września 2004 r. sygn. akt FSK324/2004 (załącznik nr 7). W uzasadnieniu wyroku Sąd uznał, że odsetki zapłacone od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie nabycia udziałów, są kosztami poniesionymi w celu uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. z uwagi na możliwość uzyskiwania przychodów wynikających z faktu posiadania udziałów i jako takie podlegają odliczeniu w dacie ich poniesienia. Prawidłowość tego stanowiska została potwierdzona także w postanowieniu w sprawie interpretacji. Stanowisko takie zajął Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w interpretacji prawa podatkowego z dnia 16 marca 2007 r., sygn. 1471/DPR2/423-200/06/JB (załącznik nr 11).

W ocenie XI P H sp. z o.o. jedynym ograniczeniem dla możliwości ujmowania zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodów będą polskie regulacje dotyczące niedostatecznej kapitalizacji zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 60 w związku z ust. 6 - 7b u.p.d.o.p. Jednak z uwagi na to, iż całkowita wartość zadłużenia XI P H sp. z o.o. względem podmiotów objętych hipotezą przepisu art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p. nie powinna przekroczyć trzykrotności opłaconego kapitału zakładowego XI P H sp. z o.o. na dzień zapłaty/kapitalizacji odsetek, odsetki od pożyczki od udziałowca stanowić będą w całości koszt podatkowy XI P H sp. z o.o.

Ad.2

W ocenie XI P H sp. z o.o., planowane połączenie z X Polska sp. z o.o. nie spowoduje zmiany w sposobie podatkowego traktowania odsetek od kredytu oraz pożyczki - po połączeniu odsetki te będą w dalszym ciągu rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodów XI P H sp. z o.o. w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji. W wyniku planowanego połączenia dojdzie jedynie do zacieśnienia związku pomiędzy aktywami, dzięki którym XI P H sp. z o.o. będzie uzyskiwała przychody podatkowe a kosztem obsługi długu zaciągniętego w związku z finansowaniem nabycia tych aktywów. W efekcie spełniony zostanie warunek opisany w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. mówiący o tym, iż ponoszone wydatki winny pozostawać w związku z osiąganymi przychodami, gdyż ponoszenie bieżących kosztów związanych z obsługą kredytu bankowego oraz pożyczki warunkuje uzyskiwanie przychodów podatkowych. Jednocześnie, żaden przepis art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. nie ogranicza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w sytuacji, gdy spółka, której udziały zostały zakupione, zostaje połączona z nabywcą tych udziałów.

Podsumowując, zdaniem XI P H sp. z o.o. również zapłacone lub skapitalizowane odsetki od kredytu bankowego i pożyczki od udziałowca, zaciągniętych i wydatkowanych na zakup udziałów w X Polska sp. z o.o. w okresie po połączeniu X Polska sp. z o.o. z Xl P H sp. z o.o. będą stanowiły koszt uzyskania przychodów XI P H sp. z o.o.

Stanowisko to prezentowane jest także w licznych rozstrzygnięciach interpretacyjnych organów podatkowych m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 maja 2008 r., sygn. IP-PB3-423-309/08- 2/AG (załącznik nr 8), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 maja 2008 r., sygn. ILPB3/423-123/08-2IMM (załącznik nr 9), interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 maja 2008 r., sygn. IP-PB3-423-266/O8-2/PS (załącznik nr 10).

Stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 3:

W kwestii różnic kursowych Xl P H sp z o.o. stoi na stanowisku, iż dodatnie różnice kursowe wynikające ze spłaty kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca będą stanowiły dla Xl P H sp. z o.o. przychód podatkowy, zaś ujemne różnice kursowe będą jego kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 15a u.p.d.o.p. różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. W związku z powyższym, w ocenie Xl P H sp. z o.o.:

* dodatnie różnice kursowe wynikające ze spłaty kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, będą stanowiły przychód podatkowy Xl P H sp. z o.o., zaś - ujemne różnice kursowe wynikające ze spłaty kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Xl P H sp. z o.o. Różnice kursowe będą kalkulowane zgodnie z brzmieniem przepisu art. 15a u.p.d.o.p., bądź w oparciu o przepisy rachunkowe, o ile Xl P H sp. z o.o. skorzysta z możliwości rozpoznawania różnic kursowych w oparciu o przepisy rachunkowości. Jak wynika z art. 15a ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p., w przypadku obliczania różnic kursowych przy wykorzystaniu metody podatkowej dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Z kolei art. 15a ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. stanowi, iż ujemne różnice kursowe powstają jeżeli wartość: kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Również konstrukcja przepisów rachunkowych w praktyce umożliwia rozpoznanie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych w odniesieniu do składników aktywów oraz pasywów wyrażonych w walutach obcych.

Możliwość rozpoznania podatkowego różnic kursowych od kredytu (pożyczki) na nabycie udziałów znalazło odzwierciedlenie w interpretacjach Ministerstwa Finansów. Jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca 2001 r., sygn. Nr PB4/BA-8214-486-94/01 (załącznik nr 5) wydanym na gruncie ówcześnie obowiązujących, mniej jednoznacznie sformułowanych przepisów w zakresie możliwości rozpoznawania podatkowego różnic kursowych od kredytów (pożyczek), koszty zaciągniętego kredytu, tj. odsetki, prowizje oraz różnice kursowe, które wystąpią ze względu na zaciągnięcie kredytu denominowanego w USD, nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Zdaniem Xl P H sp. z o.o., z powołanych powyżej przepisów oraz stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, iż różnice kursowe od kredytu bankowego oraz pożyczki od udziałowca, zaciągniętych na sfinansowanie zakupu udziałów, stanowią dla pożyczkodawcy przychód podatkowy bądź koszt uzyskania przychodów w momencie spłaty kapitału pożyczki lub obliczany zgodnie z przepisami rachunkowymi.

Mając na względzie przytoczone przepisy prawa oraz przedstawioną argumentację, Spółka zwraca się z wnioskiem jak na wstępie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ podatkowy nadmienia, że do wniosku z dnia 21 października 2008 r. nie zostały dołączone załączniki, o których mowa w załączniku nr 1 i nr 2 do niniejszego wniosku. Należy jednak zaznaczyć, że interpretacja załączonego dokument (tj. schematu transakcji nabycia udziałów) nie może być przedmiotem postępowania określonego w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej. Wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny tych materiałów: jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Właściwym dla tego trybem jest postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl