IPPB5/423-116/10-3/AJ - Możliwość powstania po stronie spółki akcyjnej przychodu podatkowego z tytułu przekazania akcjonariuszowi spółki składnika majątkowego w postaci akcji spółki brytyjskiej jako wynagrodzenia za nabycie akcji w celu ich umorzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-116/10-3/AJ Możliwość powstania po stronie spółki akcyjnej przychodu podatkowego z tytułu przekazania akcjonariuszowi spółki składnika majątkowego w postaci akcji spółki brytyjskiej jako wynagrodzenia za nabycie akcji w celu ich umorzenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 26 lutego 2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych

*

w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji w formie niepieniężnej (akcji) - jest nieprawidłowe,

*

w zakresie obowiązku pobrania podatku (jako płatnik) w związku z wypłatą wynagrodzenia za umorzone akcje - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2010 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji w formie niepieniężnej (akcji) oraz w zakresie obowiązku pobrania podatku przez płatnika w związku z wypłatą wynagrodzenia za umorzone akcje.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Spółka Akcyjna (dalej także: K. lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym (posiada siedzibę w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce ich osiągania). W 2009 r. Spółka nabyła pakiet akcji w kapitale spółki publicznej z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej "Akcje Spółki Brytyjskiej"). Akcje Spółki Brytyjskiej zostały objęte w 2009 r. przez Wnioskodawcę w zamian za aport w postaci pakietu udziałów innej spółki kapitałowej (objętych uprzednio przez Spółkę również w drodze aportu). Transakcje aportowe doprowadziły do rozpoznania zysku, który będzie wykazany w sprawozdaniu finansowym Spółki za 2009 rok. Większościowym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest spółka kapitałowa (société anonyme) będąca rezydentem podatkowym Luksemburga (dalej także: I. lub Spółka Luksemburska).

W momencie składania niniejszego wniosku o interpretację, I. posiada co najmniej 10% akcji K. przez nieprzerwany okres dłuższy niż dwa lata i będzie posiadać taki udział również w momencie realizacji przedstawianego zdarzenia przyszłego. K. uzyskało informację od I., że - korzystając ze swoich uprawnień właścicielskich wobec K. - I. zamierza doprowadzić do podjęcia na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy K. uchwały, w wyniku której dojdzie do umorzenia części akcji K., których właścicielem jest l. Umorzenie nastąpi w trybie art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1937 z późn. zm., dalej "K.S.H.") tzn. w formule nabycia przez K. akcji własnych celem umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne). W konsekwencji, w ślad za umorzeniem, kapitał akcyjny K. zostanie odpowiednio obniżony, a dodatkowym źródłem finansowania umorzenia będzie kapitał stworzony z zysków z lat ubiegłych (wliczając w to zysk z 2009 r.). Wynagrodzenie I. z tytułu umorzenia części akcji K. będzie miało formę niepieniężną w postaci przeniesienia własności Akcji Spółki Brytyjskiej na rzecz I. Przyjęcie wyłącznie niepieniężnej formy wynagrodzenia wynika z faktu, że K. nie dysponuje wolnymi środkami pieniężnymi, które mogłaby przeznaczyć na wynagrodzenie I. tytułem umorzenia akcji.

Akcje K. podlegające umorzeniu nie zostały w przeszłości objęte przez I. w zamian za aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy po stronie Spółki powstanie przychód tytułem wydania aktywów w postaci Akcji Spółki Brytyjskiej jako wynagrodzenie za dobrowolne umorzenie akcji Wnioskodawcy posiadanych przez Spółkę Luksemburską.

2.

Czy wydanie przez Spółkę aktywów w postaci Akcji Spółki Brytyjskiej tytułem wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji Wnioskodawcy posiadanych przez Spółkę Luksemburską będzie stanowiło dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 U.P.D.O.P.), zwolniony od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 U.P.D.O.P. Czy na K. będzie ciążyć płatniczy obowiązek poboru podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zdaniem Spółki, nie będzie ona zobowiązana do rozpoznania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "P.D.O.P.") z tytułu wypłaty na rzecz Spółki Luksemburskiej wynagrodzenia za dobrowolne umorzenie akcji Wnioskodawcy w formie niepieniężnej tzn. w postaci przeniesienia Akcji Spółki Brytyjskiej. U.P.D.O.P. nie zawiera przepisu, który wskazywałby na powstanie przychodu po stronie podatnika wypłacającego wynagrodzenie na rzecz udziałowca akcjonariusza z tytułu umorzenia udziałów akcji.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 U.P.D.O.P., przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 14 ust. 1 tej ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. W konsekwencji, opodatkowaniu podlegają przesunięcia majątkowe pomiędzy podatnikami, które spełniają łącznie dwie cechy:

a.

przesunięcia majątkowe są dokonywane w oparciu o tytuł prawny przewidujący ich odpłatne zbycie (np. sprzedaż lub zamiana),

b.

strony transakcji łączy umowa przewidująca zapłatę ceny tj. zbycie ma charakter odpłatny.

Nabycie akcji w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej uregulowanej przez przepisy Kodeksu spółek handlowych, do której nie stosuje się przepisów Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 359 § 1 K.S.H. akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe).

Zgodnie z § 2 cytowanego przepisu umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Uchwała o umorzeniu powinna w szczególności określać w wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi. Na gruncie K.S.H. nie ma żadnych przeszkód, aby wynagrodzenie akcjonariusza z tytułu nabycia jego akcji w celu umorzenia przyjęło formę niepieniężną. Takie stanowisko jest w pełni akceptowane w doktrynie prawnej i praktyce na gruncie K.S.H. ("K.S.H. nie zakazuje, aby statut dopuszczał inną postać wynagrodzenia. Dotyczy to zwłaszcza umorzenia dobrowolnego. W praktyce zdarza się dość często, że wynagrodzenie przybiera postać świadczenia w naturze", Kodeks spółek handlowych. Komentarz do artykułów 301-458 S.Sołtysiński, A.Szajkowski, A.Szumański, J.Szwaja, Wydawnictwo C.H.Beck s. 429) - Zastosowanie takiej formy wynagrodzenia akcjonariusza nie powoduje zmiany charakteru operacji umorzenia tzn. wydanie aktywów tytułem wynagrodzenia za umarzane akcje nie stanowi odrębnej transakcji, gdyż jest jedynie realizacją obowiązku wynikającego z umorzenia akcji jako tytułu prawnego. Otrzymanie wynagrodzenia za umorzone akcje (w tym w formie niepieniężnej) jest bowiem prawem akcjonariusza, stanowiącym pochodną praw majątkowych inkorporowanych w akcjach, które są umarzane. W związku z powyższym, fakt, że wynagrodzenie dla Spółki Luksemburskiej związane z umorzeniem akcji Wnioskodawcy zostanie ustalone w formie przeniesienia Akcji Spółki Brytyjskiej nie wpływa na kwalifikację prawną i podatkową tej czynności. Sytuacja majątkowa obu spółek zaangażowanych w umorzenie za wynagrodzeniem niepieniężnym jest bowiem taka sama, jak przy pieniężnym rozliczeniu umorzenia akcji. Inny jest tytko rodzaj aktywów zaangażowanych w rozliczenie.

W zakresie charakteru czynności umorzenia akcji wypowiedział się w sposób jednoznaczny Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 marca 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-552/07-4/AG), cyt.: "W świetle postanowień K.S.H., nabycie akcji w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem czynności prawnej. Źródłem nabycia i tytułem do uzyskania wynagrodzenia przez akcjonariusza nie jest umowa cywilnoprawna, ale uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy (akt o charakterze właścicielskim) w oparciu o odpowiednie zapisy statutu Spółki. Jest to czynność wyraźnie uregulowana w K.S.H. i nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy z 18 maja 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dotyczące sprzedaży lub zamiany. Celem umorzenia akcji nie jest bowiem zbycie dóbr (co jest charakterystyczne dla form zbycia określonych w ustawie - K.C.), a kształtowanie struktury właścicielskiej spółki." Należy również podkreślić, że w omawianym przypadku nie występuje jakikolwiek element odpłatności" dla Spółki z tytułu przekazania aktywów Spółki Luksemburskiej - Wnioskodawca nie otrzymuje żadnego przysporzenia od akcjonariusza za przekazywane aktywa (Akcje Spółki Brytyjskiej). Z tego tytułu nie dojdzie więc do powstania realnego przysporzenia po stronie Spółki, gdyż nie nastąpi zwiększenie jej aktywów. W omawianej sytuacji nastąpi zmniejszenie stanu aktywów przy równoczesnym zmniejszeniu kapitałów (dochodzi wyłącznie do zaspokojenia roszczenia akcjonariusza o wynagrodzenie za umarzane akcje Spółki). W takiej sytuacji nie ma ekonomicznych podstaw do rozpoznania przychodu po stronie Spółki. Z punktu widzenia systemowej wykładni U.P.D.O.P., wynagrodzenie za umorzenie akcji (wynagrodzenie akcjonariusza związane z nabyciem przez Spółkę akcji w celu ich umorzenia) jest zaliczane do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 U.P.D.O.P. dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

a.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

b.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Należy podkreślić, że U.P.D.O.P. posługuje się pojęciem dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału, nie ograniczając tego dochodu jedynie do dochodów pieniężnych. Jest to zrozumiałe z tego względu, że wśród rodzajów dochodu z udziału w zyskach osób prawnych art. 10 ust. 1 U.P.D.O.P. wymienia np. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Tym samym sama ustawa podatkowa przesądza, że dochód z udziału w zyskach osoby prawnej może przyjmować formę świadczenia niepieniężnego i obejmować sytuacje przekazywania określonych praw majątkowych tytułem posiadania udziałów w kapitale zakładowym/akcyjnym. Tego rodzaju dochód (przychód) akcjonariusza podlega szczególnym zasadom opodatkowania (podatek u źródła pobierany przez płatnika) i nie jest rozpatrywany w innych kategoriach.

Zdaniem Spółki powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-341/07-2/JR), cyt:. "Spółka dokonując przeniesienia akcji na czterech wspólników jako część wynagrodzenia za ich umorzone udziały nie osiągnie przychodu. Przychód w wysokości wartości przeniesionych akcji osiągną wspólnicy, których udziały zostaną umorzone. Ta sama wartość majątkowa, czyli akcje nie może stanowić kwoty przychodu dla dwóch różnych podatników - dla Spółki z jednej strony w podatku dochodowym od osób prawnych i z drugiej strony dla wspólników, których udziały mają być umorzone w podatku dochodowym". Zdaniem Wnioskodawcy, fakt, że wynagrodzenie dla akcjonariusza związane z umorzeniem jego udziałów zostanie wydane w formie Akcji Spółki Brytyjskiej nie wpływa na kwalifikację podatkową tej operacji. Sytuacja majątkowa obu spółek (Wnioskodawcy i Spółki Luksemburskiej) zaangażowanych w umorzenie za wynagrodzeniem niepieniężnym jest bowiem taka sama jak przy klasycznym pieniężnym rozliczeniu umorzenia akcji. Inny jest tylko rodzaj aktywów zaangażowanych w rozliczenie. W konsekwencji, zdaniem Spółki, wydanie Akcji Spółki Brytyjskiej w ramach wynagrodzenia za umorzenie akcji będzie traktowane jako dochód (przychód) określony w art. 10 ust. 1 U.P.D.O.P. Przeniesienie własności określonych aktywów w tym trybie nie będzie skutkować powstaniem dochodu z odpłatnego zbycia tych aktywów.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka przywołała interpretacje indywidualne wydawane przez różne Izby Skarbowe:

a.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 grudnia 2009 r., Nr IBPBI/2/423-1116/09/AM,

b.

Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 października 2008 r., Nr ILPB3/423-586/08-3/HS,

c.

Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 października 2008 r., Nr IBPB3/423-725/08/AP,

d.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2008 r., Nr IP-PB3-423-552/07-4/AG,

e.

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 stycznia 2008 r., Nr lP-PB3-423-341/07-2/JB.

Ad. 2

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 U.P.D.O.P. podatek od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 4a U.P.D.O.P.:

4. Zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

4a.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W stanie faktycznym, którego dotyczy niniejszy wniosek, będą spełnione warunki określone w art. 22 ust 4 i 4a U.P.D.O.P., tj.:

a.

spółka uzyskująca dochód z udziału w zyskach osób prawnych (Spółka Luksemburska) ma siedzibę w Luksemburgu, tj. kraju członkowskim UE i jest tam opodatkowana od całości swoich dochodów,

b.

dochód z udziału w zyskach osób prawnych zostanie uzyskany od Wnioskodawcy, tj. spółki mającej siedzibę w Polsce podlegającej tu opodatkowaniu podatkiem dochodowym,

c.

bezpośredni udział Spółki Luksemburskiej w kapitale Spółki przekracza 10% i został spełniony warunek minimum dwuletniego okresu posiadania tego udziału.

Zdaniem Spółki, konsekwencją uznania, że wydanie określonych aktywów w postaci Akcji Spółki Brytyjskiej tytułem wynagrodzenia za umorzenie akcji jest traktowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, będzie możliwość skorzystania w odniesieniu do dochodu uzyskanego przez Spółkę Luksemburską ze zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 U.P.D.O.P. Tym samym, na Wnioskodawcy nie będzie ciążyć obowiązek płatnika w postaci obowiązku poboru podatku.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Ad. 1

Na wstępie Organ podatkowy zauważa, że ustawy podatkowe w tym ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej także: u.p.d.o.p.) ustalają zdarzenia, czynności prawne, które powodują powstanie obowiązku podatkowego czyli powinności przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem tych zdarzeń. Ustalają, kiedy i w jakich sytuacjach powstanie obowiązek podatkowy. Oznacza to, że powstaje on w okolicznościach wskazanych przez prawo, niezależnie od woli podlegających mu osób czy podmiotów.

Przedmiotem zapytania w niniejszym wniosku o interpretację indywidualną są skutki podatkowe w zakresie powstania bądź nie po stronie Spółki przychodu podatkowego z tytułu następujących czynności prawnej polegającej na przekazaniu akcjonariuszowi Spółki składnika majątkowego (akcji Spółki Brytyjskiej) jako wynagrodzenia za nabycie przez Spółkę akcji w celu ich umorzenia.

W ocenie organu podatkowego w sytuacji przekazania składników majątkowych Spółki z tytułu wynagrodzenia za nabyte udziały w celu ich umorzenia oraz jako dywidendy, po stronie Spółki powstanie przychód z tytułu odpłatnego zbycia składników majątkowych na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższa ocena wynika z rozumienia pojęcia przychodu podatkowego oraz odpłatnego zbycia.

Przykładowy wykaz zdarzeń uznanych przez ustawodawcę za przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymieniony w art. 12 ust. 1-3 ustawy wskazuje, że co do zasady, za przychód podatkowy można uznać każde przysporzenie majątkowe podatnika o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego, o ile przysporzenie to nie jest wyłączone z przychodów na mocy art. 12 ust. 4 ustawy. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, co potwierdza orzecznictwo sądowe, że przychodem podatkowym jest zarówno nabycie rzeczy, prawa czyli zwiększenie aktywów podmiotu gospodarczego, jak i zwolnienie się z obowiązku ciążącego na tym podmiocie czyli zmniejszenie pasywów. Czynność prawna jest odpłatna, jeżeli podmiot, który dokonał przysporzenia otrzymuje w zamian korzyść majątkową stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - k.s.h. (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podjęcie uchwały o dobrowolnym umorzeniu akcji powoduje, że po stronie wspólnika powstaje roszczenie o wypłatę kwoty wynagrodzenia, a po stronie Spółki uchwała skutkuje powstaniem zobowiązania. Przekazanie składników majątkowych rodzi skutek rozporządzający powodując przejście własności tych składników ze Spółki na udziałowca. W ten sposób składniki majątkowe zmieniają właściciela, a Spółka zwalnia się z ciążącego na niej zobowiązania.

W myśl art. 359 § 1 k.s.h. akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

Stosownie do treści art. 362 § 1 pkt 5 k.s.h. spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji (akcje własne). Zakaz ten nie dotyczy nabycia akcji w celu ich umorzenia.

Zgodnie z poglądami doktryny przy umorzeniu dobrowolnym nie następuje umorzenie, ale nabycie akcji przez spółkę (akcje własne) w celu umorzenia. Nabycie akcji przez spółkę nie stanowi jednocześnie umorzenia akcji. Umorzenie to może być następstwem (...w drodze) nabycia akcji przez spółkę. Dlatego też moment umorzenia akcji nastąpi później niż nabycie akcji przez spółkę lub jednocześnie z dokonaną czynnością prawną.

Na gruncie kodeksu spółek handlowych nie uregulowano kwestii formy wynagrodzenia za akcje zbywane przez akcjonariusza. W przypadku wynagrodzenia za akcje nabyte w celu ich umorzenia dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia zarówno w formie gotówkowej jak i bezgotówkowej. Podjęcie stosownych uchwał o nabyciu akcji i ich umorzeniu powoduje, że po stronie wspólnika powstaje roszczenie o wypłatę wynagrodzenia, a po stronie Spółki powstaje zobowiązanie.

I o ile wypłata wynagrodzenia w formie pieniężnej za nabyte akcje jest dla Spółki (jako podatnika) neutralna podatkowo, o tyle w sytuacji przekazania składników majątkowych, która skutkuje przejściem własności tych składników ze Spółki na akcjonariusza, Spółka uzyskuje w zamian za przekazanie składników majątkowych, korzyść majątkową polegającą na zwolnieniu się z obowiązku wypłaty określonego wynagrodzenia.

Oznacza to, że Spółka uzyskuje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia praw majątkowych - akcji Spółki Brytyjskiej.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że w przedmiotowej sprawie wypłata wynagrodzenia za nabyte akcje w celu ich umorzenia w drodze przeniesienia przez Spółkę własności składników majątkowych, spowoduje po stronie Spółki powstanie przychodu z odpłatnego zbycia praw rozpoznanego na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie skutków podatkowych przekazania Akcji Spółki Brytyjskiej tytułem wynagrodzenia za akcje nabyte w celu ich umorzenia należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie organ podatkowy pragnie wyjaśnić, że powołane we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych wnioskodawców i nie mogą stanowić źródła praw i obowiązków dla innych podatników. Po dogłębnej analizie powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji Tut. Organ podatkowy nie wyklucza, iż w przedmiotowych interpretacjach dokonano błędnej wykładni przepisów prawa podatkowego. W związku z powyższym tut. Organ podatkowy podjął działania w celu weryfikacji wymienionych przez Wnioskodawcę interpretacji pod kątem zastosowania trybu określonego w art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad. 2

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej także u.p.d.o.p.) podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mimo, iż zgodnie zasadą autonomiczności prawa podatkowego ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych dokonuje samodzielnej kwalifikacji prawnopodatkowej określonych dochodów, to z uwagi na okoliczność, iż opisane zdarzenie przyszłe dotyczy dochodów uzyskiwanych we współpracy ze spółkami posiadającymi siedzibę poza terytorium Polski przedmiotowy obowiązek podatkowy może zostać zmodyfikowany postanowieniami odpowiedniej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 91 ust. 2 Konstytucji RP.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania jest zespołem norm kolizyjnych mających na celu rozgraniczenie praw dwóch państw do opodatkowania danego przysporzenia. Umowy takie nie kreują jednak samodzielnie obowiązku podatkowego. W konsekwencji okoliczność, iż umowa przyznaje jednemu państwu prawo do opodatkowania danej kategorii dochodu, nie oznacza, że takie opodatkowanie będzie miało w praktyce miejsce, ponieważ jest to regulowane wyłącznie wewnętrznym ustawodawstwem tego państwa.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały zatem postanowienia Konwencji z dnia 14 czerwca 1995 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527, dalej także: Konwencja).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 Konwencji dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Stosownie do treści art. 10 ust. 2 Konwencji dywidendy te mogą być jednak opodatkowane także w Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, podatek ten nie może przekroczyć:

a.

5 procent kwoty dywidend brutto, jeżeli odbiorcą dywidend jest spółka (inna niż spółka osobowa), której udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25 procent,

b.

15 procent kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Właściwe władze Umawiających się Państw ustalą w drodze wzajemnego porozumienia sposób stosowania tych ograniczeń. Postanowienia niniejszego ustępu nie naruszają opodatkowania spółki w odniesieniu do zysków, z których dywidendy są wypłacane.

Przy czym Użyte w tym artykule określenie "dywidendy" oznacza dochód z akcji, akcji gratisowych lub prawa do pobierania korzyści, akcji w kopalnictwie, akcji członków założycieli lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochód z innych praw spółki, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji (art. 10 ust. 3 Konwencji). Zatem Strony Konwencji dopuściły opodatkowanie dochodów luksemburskiej spółki akcyjnej w Polsce z tytułu dywidend i dochodów z innych praw spółki, o ile podlegają identycznej kwalifikacji dla celów podatkowych w kraju siedziby spółki wydzielającej, czyli w Polsce.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Nie ulega zatem wątpliwości, iż polski Ustawodawca identycznie dla celów podatkowych traktuje dochody z tytułu dywidend, jak i z tytułu z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych akcji (jako dochody z udziału w zyskach osób prawnych).

Zgodnie z art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat (art. 22 ust. 4a u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 22 ust. 6 u.p.d.o.p. przepisy ust. 4-4c stosuje się odpowiednio również do podmiotów wymienionych w załączniku Nr 4 do ustawy, przy czym w przypadku Konfederacji Szwajcarskiej przepisy ust. 4-4c mają zastosowanie, jeżeli zostanie spełniony warunek, o którym mowa w ust. 4c pkt 2.

Jednocześnie należy stwierdzić, iż spółka société anonyme została wymieniona w pkt 23 ww. wykazu stanowiącego załącznik Nr 4 do u.p.d.o.p. (Lista podmiotów, do których ma zastosowanie art. 20 ust. 14 i art. 22 ust. 6 ustawy).

Skoro, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego ww. warunki zostaną spełnione, to stanowisko Spółki, zgodnie z którym konsekwencją uznania, że wydanie określonych aktywów w postaci Akcji Spółki Brytyjskiej tytułem wynagrodzenia za umorzenie akcji jest traktowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych, będzie możliwość skorzystania w odniesieniu do dochodu uzyskanego przez Spółkę Luksemburską (société anonyme) ze zwolnienia przewidzianego w art. 22 ust. 4 U.P.D.O.P. i tym samym, na Wnioskodawcy nie będzie ciążyć obowiązek płatnika w postaci obowiązku poboru podatku - należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl