IPPB5/423-105/08-2/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-105/08-2/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2008 r. (data wpływu 14 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno-szkoleniowych dla pracowników Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno-szkoleniowych dla pracowników Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest wykonawcą obiektów budowlanych w ramach realizacji różnych projektów budowlanych.

W związku z prowadzoną działalnością, w celu poprawy efektywności (wydajności) pracy, a przez to zwiększenia przychodów, Wnioskodawca organizuje dla pracowników spotkania pracownicze oraz imprezy o charakterze integracyjnym lub integracyjno-szkoleniowym. Powyższe spotkania oraz imprezy finansowane są przez Spółkę z jej środków obrotowych, a ich organizacja wynika z realizacji polityki personalnej Spółki. Spotkania oraz imprezy przeznaczone są wyłącznie dla pracowników Spółki, w związku z czym nie mogą w nich uczestniczyć członkowie rodzin pracowników, ani osoby towarzyszące pracownikom. W takich spotkaniach oraz imprezach nie uczestniczą kontrahenci Spółki.

Celem organizowanych spotkań pracowniczych oraz imprez integracyjnych jest m.in. poprawa atmosfery w pracy, poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu oraz tworzenie dobrych relacji między pracownikami, a także wzmocnienie identyfikacji pracowników ze Spółką. W trakcie spotkań pracowniczych Prezes, członkowie Zarządu, lub Menedżerowie departamentów przekazują pracownikom informacje dotyczące bieżącej działalności Spółki oraz jej poszczególnych departamentów, przedstawiają nowych pracowników oraz określają jakie cele mają zostać zrealizowane w nadchodzącym okresie przez Spółkę lub poszczególne departamenty. Spotkania pracownicze służą przede wszystkim poprawie komunikacji wewnętrznej, zwiększeniu motywacji do pracy, a także wzmocnieniu więzi pracowników ze Spółką.

Imprezy integracyjno-szkoleniowe składają się z części szkoleniowej oraz części integracyjnej. Część szkoleniowa przyczynia się do zdobycia przez pracowników wiedzy merytorycznej oraz umiejętności wykorzystywanych w codziennej pracy (np. pracownicy Oddziału Budownictwa Ogólnego uczestniczą w szkoleniach z zakresu obsługi gwarancyjnej, natomiast pracownicy Departamentu Księgowości uczestniczą w wewnętrznych szkoleniach prowadzonych przez pracowników tego departamentu). Część integracyjna ma na celu zwiększenie motywacji pracowników oraz poprawę atmosfery w pracy. Spotkania oraz imprezy służą przede wszystkim celom i interesom pracodawcy i mają przynieść Spółce, w dłuższej perspektywie, wymierną korzyść finansową.

Z kolei organizacja imprez integracyjnych przyczynia się m.in. do poprawy atmosfery pracy, poprawy komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników i budowanie zespołu.

Spółka wskazuje, że organizowane spotkania i imprezy w żadnym wypadku nie mają na celu zaspokojenia osobistych potrzeb pracowników w zakresie rozrywki, wypoczynku, rekreacji sportowej lub konsumpcji.

W ramach spotkań pracowniczych oraz imprez integracyjnych lub integracyjno-szkoleniowych Spółka zapewnia pracownikom m.in.: przewóz na miejsce spotkania/imprezy, zakwaterowanie (z reguły jeden lub dwa noclegi), wyżywienie (usługi gastronomiczne, w tym napoje alkoholowe), wynajem sal, oprawę muzyczną (np. dyskoteka prowadzona przez DJ), zajęcia integracyjne w terenie organizowane przez zewnętrzną firmę, zajęcia sportowe (np. turniej piłki siatkowej, spływ kajakowy), dodatkowe atrakcje (np. wyjście do teatru, kolacja w restauracji, kręgle, bilard, przelot balonem), a w przypadku imprez integracyjno-szkoleniowych także materiały szkoleniowe.

Ponadto Spółka wskazuje, że posiada dowody dokumentujące szkoleniowy, informacyjny, integrujący i motywacyjny charakter spotkań oraz imprez takie jak: harmonogramy spotkań pracowniczych, prezentacje przedstawiane w trakcie spotkań pracowniczych, programy imprez integracyjnych lub integracyjno-szkoleniowych przygotowane przez osoby odpowiedzialne za ich organizację, fotografie dokumentujące przebieg spotkań lub imprez, listy pracowników biorących udział w spotkaniu lub imprezie, materiały szkoleniowe przygotowane przez osoby odpowiedzialne za organizację szkolenia itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki Wnioskodawcy poniesione na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno-szkoleniowych dla pracowników Spółki, finansowane ze środków obrotowych Wnioskodawcy, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy wydatki poniesione na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno-szkoleniowych stanowią w całości koszty uzyskania przychodów Spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

W związku z tym, że celem organizowanych spotkań pracowniczych oraz imprez integracyjnych lub integracyjno - szkoleniowych jest m.in. poprawa atmosfery w pracy, poprawa komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, zawiązywanie oraz umacnianie istniejących więzi koleżeństwa pomiędzy pracownikami oraz wzmocnienie więzi pracowników ze Spółką a także zwiększenie wiedzy merytorycznej pracowników, co w konsekwencji przekłada się na wzrost efektywności (wydajności) pracy, a przez to wzrost przychodów Spółki, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno - szkoleniowych są wydatkami, które mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki.

Spółka wskazuje, że organizowane spotkania oraz imprezy służą przede wszystkim celom Spółki. Zintegrowany zespół pracowników, utożsamiający się ze Spółką oznacza zwiększenie efektywności wykonywanej pracy, co w rezultacie przedkłada się na osiąganie przez Spółkę wyższych przychodów.

Dodatkowo imprezy o charakterze integracyjno-szkoleniowym przyczyniają się do poszerzenia wiedzy merytorycznej i umiejętności pracowników Spółki, czego rezultatem jest lepsze wykonywanie przez nich obowiązków służbowych, co z kolei wpływa również na zwiększenie osiąganych przez Wnioskodawcę przychodów.

W ocenie Wnioskodawcy zarówno w przypadku spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych, czy imprez integracyjno - szkoleniowych zachowany zostaje podstawowy warunek uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jakim jest istnienie między wydatkiem, a osiągniętym przychodem związku przyczynowo-skutkowego, czyli wpływu określonego wydatku na osiągnięcie przychodu.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 ustawy o CIT wydatki na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez integracyjno-szkoleniowych, finansowane ze środków obrotowych Spółki, nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto, w ocenie Spółki, w świetle przepisów ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) finansowanie wydatków związanych z integracją pracowników ze środków funduszu socjalnego nie jest dopuszczalne. W świetle ww. ustawy możliwość przyznawania określonych świadczeń z funduszu socjalnego jest uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. W spotkaniach pracowniczych, imprezach o charakterze integracyjnym lub integracyjno-szkoleniowym organizowanym przez Spółkę mogą brać udział na równych zasadach i w tym samym zakresie wszyscy zatrudniani przez Spółkę pracownicy chyba, że konkretne spotkanie lub impreza skierowana jest jedynie do pracowników centrali, poszczególnych departamentów lub oddziałów Spółki. W ocenie Wnioskodawcy działalność socjalna jest wykonywana wtedy, gdy ma na względzie interes pracownika, a nie w przypadku kiedy pracodawca co prawda podejmuje działania na rzecz pracownika, ale robi to ze względu na swój interes ekonomiczny. W związku z powyższym, jedynym źródłem finansowania wydatków związanych z organizacją spotkań pracowniczych oraz imprez integracyjnych i integracyjno-szkoleniowych mogą być środki obrotowe Wnioskodawcy.

Dodatkowo zdaniem Spółki, organizowanie spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz integracyjno-szkoleniowych stanowi realizację ciążącego na Spółce, jako pracodawcy, obowiązku wynikającego z art. 94 pkt 10 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), tj. wpływania na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Kodeks pracy nie precyzuje w jaki sposób pracodawcy powinni wpływać na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. W ocenie Wnioskodawcy organizowane spotkania pracownicze, imprezy integracyjne oraz imprezy integracyjno-szkoleniowe przyczyniają się do powstawania i umacniania więzi koleżeństwa pomiędzy pracownikami Spółki oraz stworzenia dobrych relacji między pracownikami. Tym samym organizacja spotkań oraz imprez stanowi skuteczny sposób wpływania przez pracodawcę na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Podsumowując, w ocenie Spółki, koszty wydatkowane ze środków obrotowych na organizację spotkań pracowniczych, imprez integracyjnych oraz imprez o charakterze integracyjno-szkoleniowym dla pracowników, które związane są z prowadzoną działalnością oraz które wpływają na osiągnięcie przychodów, mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl