IPPB5/423-1/10-4/AM - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podjęcia przez spółkę współpracy ze stowarzyszeniem w związku z zakresem prowadzonych badań nad substancjami leczniczymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB5/423-1/10-4/AM Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podjęcia przez spółkę współpracy ze stowarzyszeniem w związku z zakresem prowadzonych badań nad substancjami leczniczymi.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2009 r. (data wpływu 6 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy o współpracę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy o współpracę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca ("Spółka") jest spółką należącą do grupy kapitałowej, zajmującą się prowadzeniem prac badawczych zmierzających do opracowania nowych substancji leczniczych, w szczególności w zakresie schorzeń układu nerwowego, leczenia bólu czy chorób nowotworowych. Prowadzi również badania kliniczne opracowywanych leków. Spółka prowadzi w Polsce działania zgodne z zakresem działalności grupy kapitałowej, w tym związane z chłoniakiem, będącym chorobą nowotworową. Spółka zamierza podjąć współpracę z partnerem społecznym - Stowarzyszeniem. Stowarzyszenie gromadzi wybitnych lekarzy, specjalistów chorób nowotworowych, zajmujących się chłoniakiem.

Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności zmierzającej do optymalizacji rozpoznawania chłoniaków i leczenia chorych na chłoniaki, szczególnie przez

1)

opracowywanie zaleceń dotyczących diagnostyki i leczenia chłoniaków,

2)

ustalanie programów badawczych dotyczących rozpoznawania i leczenia chłoniaków,

3)

prowadzenie wieloośrodkowych badań klinicznych,

4)

udzielanie istotnych informacji pacjentom chorym na Chłoniami,

5)

inicjowanie i opiniowanie aktów prawnych w celu poprawy opieki nad chorymi na chłoniaki w Polsce,

6)

inicjowanie, organizację i wspieranie współpracy między krajowymi ośrodkami hematologicznymi i onkologicznymi w zakresie diagnostyki i leczenia chorych na Chłoniaki,

7)

wymianę doświadczeń z podmiotami związanymi z problematyką chłoniaków w tym w ramach współpracy międzynarodowej.

Zgodnie ze statutem, Stowarzyszenie realizuje swe cele przez:

1)

działalność informacyjną, edukacyjną i popularyzatorską,

2)

organizowanie sympozjów, konferencji i spotkań naukowych,

3)

prowadzenie baz danych dotyczących zachorowań na chłoniaki,

4)

finansowanie badań klinicznych w dziedzinie chłoniaków w ramach posiadanych środków,

5)

współpracę z organizacjami i instytucjami których działalność i kompetencje mogą mieć wpływ na jakość opieki nad chorymi na chłoniaki oraz skuteczność diagnostyki i leczenia.

Spółka i Stowarzyszenie postanowiły wspólnie realizować projekt polegający na zbieraniu i analizie danych dotyczących leczenia chłoniaka i pacjentów dotkniętych tą chorobą. Zasady współdziałania partnerzy opiszą w umowie o współpracy dotyczącej bazy danych. Spółka jest właścicielem programu komputerowego służącego do tworzenia bazy danych pacjentów chorych na tę chorobę. Z kolei członkowie Stowarzyszenia są lekarzami bezpośrednio zaangażowanymi w leczenie chorych na chłoniaka. Wspólne działanie Spółki i Stowarzyszenia pozwoli na gromadzenie i opracowywanie w bazie danych informacji na temat chłoniaka i jego leczenia w Polsce. Spółka i Stowarzyszenie będą podejmowały stosowne aktywności w celu osiągnięcia powyższego celu. Każdy z partnerów będzie mógł, w stosownym zakresie, korzystać z efektów wspólnych działań.

W ramach współpracy i w celu prowadzenia wspólnego projektu Stowarzyszenie i jego członkowie będą mieli, poprzez Internet, dostęp do bazy danych. Członkowie Stowarzyszenia będą wprowadzali do bazy informacje i dane dotyczące leczenia chorych na chłoniaka. Spółka upoważni Stowarzyszenie do korzystania z oprogramowania wyłącznie w celu realizacji wspólnego projektu. Korzystając z oprogramowania Stowarzyszenie i jego członkowie będą mogli opracowywać te dane i wykorzystywać je w celu realizacji celów statutowych Stowarzyszenia. Informacje wynikające z utrzymywanej bazy danych będą też mogły być wykorzystywane przez członków Stowarzyszenia w publikacjach naukowych. Wprowadzanie i utrzymywanie danych w bazie będzie dokonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa (w szczególności o ochronie danych osobowych). W razie zakończenia współpracy w ramach wspólnego projektu, Stowarzyszenie będzie mogło usunąć z bazy dane osobowe pacjentów.

Ograniczony dostęp do bazy danych będzie miała także Spółka. Spółka będzie mogła generować raporty statystyczne określonych typów, lecz nie będzie miała wglądu w pełne dane, w tym dane osobowe pacjentów. Spółka może wykorzystywać dane (raporty) generowane z bazy danych dla własnych celów badawczych i komercyjnych.

Każdy z partnerów projektu ponosi koszty i ciężary związane z własnym zaangażowaniem we wspólne przedsięwzięcie. Wspólne przedsięwzięcie partnerów nie będzie bezpośrednio generowało żadnych przychodów (choć udział w nim jest korzystny dla każdej ze stron). Nie będą także dokonywane żadne rozliczenia finansowe pomiędzy Spółką a Stowarzyszeniem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy współdziałanie Spółki ze Stowarzyszeniem w okolicznościach opisanych powyżej powoduje jakiekolwiek konsekwencje podatkowe dla Spółki...

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku z dnia 16 lutego 2010 r. (data wpływu 18 lutego 2010 r.) Spółka doprecyzowała pytanie wskazując, iż pytanie zmierza do potwierdzenia, że opisana w stanie faktycznym współpraca Spółki ze Stowarzyszeniem jest dla Spółki neutralna podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, tzn. nie rodzi obowiązku rozpoznania przychodu należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Współdziałanie Spółki ze Stowarzyszeniem w okolicznościach opisanych powyżej nie powoduje, w opinii Wnioskodawcy dla niego żadnych konsekwencji podatkowych. W szczególności nie dochodzi tu do wzajemnego świadczenia usług pomiędzy Spółką a Stowarzyszeniem.

Współdziałanie Spółki ze Stowarzyszeniem ma charakter wspólnej akcji mającej na celu

(i)

zwiększenie ilości i jakości informacji na temat leczenia chorych na chłoniaka, a także

(ii)

usystematyzowanie i lepszą wymianę tych danych.

Zamiarem partnerów jest poprawienie efektywności działań podejmowanych przez każdego z nich w ramach własnych celów statutowych i gospodarczych. W przypadku Spółki celem tym jest prowadzenie badań nad rozwojem leków zwalczających chłoniaka, a także produkcja i sprzedaż takich leków. W przypadku Stowarzyszenia głównym celem jest zwiększenie skuteczności leczenia chorych na chłoniaka. Dzięki współpracy ze Spółką Stowarzyszenie ma w szczególności wypełniać takie cele statutowe jak

(i)

organizowanie i wspieranie współpracy między krajowymi ośrodkami hematologicznymi i onkologicznymi w zakresie diagnostyki i leczenia chorych na chłoniaki,

(ii)

wymiana doświadczeń z podmiotami związanymi z problematyką chłoniaków oraz

(iii)

prowadzenie baz danych dotyczących zachorowań na chłoniaki.

Działania Spółki i Stowarzyszenia mają charakter wspólnego przedsięwzięcia (współpracy), w celu osiągnięcia wspólnego dla nich celu, z którego uzyskują w stosownych proporcjach oczekiwane przez nich korzyści. Celem kooperacji (współpracy, współdziałania) jest uzyskanie poprzez oddzielne, lecz skoordynowane i wspólne działania partnerów, określonego rezultatu, o korzystnym dla nich wymiarze.

Działań takich dla celów podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, nie można oceniać jednostkowo, lecz z uwzględnieniem ich charakteru jako działania złożonego i wspólnego, tworzącego w aspekcie gospodarczym jedną całość. Końcowym efektem współpracy jest wspólne zgromadzenie i opracowanie jak największej ilości informacji potrzebnych w działalności każdego z partnerów. Pomiędzy partnerami nie dochodzi do wzajemnego świadczenia usług. W przedsięwzięciu takim nie chodzi o wzajemną wymianę świadczeń pomiędzy uczestnikami działań kooperacyjnych, gdyż nie z tych działań osiągają bezpośrednią i jasno zindywidualizowaną korzyść. W osiągnięciu wspólnego celu podjętej współpracy nakierowanej na stworzenie bazy danych każdy z partnerów upatruje swojej własnej korzyści. W ramach podejmowanych działań obydwa współpracujące podmioty przyczyniają się do osiągnięcia założonego celu, nie świadczą jednak w ten sposób wzajemnych usług.

W konsekwencji, jak wskazuje Wnioskodawca, Spółka ani Stowarzyszenie nie uzyskują przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. O osiąganiu przychodów w związku z realizacją opisanego wspólnego przedsięwzięcia można by mówić gdyby partnerzy udostępniali komercyjnie bazę danych innym podmiotom. W takiej sytuacji zgodnie z art. 5 u.p.d.o.p. przychody ze wspólnego przedsięwzięcia łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału (w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się ze udziały wspólników w przychodach są równe). Jednak Spółka i Stowarzyszenie nie przewidują możliwości komercyjnego udostępniania bazy danych innym podmiotom (ani w ogóle udostępniania bazy danych osobom trzecim), w związku z czym kwestia podziału ewentualnych przychodów nie jest w ogóle przedmiotem uzgodnień pomiędzy Spółką a Stowarzyszeniem. Spółka może osiągać przychody z działalności związanej z lekami zwalczającymi chłoniaka (do czego pośrednio może przyczyniać się opisana współpraca ze Stowarzyszeniem), ale nie są to przychody generowane na skutek świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz Stowarzyszenia.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca powołał się na treść wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 października 2008 r., sygn. I FSK 291/08, dotyczący współdziałania stron w ramach wspólnego przedsięwzięcia.

Reasumując, fakt współdziałania Spółki i Stowarzyszenia w sposób opisany powyżej, w opinii Wnioskodawcy nie rodzi po stronie współpracujących partnerów skutków podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl