IPPB4/415-88/09-2/SP - Opodatkowanie jednorazowej wypłaty z pracowniczego programu emerytalnego z Wielkiej Brytanii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-88/09-2/SP Opodatkowanie jednorazowej wypłaty z pracowniczego programu emerytalnego z Wielkiej Brytanii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2009 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania jednorazowej wypłaty z pracowniczego programu emerytalnego z Wielkiej Brytanii - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania jednorazowej wypłaty z pracowniczego programu emerytalnego z Wielkiej Brytanii.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Tutaj zamierza przebywać do końca swojego życia. W latach 1989-1996 pracował w Wielkiej Brytanii i był członkiem pracowniczego programu emerytalnego administrowanego przez jego pracodawcę - firmę z Londynu. W ramach tego planu, w związku z osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego Wnioskodawca może wystąpić o wypłacenie należnych świadczeń emerytalnych. Obejmują one:

1.

jednorazową wypłatę do 25% środków Wnioskodawcy zgromadzonych w funduszu (tax-free cash sum),

2.

dożywotnio wypłacane świadczenia miesięczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wypłata jednorazowego świadczenia (tax-free cash sum) na konto Wnioskodawcy w banku w Polsce będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce.

Zdaniem wnioskodawcy:

Art. 17 ust. 2 Konwencji miedzy Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, stanowi że jednorazowe wypłaty w ramach systemu emerytalnego, a więc również wypłata "tax-free cash sum" podlegałaby opodatkowaniu wyłącznie w Zjednoczonym Królestwie, natomiast w Polsce nie będzie opodatkowana.

Zatem jednorazowa wypłata "tax-free cash sum", która jest wolna od podatku w Wielkiej Brytanii nie będzie także opodatkowana w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a ww. ustawy wyżej powołany przepis art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 17 ust. 1 konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840), z zastrzeżeniem postanowień artykułu 18 ustęp 2 niniejszej Konwencji, emerytury, renty i inne podobne wynagrodzenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Natomiast zgodnie z treścią ustępu 2 tego przepisu, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu, jednorazowe wypłaty w ramach systemu emerytalnego utworzonego w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w drugim Umawiającym się Państwie podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym wymienionym Państwie.

Oznacza to, że jednorazowa wypłata w ramach systemu emerytalnego utworzonego w Wielkiej Brytanii i wypłacana na rzecz osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Wnioskodawca ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Tutaj zamierza przebywać do końca swojego życia. W latach 1989-1996 pracował w Wielkiej Brytanii i był członkiem pracowniczego programu emerytalnego administrowanego przez jego pracodawcę - firmę z Londynu. W ramach tego planu, w związku z osiągnięciem wymaganego wieku emerytalnego Wnioskodawca może wystąpić o wypłacenie należnych świadczeń emerytalnych. Obejmują one: jednorazową wypłatę do 25 % środków Wnioskodawcy zgromadzonych w funduszu (tax-free cash sum), dożywotnio wypłacane świadczenia miesięczne.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż wypłata jednorazowego świadczenia (tax-free cash sum) na konto Wnioskodawcy w banku w Polsce nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl