IPPB4/415-852/09-4/MP - Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-852/09-4/MP Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2009 r. (data wpływu 24 grudnia 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 8 lutego 2010 r. (data nadania 10 lutego 2010 r., data wpływu 15 lutego 2010 r.) na wezwanie z dnia 29 stycznia 2010 r. Nr IPPB4/415-852/09-2/MP (data nadania 1 lutego 2010 r., data odbioru 3 lutego 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2009 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia 16 listopada 2009 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę sprzedaży, stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego, usytuowanego w budynku przy ul. M. w W. Mocą przedmiotowej umowy Wnioskodawczyni sprzedała na rzecz kupującej lokal mieszkalny wraz z prawami związanymi z jego własnością oraz garaż.

Umowę o nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do powyższego lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni zawarła w formie pisemnej ze spółdzielnią mieszkaniową w dniu 16 grudnia 1999 r. Mocą przedmiotowej umowy spółdzielnia zobowiązała się po wybudowaniu domu wielomieszkaniowego, wielorodzinnego, V-VIII-kondygnacyjnego przyjąć Wnioskodawczynię w poczet członków i przydzielić Jej lokal mieszkalny wraz z miejscem postojowym, pod warunkiem wniesienia pełnego wkładu budowlanego, złożenia pisemnej deklaracji członkowskiej, wpłacenia wpisowego i udziału, zaakceptowania obowiązujących w spółdzielni zasad ustalania kosztów i rozliczania inwestycji.

Następnie w dniu 5 kwietnia 2007 r. Wnioskodawczyni zawarła ze spółdzielnią umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności, umowę przeniesienia własności udziału w lokalu niemieszkalnym (garaż) oraz umowę o podział do korzystania. Mocą przedmiotowej umowy ustanowiono odrębną własność lokalu mieszkalnego, z którego własnością związany jest udział wynoszący 11.483/1.000.000 (jedenaście tysięcy czterysta osiemdziesiąt trzy milionowe) części w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu, na której znajduje się budynek, obliczony według zasad, określonych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali wraz z takim samym udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Jednocześnie, własność tak ustanowionego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w prawie współużytkowania wieczystego działki gruntu i części wspólnych budynku przeniesiono na rzecz Wnioskodawczyni. Ponadto spółdzielnia przeniosła na Wnioskodawczynię udział wynoszący 1/48 (jedna czterdziesta ósma) części we współwłasności lokalu niemieszkalnego - garażu wraz z prawami z nim związanymi. Mocą przedmiotowej umowy dokonano także podziału do korzystania z lokalu niemieszkalnego - garażu w ten sposób, że uprawniona została do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego nr 42. Spółdzielnia oświadczyła, iż nie posiada w stosunku do Wnioskodawczyni żadnych wierzytelności z tytułu rozliczenia inwestycji - lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego, a ponadto, iż wszelkie należności z tego tytułu zostały przez Nią wpłacone do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, to jest do dnia 30 kwietnia 2004 r.

Pismem z dnia 29 stycznia 2010 r. Nr IPPB4/415-852/09-2/MP wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia stanu faktycznego przedstawionego we wniosku. Wnioskodawczyni uzupełniła powyższe w terminie, pismem z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu 15 lutego 2010 r., data nadania 10 lutego 2010 r.) informując, że dnia 16 grudnia 1999 r. zawarła ze spółdzielnią mieszkaniową umowę "o nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego". W treści przedmiotowej umowy spółdzielnia oświadczyła, iż w ramach swojej działalności statutowej przystępuje do budowy domu mieszkalnego wielorodzinnego, V-VIII-kondygnacyjnego z miejscami postojowymi dla samochodów. Po wybudowaniu budynku spółdzielnia zobowiązała się przyjąć Wnioskodawczynię w poczet członków i przydzielić jej lokal mieszkalny wraz z miejscem postojowym, pod warunkiem wniesienia wkładu budowlanego, złożenia pisemnej deklaracji członkowskiej, wpłacenia wpisowego i udziału, zaakceptowania obowiązujących w spółdzielni zasad ustalania kosztów i rozliczania inwestycji. Przewidywanym terminem odbioru budynku był IV kwartał 2001 r. Spółdzielnia wobec wypełnienia przez Wnioskodawczynię wszystkich obowiązków wynikających z umowy z dnia 16 grudnia 1999 r. oraz wobec wybudowania przedmiotowego budynku, z końcem kwietnia 2001 r. dokonała przydziału na rzecz Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego, o których mowa powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na Wnioskodawczyni ciąży obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z dokonaną transakcją sprzedaży z dnia 16 listopada 2009 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz garażu wraz z prawami związanymi z ich własnością, dokonana mocą umowy z dnia 16 listopada 2009 r. za Rep. A Nr.../2009 nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z faktem, iż sprzedaż dokonana została po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Stosownie bowiem do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu jednorodzinnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. A zatem w przedmiotowej sytuacji uzyskana przez Wnioskodawczynię kwota z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz garażu wraz z prawami związanymi z ich własnością nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest zobowiązana do zapłaty podatku zarówno w odniesieniu do dokonanej przez Nią sprzedaży lokalu mieszkalnego, jak i garażu oraz w odniesieniu do przeniesionej własności do udziału w gruncie oraz w nieruchomości wspólnej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W rozpatrywanej sprawie dla ustalenia 5 letniego okresu, o którym w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istotne jest ustalenie momentu nabycia lokalu mieszkalnego, którego sprzedaż nastąpiła w 2009 r.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 16 grudnia 1999 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę ze spółdzielnią mieszkaniową, w której spółdzielnia zobowiązała się po wybudowaniu domu wielomieszkaniowego, wielorodzinnego, V-VIII-kondygnacyjnego przyjąć Wnioskodawczynię w poczet członków i przydzielić lokal mieszkalny wraz z miejscem postojowym, pod warunkiem wniesienia pełnego wkładu budowlanego, złożenia pisemnej deklaracji członkowskiej, wpłacenia wpisowego i udziału, zaakceptowania obowiązujących w spółdzielni zasad ustalania kosztów i rozliczania inwestycji.

Następnie w dniu 5 kwietnia 2007 r. Wnioskodawczyni zawarła ze spółdzielnią umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności, umowę przeniesienia własności udziału w lokalu niemieszkalnym (garaż) oraz umowę o podział do korzystania.

Moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określony jest zgodnie z normami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej albo, że strony inaczej postanowiły.

Jak wynika z wniosku Wnioskodawczyni zawierając w dniu 16 grudnia 1999 r. ze Spółdzielnią Mieszkaniową umowę nie nabyła spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, gdyż prawo to może być ustanowione wyłącznie na już wybudowanym lokalu. Przedmiotem zawartej umowy była budowa lokalu mieszkalnego. Z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu członkowi spółdzielni przysługuje dopiero roszczenie o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czyli tzw. ekspektatywa własnościowego prawa do lokalu. Ekspektatywą w prawie cywilnym określa się zatem prawo oczekiwane, prawo tymczasowe, którego treścią jest jedynie przygotowanie i zabezpieczenie ostatecznego nabycia określonego prawa. Tak więc ekspektatywa jest podstawą do uzyskania po zakończeniu budowy lokalu prawa do lokalu (ograniczonego prawa rzeczowego lub prawa własności). Jednakże uzyskanie ekspektatywy prawa do lokalu w żadnym wypadku nie jest równoznaczne z nabyciem tego prawa. Ekspektatywa nie jest też prawem własności do nieruchomości ani spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Oznacza to, że brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych, aby za datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, od której upływa pięcioletni termin określonym w powołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 można było uznać datę zawarcia umowy o budowę lokalu, tj. datę 16 grudnia 1999 r. Data zawarcia umowy ze spółdzielnią o budowę lokalu mieszkalnego nie może być utożsamiana z równoznacznym nabyciem tegoż lokalu, gdyż na podstawie tej umowy Wnioskodawczyni nie nabyła prawa własności do tego lokalu mieszkalnego, a tym samym nie była jeszcze jego prawnym właścicielem. Natomiast na podstawie tak zawartej umowy spółdzielnia zobowiązała się jedynie do budowy lokalu mieszkalnego. Pomimo zawartej umowy Wnioskodawczyni w żadnym wypadku nie była właścicielem posiadanego mieszkania i nie miała do tego mieszkania praw własności.

Zgodnie ze wskazanymi przepisami Kodeksu cywilnego, formalne nabycie mieszkania następuje dopiero w chwili podpisania umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa własności, jako niezbędnej do przeniesienia tego prawa. Z opisanego stanu faktycznego oraz wyjaśnień zawartych w uzupełnieniu wniosku wynika, iż spółdzielnia wobec wypełnienia przez Wnioskodawczynię wszystkich obowiązków wynikających z umowy z dnia 16 grudnia 1999 r. oraz wobec wybudowania przedmiotowego budynku, z końcem kwietnia 2001 r. dokonała przydziału na rzecz Wnioskodawczyni lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego. Umowa ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności, umowa przeniesienia własności udziału w lokalu niemieszkalnym (garaż) oraz umowa o podział do korzystania została zawarta ze spółdzielnią w dniu 5 kwietnia 2007 r. W związku z tym za datę nabycia lokalu mieszkalnego należy uznać datę 5 kwietnia 2007 r., czyli datę ustanowienia i przeniesienia na Wnioskodawczynię własności lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na fakt, iż w sprawie, której dotyczy przedmiotowy wniosek Wnioskodawczyni nabyła lokal mieszkalny w dniu 5 kwietnia 2007 r., a sprzedaż tego mieszkania nastąpiła w 2009 r., tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Przepis art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - stanowi, iż podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Podatek ten płatny jest w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy).

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, co wynika z treści art. 19 ust. 1 ustawy, jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej, którą zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku. Można do takich kosztów zaliczyć m.in. związane ze zbyciem koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, opłatę notarialną, opłatę sądową. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód. Tak więc przychodem ze sprzedaży jest, jak wskazano powyżej, cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Nadto, zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jednakże zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Podkreślić należy, iż ujęty w tym przepisie katalog rzeczy i praw, których sprzedaż objęta jest zwolnieniem jest katalogiem zamkniętym.

Wskazać należy, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania. Nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Bez znaczenia są natomiast stosunki własnościowe istniejące w okresie tych 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2008 r. - zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Nadmienić należy, że w dniu 9 kwietnia 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361). Na podstawie tego rozporządzenia podatnicy, którzy uzyskali w 2008 r. przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych mają prawo do składania w terminie do dnia 30 kwietnia 2009 r. oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z podatku dochodowego.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy do których mają zastosowanie przepisy dotyczące tzw. ulgi meldunkowej, oświadczenie o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy. W przedmiotowej sprawie, 14-dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., nie ma zastosowania.

Wobec powyższego, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

*

okresu zameldowania na pobyt stały nie krótszego niż dwunastomiesięczny, przed datą zbycia,

*

złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości.

"Ulga meldunkowa" podobnie jak wszystkie ulgi i zwolnienia jest wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania wynikającej z art. 84 Konstytucji RP stanowiącego, że każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady, muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą.

Ustawodawca, konstruując przesłanki uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, nie użył w ww. przepisie sformułowania "nieruchomość", a posłużył się katalogiem rzeczy i praw (posiadającym walor katalogu zamkniętego), których sprzedaż objęta jest przedmiotowym zwolnieniem.

Wobec powyższego tzw. ulga meldunkowa nie obejmuje przychodów z odpłatnego zbycia gruntów, zarówno tych, które stanowią odrębny przedmiot własności (prawo wieczystego użytkowania gruntu), jak i gruntów trwale związanych z budynkami, stanowiących część składową nieruchomości oraz budynków niemieszkalnych.

Reasumując, w sytuacji przedstawionej we wniosku rzeczona umowa o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie tego prawa na Wnioskodawczynię, została zawarta w dniu 5 kwietnia 2007 r. i z tą datą należy utożsamiać nabycie w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy winien być liczony od końca roku kalendarzowego 2007 r.

W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w dniu 16 listopada 2009 r. zostanie dokonana przed upływem 5 letniego okresu, wobec czego będzie ona stanowiła źródło przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegała opodatkowaniu 19 % podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że wystąpią przesłanki do zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl