IPPB4/415-730/09-2/JK - Możliwość skorzystania przez podatnika z ulgi meldunkowej w sytuacji uzyskania przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego uprzednio w dniu 27 października 2006 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-730/09-2/JK Możliwość skorzystania przez podatnika z ulgi meldunkowej w sytuacji uzyskania przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego uprzednio w dniu 27 października 2006 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2009 r. (data wpływu 4 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był zameldowany w lokalu mieszkalnym na pobyt stały od dnia 28 lutego 1983 r. Na potwierdzenie tego Wnioskodawca przedstawił w Urzędzie Skarbowym poświadczenie o adresach i okresach zameldowania z Urzędu Miasta. W dniu 27 października 2006 r. aktem notarialnym Wnioskodawca nabył prawo własności wyżej opisanego lokalu. Następnie w dniu 14 kwietnia 2008 r. na mocy umowy sprzedaży opisanej w akcie notarialnym Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia powyższego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w powyższym stanie faktycznym Wnioskodawca może skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w tamtym czasie.

Zdaniem Wnioskodawcy, ulga meldunkowa za 2008 r. przysługuje, ponieważ w art. 21 ust. 1 pkt 126, obowiązujący w momencie sprzedaży lokalu mieszkalnego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określono daty, od której należy liczyć okres zameldowania ani nie uzależniono tego okresu, a tym samym prawa do zwolnienia od posiadania tytułu własności do lokalu.

W związku z takim sformułowaniem przepisu ustawowego do skorzystania przez Wnioskodawcę z określonego w powołanym przepisie zwolnienia wystarczy wykazanie, iż w zbywanym lokalu Wnioskodawca był zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą jego zbycia, co w przedstawionym stanie faktycznym niewątpliwie miało miejsce. Dodatkowo Wnioskodawca pragnie nadmienić, iż oświadczenie, że spełnia warunki do przedmiotowego zwolnienia złożył w Urzędzie Skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania w terminie określonym w art. 21 ust. 21 u.p.d.o.f. W związku z rozbieżnymi informacjami uzyskanymi od pracowników urzędów skarbowych właściwych według miejsca poprzedniego i obecnego zamieszkania, wniosek Wnioskodawcy jest w pełni uzasadniony i zasługuje na uwzględnienie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to zarazem, iż wyłącznie do nieruchomości i praw nabytych, wybudowanych (oddanych do użytkowania) po dniu 1 stycznia 2007 r. należy stosować nowe zasady opodatkowania, w tym prawo do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27 października 2006 r. Wnioskodawca nabył prawo własności lokalu mieszkalnego. W lokalu tym Wnioskodawca był zameldowany na pobyt stały od dnia 28 lutego 1983 r. W dniu 14 kwietnia 2008 r. Wnioskodawca dokonał odpłatnego zbycia ww. lokalu.

Ponieważ przedmiotowe mieszkanie Wnioskodawca nabył w 2006 r., zatem do osiągniętego przychodu z jego odpłatnego zbycia będą miały zastosowanie przepisy ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W tym miejscu organ podatkowy pragnie wyjaśnić, iż powołana we wniosku przez Wnioskodawcę tzw. ulga meldunkowa nie ma zastosowania w tym przypadku, z uwagi na to, że jak już wyżej wyjaśniono w przedmiotowej sprawie zastosowanie mają przepisy ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., a nie w brzmieniu od dnia 1 stycznia 2007 r., z którym to dniem zaczęły obowiązywać postanowienia dotyczące ulgi meldunkowej zawarte w treści art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części łub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość łub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, dotyczy bowiem wyłącznie przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego po dniu 1 stycznia 2007 r., natomiast Wnioskodawca lokal mieszkalny nabył w 2006 r. Zatem osiągnięty w dniu 14 kwietnia 2008 r. przychód z odpłatnego zbycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego Wnioskodawca powinien opodatkować w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązujących do dnia 31 grudnia 2006 r., a mianowicie:

W świetle art. 28 ust. 2, 2a i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w terminie płatności podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23). Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

W myśl powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i lit. e) ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

*

na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

*

na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

*

na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

Z kolei przepis lit. e) cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 32 mówi o zwolnieniu tychże przychodów w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Jak wskazano w art. 21 ust. 2 ustawy przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

1)

budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,

2)

przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:

a.

nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

b.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części

* przeznaczonych na cele rekreacyjne,

3)

przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 2a przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.

Ponadto należy zaznaczyć, iż zgodnie z zacytowanym powyżej art. 28 ust. 2a ww. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, chcący skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy powinni złożyć w terminie 14 dni od daty dokonania sprzedaży oświadczenie, iż uzyskany przychód przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e).

Jednakże nie złożenie tego oświadczenia nie wyłącza możliwości zwolnienia uzyskanego przychodu z 10 % podatku dochodowego, jeżeli podatnik w terminie określonym w przedmiotowym zwolnieniu, a więc w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży wyda uzyskane pieniądze na cele określone w tym przepisie.

Odnosząc przedstawione powyżej uregulowania prawne na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, iż opodatkowania osiągniętego w dniu 14 kwietnia 2008 r. przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w dniu 27 października 2006 r., Wnioskodawca nie może rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., a więc w okresie obowiązywania tzw. ulgi meldunkowej, które w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania, w związku z czym Wnioskodawca nie może skorzystać z ulgi meldunkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl