IPPB4/415-636/10-4/JK - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-636/10-4/JK Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 11 sierpnia 2010 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 października 2010 r. (data nadania 27 października 2010 r., data wpływu 2 listopada 2010 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 19 października 2010 r. (data nadania 20 października 2010 r., data doręczenia 25 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 19 października 2010 r. tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 25 października 2010 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 27 sierpnia 2008 r. podpisano akt notarialny, którego celem była głównie zamiana i podział bezgotówkowy posiadanych działek budowlanych przez trzech właścicieli (m.in. w tym także Wnioskodawca) aby w przyszłości na ich gruncie mogłyby powstać działki budowlane o scalonych kształtach. Każdy z dotychczasowych właścicieli posiadał działki o różnych powierzchniach użytkowych. Wtórną sprawą były darowizny na rzecz dzieci. W wyniku podziału istniejących działek powstało 15 działek. Nikt w związku z tym nie zyskał ani nie stracił na tej transakcji. W kwietniu 2010 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej działki która składała się z dwóch połączonych działek tj. 128/7 o pow. 659 m. kw. oraz 129/7 o pow. 251 m. kw. (wypis i wyrys z rejestru gruntów załączono do wniosku). Transakcja zbycia przedmiotowych działek nie została dokonana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nadmienia, że działki będące przedmiotem sprzedaży nabył na podstawie aktu własności ziemi w 1976 r. i jest ich posiadaczem od 1976 r.

Otrzymane pieniądze ze sprzedaży działki Wnioskodawca chce wydatkować na zakup mieszkania w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z powyższym Wnioskodawca może nie płacić podatku dochodowego od sprzedaży ww. działek i korzystać ze zwolnienia... A jeżeli tak to od jakiej części ma zapłacić podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionych zdarzeń i faktów, zamiana i podział istniejących działek nie wypełnia znamion do zastosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych art. 10 ust. 1, gdyż właścicielem działek Wnioskodawca był od 1976 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie powstanie, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej) oraz

* zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27 sierpnia 2008 r. podpisano akt notarialny, którego celem była głównie zamiana i podział bezgotówkowy posiadanych działek budowlanych przez trzech właścicieli (m.in. w tym także Wnioskodawca) aby w przyszłości na ich gruncie mogłyby powstać działki budowlane o scalonych kształtach. W wyniku podziału istniejących działek powstało 15 działek. Nikt w związku z tym nie zyskał ani nie stracił na tej transakcji. W kwietniu 2010 r. Wnioskodawca dokonał sprzedaży jednej działki która składała się z dwóch połączonych działek tj. 128/7 o pow. 659 m. kw. oraz 129/7 o pow. 251 m. kw. Transakcja zbycia przedmiotowych działek nie została dokonana w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nadmienia, że działki będące przedmiotem sprzedaży nabył na podstawie aktu własności ziemi w 1976 r. Otrzymane pieniądze ze sprzedaży działki Wnioskodawca chce wydatkować na zakup mieszkania w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

Jak wynika z powyższego odpłatne zbycie nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej. Zbywane działki Wnioskodawca nabył na podstawie aktu własności ziemi w 1976 r., a zatem pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy w przypadku Wnioskodawcy upłynął z końcem 1981 r.

Reasumując należy stwierdzić, iż sprzedaż działek dokonana w kwietniu 2010 r. nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokumenty dołączone do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl