IPPB4/415-629/13-4/JK2

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-629/13-4/JK2

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2013 r. (data wpływu 26 września 2013 r.) oraz w piśmie z dnia 20 grudnia 2013 r. (data nadania 20 grudnia 2013 r., data wpływu 23 grudnia 2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 12 grudnia 2013 r. Nr IPPB4/415-629/13-2/JK2, IPPB1/415-1035/13-2/EC (data nadania 12 grudnia 2013 r., data doręczenia 17 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika ciążących na Spółce (Wnioskodawcy) w związku z uczestnictwem w spotkaniach przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w przypadku gdy zaproszenia na spotkania organizowane przez Spółkę są kierowane do kierowników specjalistycznych placówek medycznych zatrudniających te osoby - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 12 grudnia 2013 r. Nr IPPB4/415-629/13-2/JK2, IPPB1/415-1035/13-2/EC (data nadania 12 grudnia 2013 r., data doręczenia 17 grudnia 2013 r.) tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez wskazanie jakiego okresu podatkowego dotyczą zapytania w odniesieniu do przedstawionych stanów faktycznych, doprecyzowanie stanów faktycznych, wskazanie czy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczy również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz wyjaśnienie, czy przedmiotem zapytań mają być skutki podatkowe dla uczestników spotkań, czy określenie obowiązków płatnika.

Pismem z dnia 20 grudnia 2013 r. (data nadania 20 grudnia 2013 r., data wpływu 23 grudnia 2013 r.) Wnioskodawca uzupełnił powyższe w terminie.

We wniosku i uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

G. Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub G.) należy do grupy kapitałowej G. Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub G.) należy do grupy kapitałowej L. (dalej: Grupa G.). Grupa G. w Polsce prowadzi działalność m.in. w zakresie sprzedaży produktów farmaceutycznych. Jednym z zadań Spółki jest organizowanie aktywności marketingowych wynikających z zakresu działalności prowadzonej przez Grupę G. Działania marketingowe prowadzone są przez Spółkę w sposób zgodny z wymaganiami przepisów prawa farmaceutycznego.

Poniżej prezentowane są rodzaje aktywności marketingowych organizowanych przez Spółkę.

1. Tzw. "spotkania promocyjne" oraz "spotkania promocyjne z wykładem" - organizowane przez Spółkę.

Celem spotkań promocyjnych jest reklama produktów Grupy G., a ich elementem jest prezentacja jej produktów, obejmująca w szczególności omówienie właściwości produktu leczniczego i sposobu jego działania, wskazań terapeutycznych do jego stosowania, dawkowania i sposobu podawania, przeciwwskazań i działań niepożądanych. Podczas spotkań przekazywana jest najnowsza wiedza na temat metod leczenia, bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych G.

Spotkania promocyjne mogą mieć również charakter tematyczny. Wówczas nie odbywa się podczas nich reklama specyficznie produktów Grupy G., jednakże elementem każdego spotkania jest prezentacja marki L. jako inicjatora działań edukacyjnych i informacyjnych w danym obszarze terapeutycznym zgodnym z portfolio produktowym G., mających na celu podnoszenie świadomości prozdrowotnej oraz edukację w zakresie profilaktyki i sposobów leczenia - promowana zatem jest w tym przypadku sama marka Spółki.

Celem spotkań promocyjnych z wykładem jest promocja produktów leczniczych G. rozbudowana o moduł edukacyjny i merytoryczny prowadzony przez zatrudnionych przez ekspertów zewnętrznych: lekarzy, farmaceutów, personel farmaceutyczno-medyczny lub przez dostawcę zewnętrznego wyspecjalizowanego w dostarczaniu modułu edukacyjnego / merytorycznego. Podczas spotkań eksperci przekazują np. standardy postępowania w danym schorzeniu w zakresie patogenezy, diagnostyki, leczenia, farmakoterapii, opieki nad pacjentem dla potrzeb promocji produktów leczniczych G.

Wszystkie rodzaje spotkań muszą być organizowane w miejscach, których infrastruktura jest nastawiona głównie na organizację szkoleń/konferencji. Spółka nie organizuje spotkań w kurortach, resortach, SPA itp. Nie jest też możliwe organizowanie spotkań, których częścią są wydarzenia o charakterze rozrywkowym, sportowym czy wypoczynkowym.

Koszty organizowanych spotkań ponoszone przez Spółkę dokumentowane są odpowiednimi fakturami. Dodatkowo, dokumentacja spotkań uwzględnia co do zasady program spotkań, zaproszenia, listę materiałów promocyjnych lub edukacyjnych, listę uczestników (w praktyce może się zdarzyć, że faktyczna liczba uczestników jest inna niż ta wynikająca z posiadanej przez Spółkę dokumentacji, w konsekwencji w niektórych przypadkach Spółka może nie być w stanie stwierdzić kto uczestniczył w danym spotkaniu).

Uczestnicy spotkań promocyjnych nie otrzymują płatności w jakiejkolwiek formie z tytułu uczestnictwa w spotkaniu. Spółka, organizując spotkania i zapraszając na te wydarzenia przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych (w szczególności lekarzy, farmaceutów, personel farmaceutyczno-medyczny), pokrywa jedynie:

* koszty wyżywienia,

* koszty noclegu,

* koszty transportu oraz przejazdów lokalnych w miejscu oraz w czasie, w którym odbywa się wydarzenie,

* inne koszty związane stricte z organizacją spotkania, m.in. koszty materiałów promocyjnych i reklamowych, koszty nagrań video wystąpień, ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, itp.

Uczestnikom nie są zapewniane żadne dodatkowe atrakcje wykraczające poza ramy konieczne do przeprowadzenia spotkań i dyskusji podczas konferencji (takie jak: muzyka na żywo, wykwintne dania czy luksusowy hotel).

2. Konferencje, zjazdy i kongresy naukowe finansowane przez Spółkę.

W ramach prowadzonych aktywności marketingowych Spółka finansuje udział lekarzy i farmaceutów oraz członków personelu farmaceutyczno-medycznego w konferencjach, zjazdach i kongresach naukowych krajowych i zagranicznych oraz krajowych kursach szkoleniowych i edukacyjnych. Uczestnik takiego wydarzenia wyraża zgodę na informowanie o sponsorowaniu jego udziału w spotkaniach naukowych przez G. - promowana jest zatem w tym przypadku marka Spółki.

Aby skorzystać z możliwości finansowania uczestnictwa w danym spotkaniu, lekarz, farmaceuta lub członek personelu farmaceutyczno-medycznego musi zwrócić się do Spółki z pisemnym wnioskiem w tej sprawie, przy czym spełnione muszą być jednocześnie określone kryteria jakościowe np. zgodność specjalizacji osoby wnioskującej z tematem konferencji i kongresu oraz ewidencja dorobku naukowego w danym obszarze terapeutycznym. Finansowanie obejmuje wyłącznie świadczenia ściśle związane z udziałem uczestnika w spotkaniu, w szczególności wydatki na:

* podróż do miejsca spotkania i powrót z niego oraz przejazdy lokalne w miejscu oraz w czasie w którym odbywa się wydarzenie,

* opłatę rejestracyjną,

* nocleg i wyżywienie uwzględnione w opłacie hotelowej,

* wyżywienie podczas spotkania.

G. nie pokrywa żadnych kosztów związanych z ewentualnym uczestnictwem osób towarzyszących. Niedopuszczalne jest też ponoszenie kosztów wycieczek, programów rozrywkowych, rekreacyjnych, sportowych czy też wypoczynkowych dla uczestników spotkań.

Wszelkie płatności związane z udziałem uczestnika ponoszone są przez Spółkę na rzecz preferowanego dostawcy usług i dokumentowane są fakturą. Żadne środki nie są przekazywane bezpośrednio uczestnikom spotkań.

Dokumentacja gromadzona przez Spółkę w zakresie finansowania uczestnictwa w spotkaniach obejmuje również program konferencji, kursu, szkolenia naukowego oraz pisemny wniosek o sponsoring.

W dalszej części wniosku wszystkie wymienione powyżej rodzaje aktywności promocyjnych Spółki będą określane mianem Spotkań.

Podsumowując:

Wspólnym celem wszystkich rodzajów aktywności jest podnoszenie świadomości prozdrowotnej poprzez promocję merytorycznej i profesjonalnej wiedzy o produkcie, w szczególności przekazywanie najnowszej wiedzy na temat metod leczenia, bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych G. oraz jednocześnie edukacja w zakresie profilaktyki i sposobów leczenia. Dodatkowo celem takich spotkań może być promocja kampanii społecznych lub edukacyjnych Spółki.

Promocyjny i zarazem edukacyjny charakter Spotkań (które dla uczestników przybierają charakter szkoleniowy) ma wpływ na podniesienie wiedzy uczestników, którą wykorzystują przy wykonywaniu swoich bieżących obowiązków. Uczestnicy aktualizują i systematyzują swoją wiedzę, którą wykorzystują na zajmowanych przez siebie stanowiskach w codziennej pracy.

Wszystkie pokrywane przez Spółkę koszty Spotkań są uzasadnione i zaakceptowane przez Spółkę z perspektywy celów, jakie przyświecają danemu Spotkaniu.

Uczestnicy organizowanych przez Spółkę Spotkań są zarówno osobami prowadzącymi własną praktykę w ramach działalności gospodarczej, jak i osobami zatrudnionymi w specjalistycznych placówkach medycznych (np. lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami lub położnymi). Zdarza się, że uczestnicy organizowanych przez Spółkę spotkań są jednocześnie zatrudniani przez placówki służby zdrowia i prowadzą własną działalność gospodarczą. W żadnym przypadku jednak uczestników nie łączy ze Spółką stosunek pracy ani umowa cywilnoprawna. Niekiedy występują sytuacje, w których kierownicy podmiotów leczniczych delegują zatrudnianych przez siebie pracowników na ww. szkolenia.

Uczestnicy Spotkań nie zaliczają wydatków ponoszonych przez Spółkę na ich rzecz do kosztów uzyskania przychodu.

W uzupełnieniu z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 23 grudnia 2013 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie, Spółka poinformowała, że:

1. Spółka potwierdza, że jej zapytaniem są objęte wydarzenia, do których zastosowanie znajdują przepisy obowiązujące od marca 2013 r.

2. Jednocześnie, Wnioskodawca wyjaśnił, że zaproszenia na spotkania organizowane przez Spółkę są kierowane zarówno do uczestników Spotkań (bezpośrednio), jak również do kierowników specjalistycznych placówek medycznych, którzy mogą delegować na Spotkania zatrudnianych przez siebie pracowników.Spółka nie podpisuje z uczestnikami Spotkań umów sponsoringu ani innych umów nienazwanych w powyższym zakresie.Jednocześnie, Wnioskodawca nie zbiera informacji o tym, czy osoby delegowane przez kierowników specjalistycznych placówek medycznych biorące udział w Spotkaniach prowadzą własną praktykę w ramach działalności gospodarczej ani jaki stosunek prawny wiąże uczestnika Spotkania ze specjalistyczną placówką medyczną. Specjalistyczne placówki medyczne mogą delegować na Spotkania osoby zatrudnione przez placówkę na podstawie umowy o pracę, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i jednocześnie zatrudnione przez placówkę na podstawie umowy o pracę.

3. Wnioskodawca jest zainteresowany otrzymaniem odpowiedzi na pytania wskazane we wniosku również w sytuacji, gdy świadczenia otrzymywane są przez uczestników Spotkań będących osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, w szczególności gdy uczestnik Spotkania jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz prowadzi własną praktykę w ramach działalności gospodarczej. Odpowiedź na pytanie w powyższym zakresie będzie bowiem kształtowała potencjalne obowiązki płatnika po stronie Wnioskodawcy w związku z uczestnictwem takich osób w organizowanych przez Spółkę Spotkaniach.

4. Spółka potwierdza, że przedmiotem jej zapytań jest określenie skutków prawnopodatkowych dla Wnioskodawcy.

Wnioskodawca w pozycji 14 części B.2 wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zakreślił pozycję "płatnik". Wynika to z faktu, że jeśli w ocenie Organu stanowisko Wnioskodawcy odnośnie do stosowania art. 21 ust. 1 pkt 16 oraz art. 21 ust. 1 pkt 68a jest nieprawidłowe, na Wnioskodawcy ciążyć będą obowiązki wskazane w art. 42a ustawy o PIT, tj. obowiązki sporządzania informacji podatkowych PIT-8C. W przepisie tym nie wskazano, czy podmioty dokonujące wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, posiadają status podatnika, płatnika bądź inny. W ocenie Wnioskodawcy obowiązek sporządzania informacji PIT-8C należy do obowiązków płatnika, dlatego zdecydował się w ten sposób określić swój status.

Potwierdza to np. wydanie interpretacji podatkowych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. akt IPTPB1/415-626/12-5/KO, interpretacja z dnia 11 października 2013 r., sygn. akt IPTPB1I/415-429/13-4/DS), w których organ interpretacyjny potwierdził, że udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku sporządzania informacji PIT-8C dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika zgodnie z tym, jak sami określili swój status Wnioskodawcy.

Należy jednakże zauważyć, że przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące wydawania interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego nie zawężają kręgu podmiotów mogących ubiegać się o wydanie interpretacji do podatników, płatników, inkasentów i osób trzecich w rozumieniu art. 110-117a Ordynacji podatkowej. Uznanie przez Organ interpretacyjny, że status Wnioskodawcy jest inny niż wskazany we wniosku, nie może być podstawą do pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Wnioskodawca jest podmiotem uprawnionym do uzyskania interpretacji indywidualnej zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej.

Wnioskodawca występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, korzystając ze swojego uprawnienia do, jak słusznie wskazał Organ, uzyskania od organu podatkowego interpretacji prawa podatkowego w sprawie, która może kształtować jego prawa i obowiązki na gruncie określonej regulacji podatkowej. Celem Wnioskodawcy jest potwierdzenie tego, w jakich sytuacjach jego obowiązki będą ukształtowane w sposób nakazujący Spółce zastosowanie się do dyspozycji art. 42a ustawy o PIT. Zastosowanie art. 42a zależy jednak bezpośrednio od tego, jakie skutki podatkowe ponoszą uczestnicy Spotkań opisanych w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

W tym kontekście, szczególne wątpliwości Wnioskodawcy budzi sytuacja, gdy uczestnik Spotkania jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz prowadzi własną praktykę w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca wskazał już we Wniosku, że jego zdaniem w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą ich ewentualny przychód (w zakresie, w jakim nie podlega on zwolnieniu z opodatkowania na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej w oparciu o treść art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, zaś w przypadku osób nieprowadzących takiej działalności - jako przychód z innych źródeł zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT - w takiej też sytuacji na Wnioskodawcy może ciążyć obowiązek wystawienia uczestnikom Spotkań informacji PIT-8C. Na podstawie odpowiedzi Organu Wnioskodawca będzie wiedział, jak w takich przypadkach wykonywać obowiązki określone w art. 42a ustawy o PIT.

Wnioskodawca w sformułowanych we wniosku pytaniach nie zapytał o ciążący na nim obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C, ponieważ nie budzi jego wątpliwości interpretacja treści przepisów nakładających ten obowiązek. Wątpliwości Wnioskodawcy budzi treść przepisów wskazanych we wnioskach o wydanie interpretacji, tj. art. 11, art. 21 ust. 1 pkt 16 oraz art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. To właśnie zastosowanie wskazanych regulacji podatkowych może kształtować obowiązki Wnioskodawcy.

Wnioskodawca podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie oceny prawnej przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.

Mając zatem na uwadze, że Wnioskodawca przedstawił już zarówno pełny opis istotnych okoliczności przedstawionych stanów faktycznych, jak też wyczerpujące uzasadnienie swojego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanów faktycznych (w tym rozbudowaną argumentację prawną), Wnioskodawca zwraca się z prośbą o rozpatrzenie jego wniosków i udzielenie odpowiedzi na zadane pytania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy wartość świadczeń otrzymywanych przez uczestników Spotkań organizowanych w ramach aktywności marketingowych Spółki w postaci pokrycia kosztów wyżywienia, noclegu, transportu i przejazdów lokalnych stanowi dla uczestników przychód, który podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b w związku z art. 21 ust. 13 oraz na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT.

2. Czy wartość świadczeń otrzymywanych przez uczestników Spotkań objętych prowadzonymi przez Spółkę aktywnościami promocyjnymi w postaci pokrycia opłaty rejestracyjnej, kosztów materiałów promocyjnych i reklamowych, kosztu nagrań video wystąpień, ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej itp. stanowi przychód uczestnika podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a oraz art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.

3. Czy wszelkie koszty związane z organizacją Spotkania, którego uczestnikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę wysłana na Spotkanie przez pracodawcę lub obecna na nim za jego zgodą, stanowią przychód tego pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy obowiązków płatnika ciążących na Spółce (Wnioskodawcy) w związku z uczestnictwem w spotkaniach przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, w przypadku gdy zaproszenia na spotkania organizowane przez Spółkę są kierowane do kierowników specjalistycznych placówek medycznych zatrudniających te osoby. Natomiast wniosek Spółki w pozostałej części zostanie rozpatrzony odrębnymi rozstrzygnięciami.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Pytanie Nr 3

W zakresie pytania Nr 3, zdaniem Spółki koszty spotkań, na które pracownik zewnętrznego podmiotu został skierowany z inicjatywy swojego pracodawcy lub za jego zgodą, nie stanowią dla niego przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, z tytułu udziału w organizowanych lub współorganizowanych przez Spółkę Spotkaniach, ich uczestnicy uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z tego, że bezpłatny udział w Spotkaniach nie spowoduje uszczuplenia majątku uczestników, do którego musiałoby dojść, gdyby zobowiązani byli do pokrycia kosztów tego uczestnictwa. Nieodpłatnym świadczeniem jest nie tylko wkład, lecz również sfinansowanie cateringu, transportu czy noclegu.

Niemniej jednak, na podstawie szczególnych przepisów ustawy o PIT pewne kategorie przychodów podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Dodatkowo, w niektórych sytuacjach trudno wskazać, by przychód podlegający opodatkowaniu po stronie uczestników Spotkań w ogóle powstawał.

Zdaniem Spółki koszty Spotkań, na które pracownik został skierowany z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, nie stanowią przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spotkania te mają bowiem zarazem promocyjny i edukacyjny charakter, a dla uczestników przybierają wymiar szkoleniowy. W rezultacie, Spotkania będą miały wpływ na lepsze wykonywanie pracy przez lekarzy, farmaceutów oraz członków personelu medyczno-farmaceutycznego, ponieważ uczestnicy aktualizują w ich trakcie swoją wiedzę, którą wykorzystują na zajmowanych przez siebie stanowiskach w codziennej pracy.

Członkowie personelu medycznego wyjeżdżający na Spotkania z inicjatywy lub za zgodą pracodawców, biorąc w nich udział, rozwijają swoją wiedzę oraz zdobywają praktyczne informacje i umiejętności w zakresie możliwych sposobów zastosowania produktów Grupy G. wykorzystywanych przez nich w miejscu pracy.

Pracownik nie ma obowiązku ponoszenia kosztów własnych szkoleń umożliwiających mu prawidłowe wykonywanie obowiązków pracowniczych związanych z zatrudnieniem. Wprost przeciwnie, to pracodawca, na podstawie art. 1031-1036 Kodeksu pracy, zobowiązany jest zapewnić pracownikom dostęp do szkoleń. Fakt, że koszty Spotkania ponosi Spółka, a nie placówka medyczna zatrudniająca uczestnika, nie może oznaczać, że po stronie pracownika następuje przysporzenie majątkowe z tytułu uczestnictwa w takim Spotkaniu (szkoleniu). Brak jest zatem podstaw do przyjęcia, że w przedstawionym stanie faktycznym osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę biorące udział w Spotkaniach organizowanych i finansowanych przez Spółkę uzyskują przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Powyższe stanowisko potwierdza również stanowisko sądów administracyjnych,m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w orzeczeniu z dnia 30 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1923/09, w którym wskazano, że "Skoro lekarze jako pracownicy nie mają obowiązku ponoszenia kosztów własnych szkoleń związanych z zatrudnieniem u swojego pracodawcy, to nie można twierdzić, że inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy z tytułu uczestnictwa w szkoleniu, a co w rezultacie powoduje powstanie po ich stronie przysporzenia majątkowego. W związku z powyższym brak jest podstaw do przyjęcia, że w przedstawionym stanie faktycznym lekarze zatrudnieni na podstawie umów o pracę, wyznaczani przez swoich pracodawców uzyskują przychód od Skarżącej z tytułu nieodpłatnego świadczenia".

Podobnie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 marca 2012 r., sygn. akt IBPBII/1/415-1016/11/BD, stwierdzając że: "Brak jest podstaw do przyjęcia, iż w przedstawionym stanie faktycznym lekarze zatrudnieni w szpitalach na podstawie umowy o pracę i wyznaczeni przez swoich pracodawców na szkolenia produktowe uzyskiwać będą przychód od Spółki z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nie może być mowy o obowiązku wystawienia przez Spółkę dla ww. uczestników szkolenia (lekarzy) jak i odpowiednich organów podatkowych informacji o przychodach z innych źródeł (PIT-8C)".

Podsumowując, koszty Spotkań, na które pracownik zewnętrznego podmiotu został skierowany z inicjatywy swojego pracodawcy lub za jego zgodą, nie stanowią dla niego przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przytoczone fakty i argumenty, Spółka wnosi o potwierdzenie stanowiska zaprezentowanego w niniejszym wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy odrębnym źródłem przychodów są tzw. inne źródła.

Stosownie do art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie "w szczególności" dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

W myśl art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka uczestnikom spotkań promocyjnych pokrywa koszty wyżywienia, koszty noclegu, koszty transportu oraz przejazdów lokalnych w miejscu oraz w czasie, w którym odbywa się wydarzenie oraz inne koszty związane z organizacją spotkania, m.in. koszty materiałów promocyjnych i reklamowych, koszty nagrań video wystąpień, ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, itp. Natomiast uczestnikom konferencji, zjazdów i kongresów naukowym Spółka finansuje podróż do miejsca spotkania i powrót z niego oraz przejazdy lokalne w miejscu oraz w czasie w którym odbywa się wydarzenie, opłatę rejestracyjną, nocleg i wyżywienie uwzględnione w opłacie hotelowej oraz wyżywienie podczas spotkania. Uczestnikami organizowanych przez Spółkę spotkań są osoby, które są delegowane przez kierowników podmiotów leczniczych na ww. szkolenia. Zaproszenia na spotkania organizowane przez Spółkę są kierowane do kierowników specjalistycznych placówek medycznych, którzy mogą delegować na Spotkania zatrudnianych przez siebie pracowników.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić należy, że nieodpłatne świadczenie w wysokości kosztów związanych z organizacją spotkań otrzymuje pracodawca tej osoby, który deleguje go na spotkanie, a nie same osoby uczestniczące w spotkaniu. A zatem po stronie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nie powstaje przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji nie może być mowy o wystawieniu dla niego oraz właściwego organu podatkowego informacji o przychodach z innych źródeł PIT-8C. Tym samym Spółka nie jest zobowiązana do sporządzania informacji PIT-8C w związku z uczestnictwem tych osób w spotkaniach.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych - wskazać należy, że rozstrzygnięcia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw, podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl