IPPB4/415-624/09-3/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-624/09-3/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 21 października 2009 r. Nr IPPB4/415-624/09-2/JK, IPPB2/436-374/09-2/MZ tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez wyjaśnienie kwestii związanych z opłatą oraz o doprecyzowanie stanu faktycznego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Pouczono, iż w przypadku nie uiszczenia dodatkowej opłaty w wyznaczonym terminie wniosek będzie podlegać rozpatrzeniu w zakresie jednego stanu faktycznego - podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w pozostałej części wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wnioskodawca nie uzupełnił ww. braków formalnych oraz nie uiścił stosownej opłaty.

W związku z powyższym wniosek zostanie rozpatrzony jedynie w zakresie przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydane postanowienie bez rozpatrzenia w odrębnym piśmie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Aktem notarialnym z dnia 27 sierpnia 2005 r. Wnioskodawca nabył od swojego brata w formie darowizny odrębną własność lokalu mieszkalnego. Następnie 9 września 2009 r. również aktem notarialnym ten sam lokal w formie umowy sprzedaży Wnioskodawca zbył z zamiarem przeznaczenia środków ze sprzedaży tego lokalu na nabycie większego lokalu mieszkalnego.

W akcie notarialnym z dnia 27 sierpnia 2005 r. uzyskując darowiznę Wnioskodawca złożył oświadczenie, że nie jest najemcą innego lokalu mieszkalnego, ani nie posiada własnego mieszkania i w nabytym lokalu Wnioskodawca będzie zamieszkiwał przez okres 5 lat, co było prawdopodobnie podstawą zastosowania ulgi, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Obecnie zbywając ten lokal Wnioskodawca nie zamieszkiwał w nim pełnych 5 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w dniu 9 września 2009 r. lokalu mieszkalnego będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży Wnioskodawca wydatkuje na nabycie innego większego lokalu mieszkalnego.

2.

Czy dla skorzystania ze zwolnienia Wnioskodawca powinien w terminie 14 dni od daty zbycia lokalu mieszkalnego złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie, iż uzyskany przychód przeznaczy w okresie dwóch lat na nabycie lokalu mieszkalnego.

3.

Czy zbywając lokal Wnioskodawca nie straci prawa do ulgi określonej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli w ciągu 2 lat od zbycia nabędzie inny lokal i czy do okresu pięciu lat będzie mógł zaliczyć okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym lokalu.

Zdaniem Wnioskodawcy

1.

Przychód uzyskany ze sprzedaży w dniu 9 września 2009 r. lokalu mieszkalnego będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży Wnioskodawca wydatkuje na nabycie innego większego lokalu mieszkalnego.

2.

Dla skorzystania ze zwolnienia nie jest potrzebne składanie żadnych oświadczeń w urzędzie skarbowym, wystarczy, że w podanym wyżej okresie dwóch lat od daty zbycia lokalu Wnioskodawca wydatkuje pieniądze uzyskane ze sprzedaży na wskazany przez ustawę cel, tj. na nabycie innego większego lokalu.

3.

Zbywając lokal Wnioskodawca nie straci prawa do ulgi określonej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeżeli w ciągu dwóch lat od zbycia nabędzie inny lokal. Do okresu pięciu lat Wnioskodawca może zaliczyć okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym lokalu mieszkalnym zgodnie z art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże uzasadnienie prawne jest odmienne od uzasadnienia przedstawionego przez Wnioskodawcę.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r..

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż, aktem notarialnym z dnia 27 sierpnia 2005 r. Wnioskodawca nabył od swojego brata w formie darowizny odrębną własność lokalu mieszkalnego. Następnie 9 września 2009 r. również aktem notarialnym ten sam lokal w formie umowy sprzedaży Wnioskodawca zbył z zamiarem przeznaczenia środków ze sprzedaży tego lokalu na nabycie większego lokalu mieszkalnego.

Wobec powyższego do ustalenia skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego należy zastosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

W świetle art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy, podatek od przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe. Stosownie do art. 28 ust. 4 ww. ustawy, w terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Jednakże stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) - w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, iż przychód uzyskany w dniu 9 września 2009 r. z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w dniu 27 sierpnia 2005 r. w drodze darowizny od brata korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Przy czym należy zaznaczyć, iż w przypadku zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) Wnioskodawca nie ma obowiązku wydatkowania przychodu ze sprzedaży w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie większego mieszkania, a tym samym nie jest również zobowiązany do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 28 ust. 2a ww. ustawy.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl