IPPB4/415-418/10-2/JC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-418/10-2/JC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2010 r. (data wpływu 20 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków:

* w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu bankowego - jest nieprawidłowe,

* w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na: zakup działki, zapłatę za czynności notarialne (podatek p.c.c., koszty sądowe, taksa notarialna), koszty poniesione za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości, opłaty za sporządzenie map geodezyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 21 czerwca 2007 r. Wnioskodawca zaciągnął wraz z małżonką kredyt konsumpcyjny na kwotę 650.703,00 CHF, tj. około 1.450.000,00 PLN. Część udzielonej kwoty kredytu przeznaczył początkowo na zakup jednostek funduszu inwestycyjnego. Pozostałą część pozostawił na koncie bankowym. Następnie, z powodu pogarszającej się sytuacji na giełdzie Wnioskodawca zdecydował się na sprzedaż jednostek. Za część kwoty uzyskanej ze sprzedaży jednostek kupił następnie w dniu 30 listopada 2007 r. nieruchomość (niezabudowaną działkę), tj. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu (dalej: nieruchomość lub działka). Cena nabycia działki wynosiła 740.000,00 PLN. Całość tej kwoty pochodziła z udzielonego w dniu 21 czerwca 2007 r. kredytu konsumpcyjnego. Pozostałą część kredytu Wnioskodawca ulokował ponownie na rachunku bankowym. Przedmiotowa działka nie została nabyta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani nie została do jej celów wykorzystana. Została bowiem nabyta przez Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną, w celu osiągnięcia korzyści wynikających z przewidywanego przyrostu jej wartości w długim terminie.

Z tytułu nabycia nieruchomości Wnioskodawca poniósł następujące udokumentowane koszty:

1.

Zapłata ceny nabycia nieruchomości w kwocie 740.000,00 PLN;

2.

Opłata sądowa w kwocie 260,00 PLN;

3.

Taksa notarialna w kwocie 1.830,00 PLN;

4.

Podatek od czynności cywilno-prawnych w kwocie 14.800,00 PLN.

W okresie, kiedy Wnioskodawca był właścicielem działki, poniósł nakłady w postaci opłat za sporządzenie map geodezyjnych w kwocie: 206,00 PLN. Dodatkowo, w okresie, kiedy był właścicielem nieruchomości, tj. od dnia 30 listopada 2007 r. do dnia 5 czerwca 2009 r., ponosił koszty związane z zaciągnięciem kredytu bankowego, tj. odsetki bankowe w wysokości określonej w zaświadczeniu wydanym przez bank zawierającym szczegółowe informacje o wysokości odsetek płaconych przez Wnioskodawcę w okresie od grudnia 2007 r. do maja 2009 r., tj. w okresie, kiedy pozostawał właścicielem działki.

Następnie, z powodu pogarszającej się sytuacji finansowej Wnioskodawca zdecydował się na sprzedaż działki w dniu 5 czerwca 2009 r. za kwotę 815.000,00 PLN.

Z tytułu sprzedaży Wnioskodawca poniósł następujące wydatki:

1.

Taksa notarialna (od umowy przedwstępnej) w kwocie 2.928,00 PLN;

2.

Opłaty za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości w kwocie 27.840,40 PLN.

Z tytułu sprzedaży działki powstał dochód do opodatkowania (bez uwzględnienia udziału odsetek od kredytu), w wysokości 27.135,60 PLN. Z tego tytułu Wnioskodawca rozliczył ww. dochód w deklaracji PIT-36L za 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć koszty związane z zawarciem kredytu konsumpcyjnego, w szczególności odsetki od kredytu, a także wszelkie opłaty związane z nabyciem a następnie sprzedażą nieruchomości oraz udokumentowane nakłady pieniężne, jakie wpłynęły na wzrost wartości działki.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej: ustawa o p.d.o.f. lub ustawa) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłami przychodów jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane: w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych pod lit. a)-c), przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w wyżej cytowanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o p.d.o.f. Zgodnie jednak z art. 8 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o p.d.o.f. nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Według Wnioskodawcy, w związku z tym, że przedmiotowa nieruchomość została nabyta w dniu 30 listopada 2007 r., tj. w okresie o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o p.d.o.f., stosować należy w tym przypadku przepisy ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 styczna 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.

Stosownie do przepisu art. 30e ust. 1 i 4 ww. ustawy o p.d.o.f., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określony zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw (art. 30e ust. 2 ww. ustawy). Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Stosownie zaś do art. 22 ust. 6c ustawy o p.d.o.f. koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Wysokość nakładów, o których mowa powyżej, zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o p.d.o.f., ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Stosownie do powołanych przepisów należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości może zostać pomniejszony o koszty, o których mowa w art. 19 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 6c ustawy. Podkreślić jednak należy, że zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 22 ust. 6c ustawy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości zaliczane są jedynie udokumentowane koszty nabycia danej nieruchomości lub też udokumentowane koszty jej wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły jej wartość, a poczynione zostały w czasie jej posiadania. Należy przy tym zauważyć, że ustawodawca nie zdefiniował w ustawie pojęcia kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nieruchomości. Stosować zatem należy potoczne rozumienie tego pojęcia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego daną nieruchomość niezbędne by transakcja mogła zostać zawarta. Biorąc pod uwagę powyższe, "określając koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę te wydatki poczynione przez podatnika, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód" (interpretacja indywidualna Nr ILPB2/415-371/09-3/TR z dnia 29 czerwca 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu).

Bez poniesienia wyszczególnionych w stanie faktycznym wydatków, jakie powstały zarówno przy nabyciu, jak i podczas posiadania oraz zbycia nieruchomości, przychód ze sprzedaży działki by nie powstał. Dlatego też w ocenie Wnioskodawcy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości ma prawo zaliczyć wszystkie prawidłowo udokumentowane, opisane w stanie faktycznym nakłady, w szczególności odsetki od zaciągniętego kredytu (finansującego zakup nieruchomości) w wysokości odpowiadającej faktycznie zapłaconym odsetkom w okresie posiadania nieruchomości, tj. od momentu jej nabycia (w dniu 30 listopada 2007 r.) do dnia jej sprzedaży w dniu 5 czerwca 2009 r.

Stosownie bowiem do art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o p.d.o.f. za koszty uzyskania przychodów nie uważa się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy do kosztów uzyskania przychodów ma prawo zaliczyć kwoty naliczonych i zapłaconych odsetek od kredytu, które zostały zapłacone w okresie posiadania przedmiotowej nieruchomości.

Dodatkowo Wnioskodawca stwierdza, że odsetki od kredytu stanowiące koszt uzyskania przychodu z tytułu zbycia nieruchomości winny zostać ustalone w proporcji, w jakiej przypadają na tę część kredytu, która stanowiła źródło finansowania uprzedniego nabycia działki. Odsetki płacone od części kredytu ulokowanej na lokacie bankowej nie stanowią koszów uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy na mocy obowiązujących przepisów prawnych ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży następujące kwoty:

* łączną kwotę kosztów, jakie poniósł od momentu nabycia do momentu zbycia działki, tj. 787.864,40 PLN (wraz z ceną nabycia nieruchomości) oraz

* łączną kwotę odsetek bankowych zapłaconych w okresie, kiedy Wnioskodawca był właścicielem przedmiotowej nieruchomości w udziale, w jakim przypadają one na tę część kredytu konsumpcyjnego, która stanowiła źródło finansowania zakupu działki.

Całkowita kwota zapłaconych odsetek bankowych w okresie od grudnia 2007 r. do maja 2009 r. wynosiła 122.846,12 PLN. Udział kwoty kredytu finansującej zakup działki w kwocie kredytu ogółem wynosił 51,03%. Zatem, kwota odsetek przypadająca proporcjonalnie na kwotę kredytu stanowiącą źródło finansowania zakupu działki w kwocie udzielonego kredytu ogółem wynosiła 62.888,36 PLN. Wnioskodawca jest zdania, iż kwotę tę ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Jednocześnie Wnioskodawca dodaje, że nie ma tutaj znaczenia rodzaj kredytu udzielonego przez bank, z którego część środków przeznaczono na nabycie sprzedanej później nieruchomości.

Stanowisko takie zaprezentowane zostało także w następujących interpretacjach indywidualnych:

* Nr IBPBII/2/415-120/09/MM z dnia 22 kwietnia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach,

* Nr ILPB2/415-467/09-2/ES z dnia 22 lipca 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,

* Nr IBPBII/2/415-38/09/MW z dnia 27 marca 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach,

* Nr ILPB2/415-371/09-3/TR z dnia 29 czerwca 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (cytowana wcześniej),

* Nr IPPB2/415-814/08-2/AZ z dnia 14 sierpnia 2008 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 -odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich część oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 30 listopada 2007 r. Wnioskodawca kupił nieruchomość - niezabudowaną działkę.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Wobec tego do opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości, która nabyta została w 2007 r. - w związku z treścią powołanego uprzednio przepisu - będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r..

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku dokonania sprzedaży.

Podstawą obliczenia podatku zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przy czym przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy). Przychód tak obliczony można pomniejszyć o koszty odpłatnego zbycia.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Przychodem ze sprzedaży jest, jak wskazano powyżej, cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Natomiast koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania (art. 22 ust. 6c ww. ustawy).

Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

W świetle powyższego, definicję kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ustawodawca precyzuje poprzez bezpośrednie wskazanie, iż koszty takie stanowią m.in. udokumentowane koszty nabycia tej nieruchomości.

Określając koszty uzyskania przychodu należy brać pod uwagę te wydatki, które mają bezpośredni wpływ na uzyskany przychód.

Z treści wniosku wynika, iż na zakup nieruchomości zostały poniesione koszty związane z zaciągnięciem kredytu bankowego, w tym odsetki bankowe.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że zaciągnięty kredyt nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu ani kosztu jego uzyskania. Zaciągnięcie kredytu jest wyłącznie sposobem na pozyskanie pieniędzy na zapłatę ceny za nabycie nieruchomości. Do kosztów uzyskania przychodów nie mogą być zaliczone wydatki związane z zaciągnięciem kredytu bankowego. Wnioskodawca nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wydatków związanych z zaciągnięciem i spłatą kredytu.

Kosztem uzyskania przychodu nie są w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty spłaty kredytów zaciągniętych na sfinansowanie zakupu nieruchomości, lecz wyłącznie koszty nabycia tej nieruchomości. Koszty nabycia zaś określają umowy notarialne sprzedaży, na podstawie których podatnicy stają się właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości.

Wydatki związane ze spłatą kredytu nie mogą być także potraktowane jako nakłady, o których mowa w art. 22 ust. 6c ustawy, ponieważ w żaden sposób nie wpływają na podwyższenie wartości samej nieruchomości.

Stanowisko takie jest uzasadnione faktem, iż skoro zaciągnięcie kredytu i uzyskanie pieniędzy od banku nie jest w świetle prawa podatkowego traktowane jako osiągnięcie przez podatnika przychodu do opodatkowania, a tym samym od kwoty kredytu nie płaci się w momencie jego uzyskania podatku dochodowego, to oczywistym jest, że wydatki na spłatę kredytu nie mogą być uznawane za koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nie mogą być również odsetki od kredytu.

Wydatki na spłatę kredytu nie mogą być kosztami uzyskania przychodów podobnie, jak zaciągnięcie kredytu nie jest przychodem do opodatkowania.

Jak wynika z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie jej posiadania.

W związku z powyższym tylko te wydatki, które miały wpływ na powiększenie wartości w okresie posiadania nieruchomości, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia.

W przedmiotowej sprawie, do takich wydatków niewątpliwie można zaliczyć wydatki na zapłatę za czynności notarialne, koszty opłat sądowych, koszty pośrednika nieruchomości.

Reasumując, należy stwierdzić, iż nie wszystkie poniesione przez Wnioskodawcę koszty (wydatki) opisane w stanie faktycznym, stanowią koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości w rozumieniu przepisów prawa podatkowego art. 22 pkt 6c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości do kosztów odpłatnego zbycia oraz do kosztów uzyskania przychodów Wnioskodawca może zaliczyć następujące wydatki:

* koszt zakupu działki,

* zapłata za czynności notarialne (podatek p.c.c., koszty sądowe, taksa notarialna),

* opłata za sporządzenie map geodezyjnych,

* koszty poniesione za pośrednictwo sprzedaży nieruchomości.

Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nie będą wydatki poniesione przez Wnioskodawcę związane z zawarciem kredytu konsumpcyjnego, w tym odsetki od kredytu.

Dodatkowo należy wyjaśnić, iż zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Wydając interpretację w trybie ww. przepisu tut. organ nie dokonuje wyliczenia kwoty podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości. W związku z tym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie ustosunkował się do przedstawionych przez Wnioskodawcę obliczeń.

Zgodnie bowiem z zasadą samoopodatkowania, obowiązującą w polskim systemie podatkowym, na podatniku spoczywa obowiązek dokonania oceny własnej sytuacji prawnopodatkowej, a po jej dokonaniu zachowania się zgodnie z przepisami prawa podatkowego, bowiem prawidłowość takiego wyliczenia podlega weryfikacji przez organ podatkowy.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę we wniosku interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, że zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl