IPPB4/415-415/09-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-415/09-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2009 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Warszawie 12 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2009 r. do Izby Skarbowej w Warszawie został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni od 2001 r. oszczędza w tzw. "kasie mieszkaniowej" i na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dokonuje odliczenia od podatku. Zgodnie z § 11 umowy o kredyt kontraktowy zobowiązana jest do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, w tym m.in. na spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na nabycie domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. W dniu 9 stycznia 2009 r. została zawarta umowa kupna sprzedaży udziału 1/2 w prawie własności nieruchomości, położonej w W., stanowiącej działkę zabudowaną domem jednorodzinnym w zabudowie szeregowej. Mocą tej umowy dotychczasowy współwłaściciel sprzedał swój udział 1/2 w ten sposób, że Wnioskodawczyni do wspólności majątkowej małżeńskiej nabyła udział 7/24 w nieruchomości, a rodzice Wnioskodawczyni udział 5/24 w tej nieruchomości. Wnioskodawczyni zaznacza, iż zamieszkuje wspólnie z rodzicami. Do 9 stycznia 2009 r. nieruchomość ta stanowiła współwłasność po 1/2 części Pana Adama W. i męża Wnioskodawczyni, jako jego majątek odrębny. W domu tym znajdują się 2 lokale mieszkalne, których własność nie była wyodrębniona. Zgodnie z umową dotyczącą korzystania z nieruchomości do dnia 9 stycznia 2009 r. każdy ze współwłaścicieli korzystał z jednego lokalu mieszkalnego. Rodzice Wnioskodawczyni nabyli swój udział za gotówkę. Jednakże przy zaciąganiu kredytu przez Wnioskodawczynię i jej męża na zakup ich udziału, Bank udzielił kredytu pod warunkiem, że o kredyt wystąpią wszyscy nabywcy, a więc również rodzice. Kwota zapłacona sprzedającemu, w całości przez rodziców Wnioskodawczyni i w części przez nią samą wraz z mężem, została łącznie potraktowana jako wkład własny. W listopadzie 2009 r. kończy się umowa o kredyt kontraktowy i Wnioskodawczyni chce przeznaczyć zgromadzone środki na spłatę części kredytu zaciągniętego na zakup udziału w przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji, gdy kredytobiorcami są również rodzice Wnioskodawczyni, przeznaczenie środków zgromadzonych w klasie mieszkaniowej, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup udziału w nieruchomości opisanej w stanie faktycznym, nie spowoduje konieczności doliczenia kwot poprzednio odliczonych z tytułu oszczędzania w tej kasie i odprowadzenia podatku z odsetkami.

Zdaniem Wnioskodawczyni, odkupienie udziału we współwłasności od Pana A. W., spowodowało, że cała nieruchomość stała się własnością rodziny, zaspokajając bieżące potrzeby mieszkaniowe. Wnioskodawczyni, która nie posiadała tytułu prawnego do żadnej innej nieruchomości, ani do innego lokalu mieszkalnego, uzyskała udział w prawie własności nieruchomości i może w niej zamieszkiwać, zaspokajając swoje potrzeby mieszkaniowe. Wnioskodawczyni uważa, iż spłacając część kredytu ze środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej wykorzysta środki zgodnie z § 11 umowy w celu zaspokojenia realizacji potrzeb mieszkaniowych, zakup udziału w nieruchomości pozwalający uzyskać lokal mieszkalny dla rodziny. Kredyt pokrywa tylko część ceny udziału nabywanego przez Wnioskodawczynię i jej męża.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawczyni, nie spowoduje to naruszenia powołanych przepisów i konieczności doliczenia poprzednio odliczonych kwot z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej i zapłacenia podatku z odsetkami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Natomiast zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku, w którym dokonano - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Wykładnia literalna tego przepisu wskazuje, że w sytuacji gdy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostaną wydatkowane przez podatnika na cele mieszkaniowe, w tym samym roku podatkowym co ich wycofanie, podatnik nie jest obowiązany "zwrócić" ulgi podatkowej w zeznaniu podatkowym i nie musi doliczać do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu.

Z treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Katalog wydatków, dotyczących celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności precyzuje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy:

1.

nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2.

uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3.

remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4.

spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5.

nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Powołany wyżej przepis wymieniając cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej, nie zawiera ograniczeń co do spłaty jedynie części kredytu zaciągniętego na zakup udziału w nieruchomości oraz sytuacji, w której jest kilku kredytobiorców. Ustawodawca zastrzegł wyłącznie, aby środki zgromadzone na rachunku zostały przeznaczone na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni po zakończeniu umownego okresu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, zgromadzone oszczędności zamierza przeznaczyć na spłatę części kredytu zaciągniętego na zakup udziału w nieruchomości. Spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele mieszkaniowe stanowi jeden z celów systematycznego oszczędzania wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (w brzmieniu obowiązującym od 24 kwietnia 2001 r.), umożliwiających skorzystanie z ulgi podatkowej.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy kredytobiorcami są również rodzice Wnioskodawczyni, przeznaczenie środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, na spłatę części kredytu przypadającego na Wnioskodawczynię, zaciągniętego na zakup udziału w nieruchomości, nie spowoduje utraty prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania. Jeżeli oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zostaną do końca roku 2009 w całości przeznaczone na spłatę części kredytu zaciągniętego na zakup udziału w przedmiotowej nieruchomości, to nie zachodzą okoliczności zobowiązujące do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok 2009 kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl