IPPB4/415-320/09-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-320/09-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z nieodpłatnych świadczeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów z nieodpłatnych świadczeń.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka P. S. A. zatrudnia Członków Zarządu (w tym także Prezesa) na podstawie cywilnoprawnych umów o zarządzanie. Stosownie do treści postanowień umownych za czynności zarządzania wskazane osoby otrzymują wynagrodzenie miesięczne. Jednocześnie też Spółka w ramach istniejącego stosunku prawnego udostępnia tym osobom należącą do niej infrastrukturę do użytku wyłącznie związanego z pełnionymi funkcjami. Członkowie Zarządu korzystają z biurek i gabinetów znajdujących się w siedzibie Spółki, współkorzystają wraz z innymi osobami zatrudnionymi przez Spółkę (zarówno pracownikami jak też zleceniobiorcami) ze służbowych telefonów stacjonarnych i komórkowych (wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń w sprawach dotyczących P.).Spółka umożliwia też Członkom Zarządu korzystanie z należących do niej materiałów papierniczych, przyborów pisarskich i rachunkowych (długopisy, pióra, kalkulator), Internetu, drukarek, kserokopiarki oraz wody, środków higieny osobistej (mydło, ręczniki znajdujące się w toaletach na terenie firmy). W chwili obecnej Prezes korzysta ze swojego osobistego komputera, jakkolwiek Spółka zamierza zakupić taki komputer z własnych środków i oddać go Prezesowi do użytku wyłącznie służbowego.

W przypadku gdy istnieje konieczność reprezentowania interesów Spółki w innym mieście lub uczestniczenia w konferencji związanej z powstaniem i działalnością P. Spółka deleguje pracowników i Członków Zarządu w podróże służbowe, w związku z czym dokonuje zakupu biletów lotniczych, usług hotelowych oraz pokrywa inne wydatki związane z udziałem w konferencjach. Spółka planuje też zatrudnienie osobistej asystentki dla Prezesa Zarządu. Zadaniem tej osoby będzie wykonywanie czynności biurowych związanych z obsługą gabinetu Prezesa Zarządu, podejmowaniem przedstawicieli kontrahentów P., odbieranie telefonów do Prezesa Zarządu oraz do Spółki.

1.

Spółka zamierza zakupić samochód służbowy, przy czym do jego prowadzenia Spółka zatrudni na umowę zlecenia osoby fizyczne - szoferów, których zadaniem będzie przewożeniem tym samochodem członków Zarządu w związku z wypełnianymi przez nich zadaniami służbowymi oraz innych osób (pracowników i gości P.).

2.

Spółka zamierza zatrudnić na umowę zlecenia sprzątaczki oraz pracowników fizycznych do dbania o porządek w pomieszczeniach firmowych oraz uprzątnięcia terenu dawnego cmentarza wojskowego po ukończeniu ekshumacji pochowanych tam szczątek poległych żołnierzy. Spółka przewiduje, że zapewni zleceniobiorcom możliwość korzystania z należącego do niej sprzętu (np. łopat, szufli, kilofów, mioteł) jak też, że osoby te wykorzystywać będą nabywane przez spółkę ubrania robocze oraz środki czystości (np. detergenty).

Członkowie zarządu nie wykonują umów cywilnoprawnych w ramach działalności gospodarczej.

Spółka nie prowadzi działalności w zakresie odpłatnego udostępnienia mienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy z tytułu zapewnienia członkom zarządu zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych warunków i narzędzi pracy poprzez umożliwienie korzystania i współkorzystania z biurka, telefonów, materiałów papierniczych, przyborów pisarskich i rachunkowych (długopisy, pióra, kalkulator), komputerów, Internetu, drukarek, wody, środków higieny osobistej znajdujących się w toaletach na terenie firmy, korzystania z samochodu oraz usług szoferów i asystentki a także w związku z delegowaniem ich w podróże służbowe i tym samym zapewnieniem dojazdu i pobytu, u członków zarządu rozpoznać należy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i czy konieczne będzie jego opodatkowanie w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy z tytułu korzystania z samochodu Spółki przy realizacji powierzonych obowiązków przez szoferów (zatrudnionych w ramach umowy zlecenia) oraz z tytułu korzystania z przewozów przy realizacji zadań wyłącznie służbowych przez zleceniobiorców powstanie u tych osób - niezależnie od wypłacanego im wynagrodzenia miesięcznego - przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń opodatkowany na zasadach art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.

Czy z tytułu korzystania przez zleceniobiorców z mienia Spółki (narzędzi i środków czystości) powstanie u tych osób - niezależnie od wypłacanego im wynagrodzenia - przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń - w rozumieniu art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W ocenie Spółki z tytułu stworzenia właściwych warunków pracy w tym udostępnienia wskazanych wyżej składników mienia należącego do P. u wskazanych osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umów zlecenia oraz umów o zarządzanie) nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 18 listopada 2002 r. (sygn. FSP 9/02) dla celów podatkowych "nieodpłatnym świadczeniem" jest działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tzn. jest nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (por. też postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 17 października 2008 r. IPPB2/415-1082/08-2/SP).

Okoliczność stworzenia właściwych warunków pracy oraz korzystania z mienia Spółki w zakresie związanych wyłącznie z jej działalnością oraz wyłączenie jej potrzebami przez wskazane osoby (członków zarządu, kierowców, sprzątaczek, pracowników fizycznych) nie wyczerpuje tak zdefiniowanego nieodpłatnego świadczenia. Osoby takie nie odnoszą w żadnym razie jakichkolwiek przysporzeń majątkowych czy osobistych korzyści z tytułu np. używania telefonu Spółki do rozmów służbowych, korzystania z energii elektrycznej, wody, toalety czy narzędzi P. w czasie wykonywanie zleconych czynności. Korzyścią także byłoby ewentualnie wykorzystanie mienia Spółki dla osobistych celów tych osób (np. telefonów służbowych do rozmów prywatnych), co jednakże w ramach zawiązanych lub planowanych stosunków prawnych jest wykluczone. Stwarzanie przez Spółkę właściwych warunków wykonywania umowy zlecenia lub umowy o zarządzanie jest jedynie formą współdziałania stron stosunku cywilnoprawnego i wynika z ogólnej zasady określonej w art. 354 k.c. zleceniobiorcy nie mają żadnego wpływu na wybór konkretnego modelu samochodu, telefonu, czy innych elementów wyposażenia udostępnianych im przez Spółkę.

Z uwagi też na fakt, iż z takich elementów infrastruktury Spółki jak samochód, pomieszczenie, energia elektryczna, Internet, woda, środki czystości korzystać będą wszystkie osoby zatrudnione w firmie (zarówno ramach umowy o pracę jak też na podstawie umowy zlecenia) w praktyce niemożliwe będzie obliczanie w jakim zakresie każda z nich korzysta z poszczególnych składników majątku Spółki.

Mając powyższe na uwadze, Spółka stoi na stanowisku, iż z samego faktu korzystania z jej mienia nie powstaną po stronie Członków Zarządu, kierowcy, sprzątaczki czy innych zleceniobiorców jakiekolwiek przysporzenia czy nieodpłatne świadczenia, o ile osoby te wykorzystywać je będą wyłącznie w celach realizacji zlecenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy ustawodawca wyróżnił jako osobne źródło przychodów działalność wykonywaną osobiście.

W myśl art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonych przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7.

Oznacza to, że przychody uzyskane z tych tytułów stanowią, zawsze przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy, zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Do tej samej kategorii źródeł przychodów (działalność wykonywana osobiście) zostały zakwalifikowane również przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, bowiem jak stanowi art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a.

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej,

b.

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy lub administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

* z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Natomiast zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 i 2 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2 określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zatem przychodem jest wartość nieodpłatnych świadczeń, które nie powodują powstania u beneficjenta danej usługi, czy otrzymującego daną rzecz, obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz ponoszącego wydatki z tego tytułu (bez ekwiwalentu świadczenia wzajemnego).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zatrudnia Członków Zarządu (w tym także Prezesa) na podstawie cywilnoprawnych umów o zarządzanie oraz innych pracowników na podstawie umowy zlecenia. W ramach istniejącego stosunku prawnego udostępnia tym osobom należącą do niej infrastruktury, tj. biurka, gabinety służbowe, telefony stacjonarne i komórkowe, materiały papiernicze, środki higieny osobistej, komputery itd. Spółka zamierza zakupić samochodów służbowy, którym będą przewożeni członkowie zarządu w związku z pełnieniem przez nich zadaniami służbowymi. Do prowadzenia samochodu służbowego Spółka ma zamiar zatrudnić na umowę zlecenia osoby fizyczne - szoferów. Ponadto Spółka zamierza zatrudnić na umowę zlecenia sprzątaczki oraz pracowników fizycznych do dbania o porządek w pomieszczeniach firmowych oraz uprzątnięcia terenu dawnego cmentarza wojskowego.

Wobec powyższego uznać należy, że osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę nie uzyskują przychodu z nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu korzystania z wyżej wymienionych przedmiotowych składników majątkowych Spółki.

Natomiast w przypadku wykorzystywania przez Prezesa i innych osób zatrudnionych mienia Spółki oraz samochodu dla celów prywatnych i ponoszenia kosztów takiego korzystania w całości lub w części przez Spółkę, osoby te uzyskiwałyby nieodpłatne świadczenia, które podlegałyby opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia, na podstawie art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy. Dotyczy to także przypadku, w którym umowy cywilnoprawne przewidują, iż prawo do korzystania z majątku Spółki stanowi składnik wynagrodzenia.

Należy zatem wyróżnić dwa przypadki:

1.

gdy składniki majątkowe wykorzystywane są jako narzędzie pracy (służą tylko celom służbowym) - wydatki ponoszone przez Spółkę, związane z ich udostępnieniem i eksploatacją, nie stanowią przychodów członków zarządu oraz innych osób zatrudnionych w Spółce z tytułu nieodpłatnych świadczeń;

2.

gdy składniki majątkowe służą osobistej korzyści osób zatrudnionych i realizacji ich prywatnych celów - wydatki ponoszone przez Spółkę, związane z ich udostępnieniem i eksploatacją, stanowią przychody członków zarządu oraz innych osób zatrudnionych w Spółce w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując stwierdzić należy, iż wykorzystywanie przez członków zarządu oraz innych osób zatrudnionych w Spółce na podstawie umów cywilnoprawnych samochodu, telefonu, komputera, pomieszczenia biurowego itd. oraz mienia Spółki jedynie w celach służbowych nie stanowi nieodpłatnych świadczeń. W przypadku wykorzystywania przedmiotowych składników majątku Spółki oraz samochodu służbowego do celów osobistych wysokość świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu jako nieodpłatne świadczenie na rzecz osób zatrudnionych w Spółce.

W odniesieniu do powołanej przez Spółkę interpretacji organu podatkowego oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnej sprawie i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Skłodowskiej - Curie 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl