IPPB4/415-294/09-2/SP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-294/09-2/SP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 14 listopada 2003 r. mąż Wnioskodawczyni podpisał z Towarzystwem umowę planu oszczędzania w 5-letnim planie jednofunduszowym.

Podczas nabywania jednostek od 14 listopada 2003 r. do 28 grudnia 2006 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem pozostawali we wspólności majątkowej.

W dniu 13 stycznia 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Po jego śmierci comiesięcznych wpłat na zakup jednostek uczestnictwa dokonywała Wnioskodawczyni.

W związku z zakończeniem planu oszczędzania w listopadzie 2008 r. (wówczas na koncie było 198,813 j. u.), dnia 22 grudnia 2008 r. Wnioskodawczyni wraz z synem złożyli zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa: Wnioskodawczyni - 149,1097 j. u., a syn - 49,7040 j. u.

Agent Transferowy obsługujący uczestników funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo pobrał od transakcji odkupienia 19% podatek dochodowy, przyjmując zerowe koszty uzyskania przychodu.

Wnioskodawczyni uważa, ze podatek ten został źle naliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy pozostający we wspólności majątkowej małżonek uczestnika Funduszu Inwestycyjnego ponosi koszty uzyskania przychodu, które powinny być uwzględnione przy obliczaniu dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym po umorzeniu jednostek uczestnictwa.

2.

Czy opłacanie składek w Funduszu Inwestycyjnym przez małżonka zmarłego uczestnika tego Funduszu jest kosztem uzyskania przychodu tego małżonka, który powinien być uwzględniony w momencie naliczania podatku dochodowego od należnych mu jednostek umorzonych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni pozostając z mężem we wspólności majątkowej ponosiła takie same koszty uzyskania przychodu, jak Jej mąż wpłacający comiesięczne składki z Ich wspólnego majątku. Tym bardziej ponosiła koszty uzyskania przychodu (w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 38 zd. 2 u.p.d.o.f.) dokonując comiesięcznych wpłat po śmierci męża, tj. od stycznia 2007 r. do listopada 2008 r.

Wnioskodawczyni uważa, że w Jej przypadku przy naliczaniu podatku dochodowego kosztami uzyskania przychodu są koszty, które Wnioskodawczyni wspólnie z mężem ponosiła na nabycie jednostek uczestnictwa, a po śmierci męża - koszty, które sama ponosiła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) ustawy.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 5) ww. ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c. Stosownie zaś art. 5a pkt 14 ustawy do funduszy kapitałowych zalicza się fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5) ustawy, podlegają opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ogólna zasada ustalania dochodu wyrażona w art. 9 ust. 2 powołanej ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Ponadto, jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 38) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Zatem wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz dopiero w momencie ich odkupienia albo umorzenia.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy, jest obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w dniu 14 listopada 2003 r. mąż Wnioskodawczyni podpisał z Towarzystwem umowę planu oszczędzania w 5-letnim planie jednofunduszowym. Podczas nabywania jednostek od 14 listopada 2003 r. do 28 grudnia 2006 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem pozostawali we wspólności majątkowej. W dniu 13 stycznia 2007 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni. Po jego śmierci comiesięcznych wpłat na zakup jednostek uczestnictwa dokonywała Wnioskodawczyni.

W związku z zakończeniem planu oszczędzania w listopadzie 2008 r. (wówczas na koncie było 198,813 j. u.), dnia 22 grudnia 2008 r. Wnioskodawczyni wraz z synem złożyli zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa: Wnioskodawczyni - 149,1097 j. u., a syn - 49,7040 j. u.

Agent Transferowy obsługujący uczestników funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez Towarzystwo pobrał od transakcji odkupienia 19% podatek dochodowy, przyjmując zerowe koszty uzyskania przychodu.

Wnioskodawczyni uważa, ze podatek ten został źle naliczony.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przychód (dochód) z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa Funduszu Inwestycyjnego, jako niewymieniony w katalogu zwolnień przewidzianych w art. 21 ustawy, podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód z kapitałów pieniężnych.

Opodatkowaniu podlega dochód stanowiący nadwyżkę przychodu nad kosztami ich uzyskania, w związku z czym ma Pani prawo do uwzględnienia połowy wydatków poniesionych na nabycie jednostek uczestnictwa. W myśl art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej. W związku z tym, należy przyjąć, że poniosła Pani wydatek na nabycie 50% zakupionych ze wspólnego majątku jednostek uczestnictwa. Zatem połowę wydatków poniesionych (wraz z mężem) na zakup jednostek uczestnictwa można uwzględnić jako koszt uzyskania przychodów przy obliczaniu należnego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast, co do składek ponoszonych przez Panią po śmierci męża, stanowią one w całości koszt uzyskania przychodu.

Reasumując, należy stwierdzić, iż małżonek uczestnika Funduszu Inwestycyjnego pozostający we wspólności majątkowej ponoszący wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa, przy obliczaniu dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa ma prawo do uwzględnienia połowy wydatków poniesionych na nabycie jednostek uczestnictwa.

Natomiast opłacanie składek w Funduszu Inwestycyjnym przez małżonka zmarłego uczestnika tego Funduszu jest w całości kosztem uzyskania przychodu tego małżonka, który powinien być uwzględniony w momencie naliczania podatku dochodowego od należnych mu jednostek umorzonych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl