IPPB4/415-278/09-4/PJ - Rozliczenie podatku dochodowego od transakcji sprzedaży budynku mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-278/09-4/PJ Rozliczenie podatku dochodowego od transakcji sprzedaży budynku mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 20 kwietnia 2009 r.) oraz w piśmie (data wpływu 19 maja 2009 r., data nadania 16 maja 2009 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 8 maja 2009 r. (data nadania 8 maja 2009 r., data odbioru 13 maja 2009 r.) Nr IPPB4/415-278/09-2/PJ, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1997 r. Wnioskodawczyni nabyła we współwłasności z małżonkiem oraz rodzicami działkę budowlaną. W kwietniu 2006 r. (aktem notarialnym) małżonek oraz (drugim aktem notarialnym) rodzice przenieśli swoje udziały w wartości gruntu na rzecz Wnioskodawczyni (zniesiona została współwłasność). Tym samym Wnioskodawczyni stała się jedyną właścicielką wspomnianego gruntu. W trakcie 2007 / 2008 r. Wnioskodawczyni wybudowała budynek mieszkalny, który oddany został do użytku w grudniu 2008 r. Obecnie (w 2009 r.), Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość. Jednocześnie Wnioskodawczyni oświadczyła, iż nie prowadzi działalności gospodarczej.

W piśmie z dnia 15 maja 2009 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Nr IPPB4/415-278/09-2/PJ z dnia 8 maja 2009 r. Wnioskodawczyni doprecyzowała zdarzenie przyszłe o następujące informacje:

1.

status formy prawnej gruntu - prawo własności gruntu;

2.

przed zniesieniem współwłasności Wnioskodawczyni była wraz z małżonkiem na zasadach wspólności ustawowej współwłaścicielem w 1/2; (jednej drugiej) części niezabudowanej nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę oznaczoną numerem ewidencyjnym (...), dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Rodzice Wnioskodawczyni byli również współwłaścicielami w 1/2; części (na zasadach wspólności majątkowej) tej samej nieruchomości. Dnia 27 marca 2006 r. aktem notarialnym ustanowiona została pomiędzy Wnioskodawczynią i Jej małżonkiem rozdzielność majątkowa oraz częściowy podział majątku wspólnego w ten sposób, że udział wynoszący 1/2 część we własności przedmiotowej nieruchomości przypadał w całości Wnioskodawczyni bez spłat i dopłat na rzecz męża (...). Dnia 4 kwietnia 2006 r. kolejnym aktem notarialnym rodzice Wnioskodawczyni dokonali zniesienia współwłasności tej samej nieruchomości gruntowej w ten sposób, że cała opisana wyżej nieruchomość przeszła na własność Wnioskodawczyni, również bez dopłat oraz spłat. Wnioskodawczyni załączyła kopie wspomnianych aktów notarialnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy rozliczenia podatku dochodowego od transakcji sprzedaży opisanej nieruchomości należy dokonać zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., czy w brzmieniu obowiązującym w 2008 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zbycie w 2009 r. nieruchomości będącej przedmiotem oceny prawnej, (które nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej) z wybudowanym budynkiem mieszkalnym w 2008 r., powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych i zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. z uwagi na to, że nabycie własności gruntu nastąpiło przed 31 grudnia 2006 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Przy rozpatrywaniu przedmiotowej sprawy, istotne jest ustalenie momentu nabycia przez Wnioskodawczynię przedmiotowej nieruchomości.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, co oznacza, iż należy skorzystać z definicji nieruchomości zawartej w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą, w myśl której, własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

Z treści przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w 1997 r. Wnioskodawczyni nabyła we współwłasności z małżonkiem oraz rodzicami działkę budowlaną.

Następnie w 2006 r. w wyniku zniesienia współwłasności Wnioskodawczyni stała się jedynym właścicielem, stanowiącej prawo własności nieruchomości gruntowej.

W trakcie 2007 / 2008 r. Wnioskodawczyni wybudowała budynek mieszkalny, który oddany został do użytku w grudniu 2008 r. Obecnie (w 2009 r.) Wnioskodawczyni zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

W oparciu o powyższe w przypadku nieruchomości opisanej w treści wniosku nabycie nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zatem do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl