IPPB4/415-24/08-2/JK - Od jakiej daty liczy się 5-letni okres, po upływie którego, sprzedając mieszkanie, nie będzie zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-24/08-2/JK Od jakiej daty liczy się 5-letni okres, po upływie którego, sprzedając mieszkanie, nie będzie zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada mieszkanie, którego właścicielem został w dniu 13 grudnia 2000 r. na zasadzie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

W dniu 9 września 2005 r. Wnioskodawca podpisał umowę ze spółdzielnią o przekształceniu lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (nie jest to odrębna własność, gdyż nie obejmuje gruntu). Wykup mieszkania nastąpił w systemie ratalnym. Przy podpisaniu umowy w dniu 9 września 2005 r. Wnioskodawca wpłacił 50% wartości wykupu, resztę rozłożono na 24 miesięczne raty do dnia 1 sierpnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Od jakiej daty liczy się dla Wnioskodawcy 5 letni okres po upływie którego sprzedając mieszkanie nie będzie zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż mieszkania począwszy od dnia 1 stycznia 2006 r. nie powinna podlegać zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, ponieważ za datę nabycia nieruchomości, od której upływa 5 letni termin określony w przepisie nie można uznać momentu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu we własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Jest to bowiem tylko zmiana formy prawnej faktycznego prawa do lokalu.

Nabycie prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło w chwili zawarcia umowy o lokatorski przydział lokalu. W związku z powyższym sprzedaż lokalu mieszkalnego od dnia 1 stycznia 2006 r., nabytego w 2000 r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 i nie podlega 10% podatkowi dochodowemu, gdyż minął 5 letni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym prawo to zostało nabyte.

W rozumieniu ww. przepisów czynności prawnej podlegającej jedynie na zmianie formy prawnej nie można traktować jako nabycie. Wnioskodawca swoją opinię opiera na odpowiedzi Izby Skarbowej w Gdańsku (Gazeta Podatkowa 95 z dnia 26 listopada 2007 r. - odp. z dnia 18 czerwca 2007 r. BJ/415-0507/06) oraz piśmie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 1999 r. PB2/MK-0212/99.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po dniu 1 stycznia 2007 r.

Z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawca nabył w dniu 13 grudnia 2000 r. Następnie w dniu 9 września 2005 r. Wnioskodawca zawarł umowę ze spółdzielnią o przekształceniu lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Dlatego uzyskanie go nie jest nabyciem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca r. nabycia prawa zbywalnego, w tym przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a więc od końca 2005 r.

W związku z powyższym w niniejszej sprawie zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Na mocy art. 28 ust. 2 i 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.), podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Zasada ta nie ma zastosowania do podatników, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Zatem stwierdzić należy, że 5 letni okres po upływie którego sprzedając mieszkanie Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty 10% podatku w formie ryczałtu liczy się od końca 2005 r.

Odnosząc się do powołanego pisma urzędowego Izby Skarbowej w Gdańsku co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostało ono wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Natomiast powołana interpretacja Ministra Finansów dotyczy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a nie jak mamy do czynienia w przedmiotowej sprawie z przekształceniem lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl