IPPB4/415-238/11-4/MP - Możliwość powstania przychodu po stronie mieszkańców gminy w związku ze świadczeniem przez gminę nieodpłatnych usług obejmujących odbiór, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest, sfinansowanych z budżetu państwa w ramach programu rządowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-238/11-4/MP Możliwość powstania przychodu po stronie mieszkańców gminy w związku ze świadczeniem przez gminę nieodpłatnych usług obejmujących odbiór, transport i utylizację wyrobów zawierających azbest, sfinansowanych z budżetu państwa w ramach programu rządowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2011 r. (data wpływu 22 marca 2011 r.) oraz piśmie z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r., data nadania 27 maja 2011 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie z dnia 20 maja 2011 r. Nr IPPB4/415-238/11-2/MP (data nadania 20 maja 2011 r., data odbioru 23 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykonania usługi związanej z usunięciem, transportem, utylizacją azbestu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wykonania usługi związanej z usunięciem, transportem, utylizacją azbestu.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr IPPB4/415-238/11-2/MP z dnia 20 maja 2011 r. (data nadania 20 maja 2011 r., data doręczenia 23 maja 2011 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku poprzez dostarczenie ciągu aktualnych dokumentów (oryginał lub urzędowo poświadczona kopia za zgodność z oryginałem), prowadzących do mocodawcy, z których wynika prawo do występowania w imieniu Gminy, z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego przez Pana Andrzeja K.

Pismem z dnia 26 maja 2011 r. (data nadania 27 maja 2011 r., data wpływu 30 maja 2011 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W 2010 r. Wnioskodawca przystąpił do realizacji rządowego zadania pn.: "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", na lata 2003-2032. Zadania tego Programu dla Wnioskodawcy przyjęte zostały w "Programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy na lata 2009-2032", uchwalonym uchwałą Rady Gminy z dnia 25 czerwca 2009 r. Zadania te polegają na odbiorze, transporcie, utylizacji i sporadycznie demontażu wyrobów zawierających azbest, pozyskanych od osób fizycznych (indywidualnych mieszkańców tej gminy), po uprzednim uwzględnieniu wniosków tych mieszkańców, jako osób zainteresowanych unieszkodliwieniem takich wyrobów (eternitu).

Program, o którym mowa na wstępie realizowany jest przez gminę samodzielnie, bez współudziału innych jednostek samorządu terytorialnego, zaś jednym źródłem jego finansowania są środki, pochodzące wyłącznie z budżetu państwa. Odbiór, transport i utylizacja azbestu, realizowane są przez wyspecjalizowany podmiot, wyłoniony jako wykonawca zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.). Ponieważ Wnioskodawca przystąpił do realizacji Programu w 2010 r., podmiot realizujący opisane usługi wystawił gminie fakturę, obejmującą wartość usług, wykonanych w 2010 r. W ślad za powyższym, gmina sporządziła, wystawiła i doręczyła zainteresowanym mieszkańcom, korzystającym z wyżej wymienionych usług, druki PIT-8C zawierające informacje o dochodach z innych źródeł za rok 2010, a obejmujące wartość zrealizowanych usług, uwzględniających każdorazowo powierzchnię zutylizowanych wyrobów azbestowych. Wnioskodawca po raz pierwszy uczestniczy w realizacji rządowego programu, na warunkach i zasadach finansowania, wyżej opisanych. Stąd też wątpliwości, co do zasadności wystawienia druków PIT-8C osobom, korzystającym z wymienionych usług zwłaszcza, że przedmiotowy program realizowany będzie przez gminę w roku 2011 i latach następnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wartość wykonanych usług, obejmujących odbiór, transport i utylizację wyrobów (eternitu) zawierających azbest, realizowanych przez Wnioskodawcę w ramach rządowego programu finansowanych z budżetu państwa, dla osób fizycznych (indywidualnych mieszkańców tej gminy), stanowić będzie dla tych osób nieodpłatnie świadczenie, podlegające opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych, jako przychód z innych źródeł, skutkujące obowiązkiem wystawienia tym osobom przez gminę druków PIT-8C, czy też przychód ten korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepisy art. 400a ust. 1 pkt 8 i 9 oraz art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) stanowią, iż do zadań własnych gminy należą finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi. Realizacja przez Wnioskodawcę rządowego programu, finansowana jest ze środków, pochodzących wyłącznie z budżetu państwa. W ocenie Wnioskodawcy opisane usługi, jako nieodpłatne świadczenia będące zadaniem własnym gminy, nie powinny stanowić przychodu dla osób fizycznych (mieszkańców) korzystających z tych usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl zasady powszechnego opodatkowania, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy źródłami przychodów są również inne źródła, które nie zostały wymienione enumeratywnie w tym artykule.

Na podstawie art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użycie w powyższym przepisie sformułowania "w szczególności", wskazuje, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, iż przychodem z innych źródeł będzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne czy częściowo odpłatne.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2010 r., wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że aby podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego tym przepisem musi otrzymać:

* nieodpłatne świadczenie, bądź

* świadczenie częściowo odpłatne, bądź

* świadczenie rzeczowe (w naturze),

* świadczenia te muszą być sfinansowane (współfinansowane) z konkretnych, ściśle określonych źródeł,

* otrzymanie świadczeń winno nastąpić w ramach programów rządowych.

Jeżeli zatem podatnik otrzyma takie świadczenie i jest ono finansowane lub współfinansowane m.in. ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego w ramach rządowych programów, to wartość tego świadczenia jest zwolniona z podatku.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca - Gmina w 2010 r. przystąpiła do realizacji rządowego zadania pn.: "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", na lata 2003-2032. Zadanie te polega na odbiorze, transporcie, utylizacji i sporadycznie demontażu wyrobów zawierających azbest, pozyskanych od osób fizycznych (indywidualnych mieszkańców tej gminy), po uprzednim uwzględnieniu wniosków tych mieszkańców, jako osób zainteresowanych unieszkodliwieniem takich wyrobów (eternitu). Program realizowany jest przez gminę samodzielnie, bez współudziału innych jednostek samorządu terytorialnego, zaś jednym źródłem jego finansowania są środki, pochodzące wyłącznie z budżetu państwa. Ponadto z wniosku wynika, iż podmiot realizujący opisane usługi wystawił gminie fakturę, obejmującą wartość usług, wykonanych w 2010 r.

W związku z powyższym, stwierdza się, iż mieszkańcy Gminy otrzymują od Wnioskodawcy nieodpłatne świadczenie w postaci sfinansowania usług usunięcia wyrobów azbestowych. Wartość tychże nieodpłatnych świadczeń stanowi dla nich przychód podatkowy w rozumieniu powołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód ten jednakże, jako że finansowany jest z Gminy - jednostki samorządu terytorialnego, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem spełnienia wszystkich przesłanek określonych w treści tegoż przepisu, w tym warunku dotyczącego dokonywania ww. świadczenia w ramach programów rządowych. W takiej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ponadto jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl