IPPB4/415-168/09-2/JK2

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-168/09-2/JK2

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2009 r. (data wpływu 11 marca 2009 r.) w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 12 września 2002 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nr 182, położonego w W. Podstawą nabycia był akt notarialny sprzedaży, a dla tej nieruchomości została założona KW. Lokal był położony na III kondygnacji, a nad nim znajdowało się poddasze niemieszkalne. W dniu 9 czerwca 2003 r. Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło uchwałę o wyrażeniu zgody na adaptację poddaszy na cele mieszkalne. Zgodnie z treścią tej uchwały, prawo adaptacji poddasza przysługiwało wyłącznie właścicielom lokali położonych na III kondygnacji pod warunkiem, że dodatkowa powierzchnia powstała w wyniku adaptacji nie może stać się oddzielną nieruchomością i przedmiotem odrębnej własności, a jej adaptacja na cele mieszkalne może odbyć się wyłącznie poprzez rozszerzenie obecnie posiadanego spółdzielczego prawa do lokalu. W dniu 17 maja 2007 r. Wnioskodawca zawarł ze Spółdzielnią umowę zmiany posiadanego spółdzielczego prawa do lokalu 182, na mocy której powierzchnia powołanego wyżej lokalu została zamieniona z 60,2 m2 do 94,6 m2. Na podstawie tej umowy i zaświadczenia ze spółdzielni Wnioskodawca zwrócił się do Sądu Wieczystoksięgowego o uwzględnienie zmian w treści spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 182 opisanego w KW, a Sąd wpisał zmianę treści tego prawa. Stan prawny ujawniony poprzez konstruktywny wpis KW, na podstawie odpisu z dnia 7 maja 2008 r., określał istnienie nieruchomości w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 182 o powierzchni 94,6 m2, którego podstawą nabycia jest akt notarialny sprzedaży z dnia 12 września 2002 r., a podstawą zmiany treści tego prawa jest zaświadczenie spółdzielni o zmianie powierzchni lokalu. W dniu 15 lipca 2008 r. Wnioskodawca wraz z żoną sprzedali spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu 182, środki przeznaczając na spłatę kredytu na zakup innej nieruchomości i finansowania jej rozbudowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zawartą transakcją sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 182 należy zapłacić podatek.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości, zatem odnosząc się do przepisów kodeksu cywilnego: nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności, (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeśli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. W tym przypadku nieruchomością jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu 182, opisane w KW, które nabyte zostało w 2002 r. O tym stanowi zarówno opis nieruchomości w KW, jak również warunek Walnego Zgromadzenia Członków Spółdzielni, wykluczający możliwość powstania w wyniku adaptacji poddaszy jakichkolwiek nowych nieruchomości. Dodatkowa powierzchnia mogła powstać wyłącznie jako rozszerzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu 182, nie mogła zaś stanowić przedmiotu odrębnej własności o odrębnego obrotu. Zmiana powierzchni lokalu nie mogła zatem spowodować zaistnienia jakiejkolwiek innej nieruchomości poza opisaną.

Wobec powyższego, w związku z upływem 5 lat pomiędzy rokiem zakupu (2002) a sprzedaży (2008) opisanej nieruchomości, podatek dochodowy nie należy się.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Podatek od przychodu, o którym mowa powyżej, zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Powyższe zasady opodatkowania mają zastosowanie do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. Stosownie bowiem do treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ww. ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W przedmiotowej sprawie - przy ocenie, czy w przypadku zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powstaje przychód podlegający opodatkowaniu - decydujące jest zatem z jaką datą nastąpiło nabycie przez Wnioskodawcę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, który został sprzedany w 2008 r. i czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tego prawa upłynęło 5 lat.

Z treści przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że 12 września 2002 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nr 182, położone w Warszawie. W dniu 9 czerwca 2003 r. Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni podjęło uchwałę o wyrażeniu zgody na adaptację poddaszy na cele mieszkalne. Zgodnie z treścią tej uchwały, prawo adaptacji poddasza przysługiwało wyłącznie właścicielom lokali położonych na III kondygnacji pod warunkiem, że dodatkowa powierzchnia powstała w wyniku adaptacji nie może stać się oddzielną nieruchomością i przedmiotem odrębnej własności, a jej adaptacja na cele mieszkalne może odbyć się wyłącznie poprzez rozszerzenie obecnie posiadanego spółdzielczego prawa do lokalu. W dniu 17 maja 2007 r. Wnioskodawca zawarł ze Spółdzielnią umowę zmiany posiadanego spółdzielczego prawa do lokalu 182, na mocy której powierzchnia powołanego wyżej lokalu została zamieniona z 60,2 m2 do 94,6 m2.

Ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Zgodnie z art. 244 § 2 ww. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego regulują odrębne przepisy. Obowiązujące uregulowania prawne w 2002 r. w tym zakresie zawierała ustawa z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288 z późn. zm.), natomiast w 2007 r. działały już przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. 2003 r. Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Artykuł 213 § 3 Prawa spółdzielczego stanowił, że prawo spółdzielcze do lokalu mieszkalnego powstaje z chwilą przydziału lokalu, dokonanego na piśmie, natomiast z art. 171 ust. 3 powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynikało, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu powstaje z chwilą zawarcia między członkiem spółdzielni a spółdzielnią umowy o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, która to umowa powinna być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Nadmienić przy tym należy, iż przepisy art. 171 ust. 1-5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zostały uchylone przez art. 1 pkt 16 lit. a) ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. (Dz. U. Nr 125, poz. 873) zmieniającej niniejszą ustawę z dniem 31 lipca 2007 r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i przywołane przepisy prawa uznać należy, że Wnioskodawca nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w 2002 r., natomiast w 2007 r. nastąpiła zmiana posiadanego spółdzielczego prawa do lokalu polegająca na zwiększeniu powierzchni lokalu poprzez zaadaptowanie poddasza, niemniej jednak zdarzenia tego nie należy utożsamiać z nabyciem, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2007 r. nastąpiła, bowiem jedynie modyfikacja już istniejącego prawa. Faktyczne nabycie przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpiło z chwilą pierwotnego nabycia tego lokalu mieszkalnego, czyli w dniu 12 września 2002 r.

Reasumując, stwierdzić należy, iż sprzedaż w 2008 r. przedmiotowego spółdzielczego prawa do lokalu nastąpiła po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, co oznacza, iż przychód uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister właściwy do spraw finansów publicznych na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym w celu uzyskania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przez małżonkę, powinna ona złożyć odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej.

Jeżeli przedstawione we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl