IPPB4/415-14/08-2/PJ - Pomniejszenie podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-14/08-2/PJ Pomniejszenie podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2008 r. (data wpływu 8 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2008 r. pozostaje bez stałej pracy. Uzyskane dochody związane były z dwoma umowami o dzieło, które nie wymagały odprowadzenia składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W myśl przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniego stosunku pracy, Wnioskodawca wystąpił do ZUS o kontynuację ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, aby nie utracić ciągłości w opłacaniu składek.

Na tej podstawie, co miesiąc, Wnioskodawca opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od najniższego wynagrodzenia. Na potwierdzenie powyższych okoliczności, Wnioskodawca posiada dowody wpłat do ZUS.

W rozliczeniu rocznym za 2008 r. w PIT - 37, Wnioskodawca ma zamiar dokonać odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe do wysokości osiągniętego dochodu (zgodnie z ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje prawo do odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zapłaconej w 2008 r. w pełnej wysokości, tj. kwoty 3.448,32 PLN, osiągając odpowiedni dochód (przy założeniu, że do końca r. Wnioskodawca nie będzie pracował i będzie opłacał składki w dotychczasowej wysokości)...

Zdaniem Wnioskodawcy biorąc pod uwagę ustawę z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych przysługuje mu prawo do odliczenia zapłaconych przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w pełnej wysokości w rozliczeniu rocznym za 2008 r. (PIT - 37).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwoty składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.), zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a, 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku,

Z przedstawionego przepisu wynika, że odliczeniu od uzyskanego przez Wnioskodawcę w roku podatkowym dochodu, mogą podlegać zapłacone przez niego w tymże roku podatkowym składki na własne ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe).

Wnioskodawca w 2008 r. pozostając bez stałej pracy (uzyskał jedynie dochody z zawartych dwóch umów o dzieło), opłaca samodzielnie co miesiąc, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Reasumując, biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy oraz zdarzenie przyszłe opisane we wniosku, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca opłacający samodzielnie składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe) może pomniejszyć podstawę opodatkowania w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za rok 2008 (PIT - 37) w myśl art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe), wynikające z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl