IPPB4/415-132/09-2/JK - Odliczenie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup komputera wraz z oprogramowaniem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB4/415-132/09-2/JK Odliczenie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup komputera wraz z oprogramowaniem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 23 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup komputera wraz z oprogramowaniem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatku poniesionego na zakup komputera wraz z oprogramowaniem.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 16 stycznia 2008 r. Wnioskodawczyni zakupiła komputer wraz z oprogramowaniem dla niepełnosprawnego syna (ur. 25 marca 1990 r.), który jest na Jej utrzymaniu. Wnioskodawczyni jest samotną matką. Niepełnosprawność syna jest datowana od 26 października 2003 r. Posiada On orzeczenie o stopniu umiarkowanym 05R, które wydane zostało do 30 czerwca 2009 r. Komputer jest niezbędny do nauki syna, który od 2003 r. ma indywidualne nauczanie lub egzaminy i naukę eksternistyczną. Syn Wnioskodawczyni uległ wypadkowi w 2003 r., w wyniku którego ma uraz wielonarządowy, usunięte żebra, śledzionę i złamanie wybuchowe z przemieszczeniem resztek kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Do tej pory przeszedł wiele operacji i w najbliższym czasie czeka go kolejna poważna operacja kręgosłupa. Syn Wnioskodawczyni ma 5/6 długości kręgosłupa, ma stabilizację w postaci metalowych szyn i śrub. Ponadto nosi plastikowy gorset od pach do biodra, gdyż skutkiem długiego leczenia nabawił się znacznej skoliozy. Z uwagi na częste pobyty w szpitalach (długotrwałe), rekonwalescencje (leżenie 2-3 miesiące po operacji w domu), zabiegi rehabilitacyjne i bardzo częste (2 razy w miesiącu) choroby z uwagi na brak odporności (usunięta śledziona) syn opuszcza zajęcia w szkole, jedynym sposobem nadgonienia zaległości i normalne nauki jest pomoc komputera, do odrabiania prac domowych, do szukania informacji - nie może chodzić do biblioteki. Ponadto, zakupy leków internetowych są tańsze. Zgodnie z zaleceniem lekarza syn nie może siedzieć, stać, chodzić, więcej niż 5 godzin na dobę każde. Większość nauki w domu, szpitalu, na obozach rehabilitacyjnych obywa się z pozycji leżącej. Dzięki komputerowi, także rehabilitacja psychiki jest łatwiejsza. W obecnych czasach komputer jest niezbędny do wielu prac, a na pewno dla niepełnosprawnych, do nauki i ułatwiania życia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Wnioskodawczyni prosi o informację czy może odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej komputer wraz z oprogramowaniem dla syna o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją ruchu 05 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, na podstawie przepisów prawa oraz indywidualnych decyzji urzędów skarbowych dla innych podatników (Urząd Skarbowy w Ostrołęce Nr US 15PO/415/14/06/KO, Urząd Skarbowy w Gdyni - Nr PW2/415/0014/06, Urząd Skarbowy w Dębicy - Nr PO I 145/36/05) uważa, że zakup komputera z oprogramowaniem może odliczyć od podatku za 2008 r. w ramach ulgi rehabilitacyjnej (tutaj psychiki) oraz ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych (nauka, zakup leków, itp.). Wnioskodawczyni nadmienia, iż jest to pierwszy wydatek na komputer i odliczenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczenia od dochodu określono w art. 26 ust. 7a cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na: zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika również, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek. Zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu, cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter. W związku z powyższym należy oprzeć się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ww. ustawy).

Wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14 (art. 26 ust. 7c cyt. ustawy).

Stosownie do treści art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1.

orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2.

decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3.

orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy art. 26 ust. 7a-7d i ust. 7g ww. ustawy, stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł (art. 26 ust. 7e ww. ustawy).

Ponadto stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 16 stycznia 2008 r. Wnioskodawczyni zakupiła komputer wraz z oprogramowaniem dla niepełnosprawnego syna, który jest na Jej utrzymaniu. Niepełnosprawność syna jest datowana od 26 października 2003 r. Posiada On orzeczenie o stopniu umiarkowanym 05R, które wydane zostało do 30 czerwca 2009 r. Według Wnioskodawczyni komputer jest niezbędny do nauki syna, który od 2003 r. ma indywidualne nauczanie lub egzaminy i naukę eksternistyczną. Syn Wnioskodawczyni uległ wypadkowi w 2003 r., w wyniku którego ma uraz wielonarządowy, usunięte żebra, śledzionę i złamanie wybuchowe z przemieszczeniem resztek kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Do tej pory przeszedł wiele operacji i w najbliższym czasie czeka go kolejna poważna operacja kręgosłupa. Syn Wnioskodawczyni ma 5/6 długości kręgosłupa, ma stabilizację w postaci metalowych szyn i śrub. Ponadto nosi plastikowy gorset od pach do biodra, gdyż skutkiem długiego leczenia nabawił się znacznej skoliozy. Z uwagi na częste pobyty w szpitalach (długotrwałe), rekonwalescencje (leżenie 2-3 miesiące po operacji w domu), zabiegi rehabilitacyjne i bardzo częste (2 razy w miesiącu) choroby z uwagi na brak odporności (usunięta śledziona) syn opuszcza zajęcia w szkole, jedynym sposobem nadgonienia zaległości i normalne nauki jest pomoc komputera, do odrabiania prac domowych, do szukania informacji - nie może chodzić do biblioteki. Ponadto, zakupy leków internetowych są tańsze. Zgodnie z zaleceniem lekarza syn nie może siedzieć, stać, chodzić, więcej niż 5 godzin na dobę każde. Większość nauki w domu, szpitalu, na obozach rehabilitacyjnych obywa się z pozycji leżącej. Dzięki komputerowi, także rehabilitacja psychiki jest łatwiejsza. Zdaniem Wnioskodawczyni w obecnych czasach komputer jest niezbędny do wielu prac, a na pewno dla niepełnosprawnych, do nauki i ułatwiania życia.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż niekwestionowanym jest w przedmiotowej sprawie, iż zakupiony przez Wnioskodawczynię komputer wraz z oprogramowaniem ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że jeżeli zostały spełnione ustawowe wymogi uprawniające do zastosowania przedmiotowej ulgi, wówczas poniesiony wydatek na zakup komputera wraz z oprogramowaniem, przeznaczony dla niepełnosprawnego syna jako urządzenie niezbędne w jego rehabilitacji, podlega odliczeniu od dochodu w 2008 r. w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawczynię we wniosku postanowień organów podatkowych, stwierdzić należy, że orzeczenia te zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Jednocześnie należy dodać, iż dokumenty dołączone przez Wnioskodawczynię do wniosku nie podlegały analizie i weryfikacji w ramach wydanej interpretacji. Tym samym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcę w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl