IPPB3/4510-491/15-2/JBB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-491/15-2/JBB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 851) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2015 r. (data wpływu 28 maja 2015 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wspólnika spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych wspólnika spółki komandytowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną w rozumieniu przepisów art. 301 i n. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r.p poz. 1030 - dalej jako: "k.s.h"). Jako podmiot finansujący (leasingodawca) zawiera z klientami wszelkiego rodzaju umowy leasingu, o których mowa w przepisach tytułu XVII ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121).

Wnioskodawca jest powiązany kapitałowo z spółką kapitałową z siedzibą w Irlandii (dalej jako: "Spółka irlandzka"). Z uwagi na fakt, że ten sam podmiot (inna spółka) posiada co najmniej 25% akcji Wnioskodawcy i Spółki irlandzkiej, spółki te spełniają warunki przewidziane przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p. (Spółka irlandzka i Wnioskodawca są "spółkami siostrami").

Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę komandytową (dalej jako: "SK") w rozumieniu przepisów art. 102 k.s.h, w której będzie on pełnił rolę jednego z dwóch wymaganych prawem wspólników, tj. komplementariusza albo komandytariusza. Jako wspólnik SK, Wnioskodawcy będzie uczestniczył w zysku SK, w sposób określony w umowie SK.

Drugim ze wspólników SK będzie inny krajowy podmiot gospodarczy, który również będzie posiadał prawo uczestnictwa w zysku SK.

W świetle art. 1 ustawy o p.d.o.p. SK, będąca spółką osobową inną niż spółka komandytowo-akcyjna, nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej jako: "podatnik CIT"). W konsekwencji wszelkie przychody oraz koszty podatkowe SK będą rozpoznawane jako przychody oraz koszty jej wspólników.

Zgodnie z treścią art. 8 § 1 k.s.h. SK - jako spółka osobowa - będzie mogła nabywać we własnym imieniu prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, a także zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną.

Korzystając z przysługującej jej zdolności do zaciągania zobowiązań, SK będzie w przyszłości zawierała umowy pożyczek ze Spółką irlandzką. Spółka irlandzka, działając w charakterze pożyczkodawcy, będzie przenosić na rzecz SK określone sumy pieniędzy, z którego to tytułu po stronie SK powstanie obowiązek ich zwrotu wraz z należnymi, wynikającymi z umowy pożyczki, odsetkami.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca powziął wątpliwości, jakie skutki - w świetle art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p. - dla wspólników SK (spółki osobowej niebędącej podatnikiem CIT) będzie miało udzielenie jej oprocentowanej pożyczki przez Spółkę irlandzką, która jest "spółką siostrą" wspólników SK.

W związku z powyższym opisem zdarzenia przyszłego zadano następujące pytanie:

1. Czy w świetle art. 5 ust. 1 i 2 ustawy o p.d.o.p. Wnioskodawca, będący wspólnikiem (komplementariuszem albo komandytariuszem) SK, tj. spółki osobowej niebędącej podatnikiem CIT, będzie uprawniony i zobowiązany do dołączenia przychodów z udziału w SK do jego własnych przychodów proporcjonalnie do posiadanego przezeń udziału w zysku SK i czy ta sama zasada będzie miała odpowiednie zastosowanie do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.

2. W sytuacji gdy pożyczka jest udzielana SK (pożyczkobiorcy), tj. spółce osobowej niebędącej podatnikiem CIT, przez Spółkę irlandzką (pożyczkodawcę), powiązaną z Wnioskodawcą w sposób opisany powyżej, czy powinny znaleźć zastosowanie jakiekolwiek ograniczenia w zaliczeniu odsetek do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p.

3. Czy Wnioskodawca jako wspólnik SK, tj. spółki osobowej niebędącej podatnikiem CIT, jest uprawniony do rozpoznawania odsetek wypłacanych Spółce irlandzkiej z tytułu oprocentowanych umów pożyczek jako jego kosztów uzyskania przychodów w proporcji do posiadanego przezeń udziału w zysku SK, bez stosowania jakichkolwiek ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o p.d.o.p.

Zdaniem Wnioskodawcy (w odniesieniu do pytania pierwszego), tak długo jak D. pozostaje wspólnikiem (komplementariuszem albo komandytariuszem) SK, przychody i koszty uzyskania przychodów powstałe w wyniku działalności SK stanowią przychody i koszty Wnioskodawcy w proporcji do posiadanego przezeń prawa do udziału w zysku SK.

Zgodnie z treścią art. 1 ustawy o p.d.o.p., ustawa ta przewiduje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów:

* Osób prawnych,

* Spółek kapitałowych w organizacji,

* Jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (innych niż spółki komandytowo-akcyjne),

* spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

W art. 4a pkt 14 ustawy o p.d.o.p. ustawodawca przewidział, że przez "spółkę niebędącą osobą prawną" rozumie się "spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego".

W świetle powyższych przepisów oraz mając na względzie przepisy Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu cywilnego, należy wskazać, że spółka komandytowa nie jest osobą prawną, gdyż ustawa nie przyznaje jej osobowości prawnej. Co za tym idzie, SK jest "spółką niemającą osobowości prawnej" i "spółką niebędącą osobą prawną", a w konsekwencji "spółką niebędącą podatnikiem podatku dochodowego".

W odniesieniu do przychodów i kosztów uzyskania przychodów wypracowywanych przez SK, w ocenie Wnioskodawcy powinny znaleźć zastosowanie przepisy art. 5 ustawy o p.d.o.p. Z jego ustępu 1 wynika, że: "Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe".

Przewidziana w powyżej cytowanym przepisie zasada znajdzie odpowiednie zastosowanie do "rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku", o czym przesądza treść art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów należy wskazać, że wszystkie przychody bądź koszty uzyskania przychodów powstałe wskutek działalności prowadzonej przez SK - "spółkę niebędącą osobą prawną" (tekst jedn.: spółkę niebędącą podatnikiem CIT), stanowią przychody bądź koszty uzyskania przychodów jej wspólnika (D.) w proporcji do posiadanego przezeń udziału w zysku SK. Podlegają one zatem łączeniu z przychodami i kosztami uzyskania przychodu pochodzącymi z własnej działalności Wnioskodawcy.

Abstrahując od powyższego, należy wskazać, że wszystkie przychody i koszty uzyskania przychodów przypisywane wspólnikowi SK będą kalkulowane na podstawie ksiąg rachunkowych SK.

Poniżej Wnioskodawca prezentuje przykładową kalkulację przychodów i kosztów uzyskania przychodów, ilustrującą sposób ich rozdziału pomiędzy wspólników w stosunku do posiadanego udziału w zysku SK:

SK

1. Wspólnik (Wnioskodawca) (70% udziałów w zysku SK-przykładowo)

- 2.Wspólnik (inny niż DDL) (30% udziałów w zysku SK-przykładowo)

Przychody1000 zł

700 zł

300 zł

-

Kosztyuzyskania przychodu400 zł

280 zł

120 zł

-

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl