IPPB3/4510-238/15-4/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 czerwca 2015 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-238/15-4/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2015 r. (data wpływu 26 marca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 26 maja 2015 r. (data wpływu do BKIP w Płocku 29 maja 2015 r.) na wezwanie z dnia 21 maja 2015 r. Nr IPPB3/4510-238/15-2/k.k. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. "wymiany udziałów" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie tzw. "wymiany udziałów".

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca") otrzyma od innego podmiotu jako wkład niepieniężny 100% akcji (dalej: "Akcje") w spółce akcyjnej (dalej: "S.A."), w zamian za co wyda udziały własne w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej otrzymanych Akcji. Wnioskodawca, S.A. oraz podmiot, który wniesie Akcje jako wkład niepieniężny do Wnioskodawcy są spółami kapitałowymi z siedzibą w Polsce, podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych.

W wyniku przeprowadzonej transakcji Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w S.A. (100% Akcji), natomiast podmiot, który wniósł Akcje na rzecz Wnioskodawcy, otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy.

Przedmiotowa transakcja będzie zatem stanowiła wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm., dalej: "Ustawa CIT"), ponieważ:

1. Wnioskodawca otrzyma od udziałowca aport 100% akcji w kapitale zakładowym S.A. dający Wnioskodawcy bezwzględną większość praw głosu;

2.

w zamian za wniesione aportem akcje w SA udziałowiec otrzyma udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy;

3.

zarówno Wnioskodawca, jak i udziałowiec, podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w państwie członkowskim Unii Europejskiej (Polska);

4. Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a udziałowiec jest spółką akcyjną, tj. zarówno Wnioskodawca, jak i udziałowiec, są podmiotami wymienionymi w załączniku nr 3 do Ustawy CIT.

W przyszłości Wnioskodawca może dokonać zbycia Akcji na rzecz osoby trzeciej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku ewentualnego odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę Akcji, Wnioskodawca powinien rozpoznać dochód do opodatkowania jako różnicę pomiędzy przychodem w wysokości otrzymanego wynagrodzenia (ceny), odpowiadającego wartości rynkowej zbywanych Akcji na moment dokonania sprzedaży, oraz kosztem uzyskania przychodów, ustalonym w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi w zamian za aport Akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochód do opodatkowania, który osiągnięty zostanie przez Wnioskodawcę w przypadku odpłatnego zbycia Akcji w S.A., powinien być ustalony jako różnica pomiędzy kwotą należnego wynagrodzenia za zbywane akcje, odpowiadającego aktualnej na moment sprzedaży wartości rynkowej zbywanych Akcji, a kosztami uzyskania przychodów, ustalonymi w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi za Akcje w ramach transakcji wymiany udziałów.

Stosownie do art. 7 ust. 2 Ustawy CIT dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania.

W przypadku odpłatnego zbycia Akcji, przychód ustalany jest na podstawie art. 14 ust. 1 Ustawy CIT, zgodnie z którym przychodem ze sprzedaży praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, przy czym jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Dla ustalenia kosztu uzyskania powyższego przychodu odwołujemy się do art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem, wydatki poniesione przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów wydanych udziałowcowi spółki, której udziały są nabywane, w zamian za co spółka nabywająca otrzyma akcje, są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.

Zdaniem Wnioskodawcy, z zacytowanego przepisu wynika wprost, że w przypadku odpłatnego zbycia Akcji nabytych przez Wnioskodawcę w drodze wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna udziałów wyemitowanych przez Wnioskodawcę w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, które zostały wydane udziałowcowi w zamian za aport w postaci Akcji w S.A., dokonany w ramach transakcji wymiany udziałów.

Niniejsze stanowisko zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej (dalej: "DIS") w Warszawie w interpretacji nr IPPB3/423-628/14-2/PK1 z dnia 15 września 2014 r. oraz interpretacji nr IPPB3/423-474/14-2/MS1 z dnia 4 czerwca 2014 r., jak również w przez DIS w Poznaniu w interpretacji nr ILPB4/423-330/14-2/ŁM z dnia 7 października 2014 r.

Podsumowując, Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska zawartego we wniosku, zgodnie z którym dochód podatkowy z tytułu sprzedaży Akcji należy ustalić jako różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia, ustalonym na poziomie wynagrodzenia za zbywane Akcje, odpowiadającego wartości rynkowej zbywanych Akcji na moment ich sprzedaży, a kosztami uzyskania przychodu, ustalonymi w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcowi w zamian za aport Akcji dokonany w ramach transakcji wymiany udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl