IPPB3/4510-133/15-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/4510-133/15-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2015 r. (data wpływu 20 lutego 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

B. SA (dalej: "Wnioskodawca") jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: "p.d.o.p."). W 2015 r. zostało zarejestrowane połączenie Wnioskodawcy z polską spółką I. sp. z o.o. (dalej: "I."), w której jedynym udziałowcem była luksemburska spółka I. S. Połączenie Wnioskodawcy z I. miało miejsce w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 j.t.; dalej: "k.s.h.") tj. poprzez przeniesienie całego majątku I. (w tym 100% akcji w spółce D. S.A.) na Wnioskodawcę w zamian za akcje zwykłe na okaziciela, które Wnioskodawca wydał jedynemu wspólnikowi I.

Akcje w D. S.A, zostały nabyte przez I. w drodze umowy kupna-sprzedaży. Zgodnie z art. 494 § 1 k.s.h. Wnioskodawca (jako Spółka przejmująca), wstąpił z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej (I.). W wyniku wyżej opisanego połączenia, Wnioskodawca posiada obecnie 100% akcji w D. SA (dalej: "Spółka Dzielona" lub "D."). Obecnie rozważane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie przewidzianym w art. 529 ust. 1 pkt 4 k.s.h. tj. w drodze podziału przez wydzielenie i przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. G. sp. z o.o. (dalej: "Nowa Spółka"). Majątek podlegający wydzieleniu oraz majątek, który pozostanie w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w myśl art. 4a pkt 4 ustawy o p.d.o.p.

Planowana restrukturyzacja ma na celu dostosowanie struktury działalności podmiotów wchodzących w skład Grupy B. poprzez przeniesienie funkcji handlowych do wyspecjalizowanych podmiotów. Podejmowane działania mają na celu w szczególności zwiększenie efektywności wykorzystania składników majątkowych, realizowanie strategii biznesowych dopasowanych do specyfiki danego rodzaju działalności, zorientowanie działań na rozwijanie poszczególnych obszarów działalności Spółki Dzielonej, uzyskanie większej elastyczności w dostosowywaniu celów, strategii biznesowych do uwarunkowań rynkowych (w tym w zakresie zasad wynagradzania pracowników).

Planuje się, że w konsekwencji podziału Spółki Dzielonej dojdzie do unicestwienia części udziałów (akcji) w Spółce Dzielonej oraz do obniżenia jej kapitału zakładowego. Po dokonaniu podziału Spółki Dzielonej, planowane jest połączenie D. (pozostałego w niej majątku) z Wnioskodawcą. Wnioskodawca rozważa odpłatne zbycie udziałów w Nowej Spółce.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Nowej Spółce, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy będą wydatki na nabycie akcji w Spółce Dzielonej (cena zakupu akcji w D. S.A.) w proporcji w jakiej pozostaje u Wnioskodawcy wartość nominalna unicestwianych akcji w Spółce Dzielonej do wartości nominalnej akcji Spółki Dzielonej przed podziałem.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku połączenia z I., Wnioskodawca wszedł we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa #161;obowiązki spółki przejmowanej. W konsekwencji, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Nowej Spółce, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na nabycie akcji w Spółce Dzielonej poniesione pierwotnie przez I. (cena zakupu akcji w Spółce Dzielonej) w proporcji w jakiej pozostaje u Wnioskodawcy wartość nominalna unicestwianych akcji w Spółce Dzielonej do wartości nominalnej akcji Spółki Dzielonej przed podziałem.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 8c ustawy o p.d.o.p. za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków poniesionych przez wspólnika spółek łączonych lub dzielonych na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w tych spółkach w przypadku połączenia lub podziału spółek, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, w wysokości:

a.

ustalonej na podstawie art. 15 ust. 1k - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,

b.

ustalonej zgodnie z pkt 8 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny,

c.

wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalonych zgodnie z lit. a lub b, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki podzielonej przez wydzielenie.

Jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno majątek podlegający wydzieleniu oraz majątek, który pozostanie w Spółce Dzielonej będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p. nie znajdzie zastosowania, zatem wyłączenie przewidziane w art. 16 ust. 1 pkt 8c nie będzie miało zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Jednocześnie, zgodnie z art. 93 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej osoba prawna zawiązana w wyniku łączenia się osób prawnych, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek.

Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca wstąpił w momencie połączenia z I. we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe tej spółki to, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w Spółce Dzielonej będzie miał prawo do rozpoznania wydatków poniesionych na ich nabycie przez I. jako kosztów podatkowych zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., na podstawie którego w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) kosztem są wydatki na ich nabycie.

Jak zostało to wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach podziału dojdzie do unicestwienia części akcji Spółki Dzielonej. Zatem zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8c lit. c ustawy o p.d.o.p. w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Nowej Spółce Wnioskodawca będzie uprawniony do rozpoznania kosztów nabycia akcji w Spółce Dzielonej w proporcji w jakiej pozostaje u niego wartość nominalna unicestwianych akcji w Spółce Dzielonej do wartości nominalnej akcji w Spółce Dzielonej przed podziałem.

Stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez organy skarbowe, przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 września 2014 r., sygn. IPPB3/423-651/14-2/EŻ.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Nowej Spółce, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione pierwotnie przez I. na nabycie akcji w Spółce Dzielonej (cena zakupu akcji w Spółce Dzielonej) w proporcji w jakiej pozostaje u Wnioskodawcy wartość nominalna unicestwianych akcji w Spółce Dzielonej do wartości nominalnej akcji w Spółce Dzielonej przed podziałem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl