IPPB3/423-998/08-2/MK - Koszty uzyskania przychodu i przychody z tytułu wypłacanych wspólnikowi przez spółkę cywilną odsetek od pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-998/08-2/MK Koszty uzyskania przychodu i przychody z tytułu wypłacanych wspólnikowi przez spółkę cywilną odsetek od pożyczki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko A reprezentowanej przez Pełnomocnika - Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2008 r. (data wpływu 11 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z tytułu wypłacanych przez Spółkę cywilną odsetek od pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

*

kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z tytułu wypłacanych przez Spółkę cywilną odsetek od pożyczki,

*

kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów z tytułu wypłacanych przez Spółkę cywilną odsetek od pożyczki ramowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest wspólnikiem polskiej spółki cywilnej działającej pod nazwą Konsorcjum A, A cz s.r.o. Spółka cywilna. Umowa Spółki cywilnej została zawarta w dniu 12 grudnia 2006 r.

Spółka cywilna została powołana do realizacji budowy odcinka autostrady płatnej A1 Ś - G. Z tytułu uczestnictwa w ww. Spółce cywilnej, prowadzącej budowę na terytorium Polski, Wnioskodawca posiada w Polsce zakład w rozumieniu przepisów polsko - austriackiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. W związku z powyższym, może ona podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu dochodów uzyskanych z uczestnictwa w Spółce cywilnej. Zgodnie z umową Spółki cywilnej, Wnioskodawca uczestniczy w przychodach oraz kosztach Spółki cywilnej w proporcji 41,95 %.

Dla sfinansowania bieżącej działalności gospodarczej ww. Spółki cywilnej, Wnioskodawca zawarł z Nią w dniu 20 maja 2008 r. umowę oprocentowanej pożyczki na kwotę 3.700.000 EURO z terminem spłaty do dnia 30 maja 2009 r. Oprocentowanie pożyczki skalkulowano według stopy EURIBOT + 1,75% rocznie.

Obecnie strony planują zawarcie ramowej umowy pożyczki, na podstawie której Spółka cywilna będzie otrzymywała od Wnioskodawcy kolejne wypłaty kwot pieniężnych w EURO, z przeznaczeniem na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce. Ramowa umowa pożyczki będzie przewidywała maksymalną kwotę (pułap) środków pieniężnych, która może zostać na jej podstawie wypłacona Spółce cywilnej w formie pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy odsetki od kwoty udzielonej pożyczki oraz od kwot, jakie zostaną wypłacone Spółce cywilnej w przyszłości na podstawie ramowej umowy pożyczki winny być wzięte pod uwagę jako koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy przy ustalaniu jego dochodu z tytułu uczestnictwa w Spółce cywilnej, zgodnie z przepisami art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc proporcjonalnie do określonego w umowie udziału Wnioskodawcy w przychodach i kosztach?

2.

Czy odsetki otrzymane od Spółki cywilnej z tytułu pożyczki udzielonej przez Wnioskodawcę Spółce cywilnej będą stanowiły przychód Wnioskodawcy w pełnej wysokości w dniu ich otrzymania?

Stanowisko Wnioskodawcy jest następujące:

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy, odsetki jakie Spółka cywilna zapłaci Wnioskodawcy na podstawie zawartej umowy z dnia 20 maja 2008 r. oraz na podstawie ramowej umowy pożyczki, winny być (z chwilą dokonania ich faktycznej zapłaty przez Spółkę cywilną) uwzględniane jako koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy z tytułu udziału w spółce cywilnej w oparciu o art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wprawdzie art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów, jednak w ocenie Wnioskodawcy przepis powyższy nie może znaleźć zastosowania w jego sprawie.

Źródłem przychodu rozpatrywanym w niniejszej sprawie jest dla Wnioskodawcy udział (uczestnictwo) w Spółce cywilnej. Zgodnie z art. 860 Kodeksu cywilnego, przez umowę Spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do Spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. W przypadku Wnioskodawcy jego wkład do zawiązanej Spółki cywilnej został określony w umowie Spółki cywilnej i wynosi 5.000 PLN, ma więc charakter wkładu pieniężnego. Jako że przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące Spółki cywilnej w większości mają charakter iuris dispositivi, stąd też wspólnicy mogą umówić się co do wypłaty oprocentowania od swoich wkładów pieniężnych. W odniesieniu natomiast do osobowych spółek prawa handlowego możliwość taka została przewidziana expressis verbis w odniesieniu do spółki jawnej (art. 53 Kodeksu spółek handlowych) i spółki komandytowej (art. 103 Kodeksu spółek handlowych). Artykuł 53 Kodeksu spółek handlowych stanowi, iż wspólnik ma prawo żądać corocznie wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego, nawet gdy spółka poniosła stratę.

W ocenie wspólnika, w przypadku tak specyficznych źródeł przychodów jak uczestnictwo w spółce nie posiadającej osobowości prawnej "włożenie kapitału" w źródło przychodu musi oznaczać w istocie wniesienie wkładu pieniężnego do takiej spółki. To odsetki od tego wkładu nie mogą zatem mimo ich faktycznej zapłaty stanowić kosztu uzyskania przychodów u wspólnika, który ten wkład wniósł. Należy zwrócić także uwagę, że kapitał (wkład pieniężny) wniesiony do spółki osobowej nie podlega zwrotowi przez cały czas uczestnictwa wspólnika w spółce, gdy tymczasem udzielenie spółce osobowej przez jej wspólnika pożyczki w oczywisty sposób zakłada zwrot kwoty pożyczki wraz z umówionym oprocentowaniem i w żaden sposób nie uzależnia tych zdarzeń od uczestnictwa w spółce.

Biorą powyższe pod uwagę, Wnioskodawca jest zdania, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może mieć zastosowania w jego przypadku, ponieważ w odniesieniu do spółek osobowych traktowanych jako źródło przychodów, może on dotyczyć wyłącznie odsetek wypłacanych wspólnikom od wniesionych przez nich wkładów. Ze względów wyżej wskazanych, przepis ten natomiast nie może wyłączać z kategorii kosztów uzyskania przychodów odsetek wypłaconych przez Spółkę osobową jej wspólnikowi z tytułu udzielonej Spółce pożyczki od wspólnika (pożyczka taka nie stanowi bowiem wkładu kapitałowego).

Ad. 2

Ze względu na fakt, iż odsetki zapłacone wspólnikowi przez Spółkę cywilną będą w pełni stanowiły koszt podatkowy wspólnika przy ustalaniu dochodu z uczestnictwa w spółce cywilnej, otrzymane odsetki będą zarazem stanowiły przychód podatkowy wspólnika w dacie ich otrzymania. Na poziomie wspólnika przychód ten będzie odpowiadał kosztowi z odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Odpowiedź w zakresie pytania Nr 1.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek (...) - ustala się w wysokości 20% przychodów, chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska stanowi inaczej. Ustęp 2 tegoż artykułu stanowi natomiast, iż przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika również, że uzyskiwanie dochodów w Polsce za pośrednictwem zakładu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzi do powstania źródła przychodów w Polsce, które powinny być opodatkowane w Polsce. Zgodnie z definicją zakładu zawartą w art. 4a pkt 11 tej ustawy, pojęcie to oznacza:

a.

stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

b.

plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,

c.

osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje.

Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, nie stanowi inaczej. Siedziba Wnioskodawcy znajduje się na terytorium Austrii, dlatego też analiza czy posiada On zakład w Polsce powinna zostać przeprowadzona na gruncie postanowień umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (Spółka mająca siedzibę na terytorium Austrii) jest wspólnikiem polskiej Spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. f) ww. umowy za "przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa" uważa się przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym państwie. Natomiast przesłanki powstania zakładu określone zostały w art. 5 tej umowy. Zakład oznacza więc stałą placówkę, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Na gruncie tej definicji, w przypadku Spółki cywilnej mającej siedzibę na terytorium RP dojdzie do powstania zakładu Wnioskodawcy w Polsce, ponieważ siedziba tej Spółki spełnia przesłanki "stałej placówki". Zatem Wnioskodawca, będący rezydentem Austrii, uzyskuje na terenie Polski przychody i ponosi koszty z udziału w Spółce cywilnej. W tej części, w której Wnioskodawca uzyskuje dochody z udziału w spółce cywilnej, uznaje się, że prowadzi On "przedsiębiorstwo Austrii" na terenie Polski. Oznacza to, że do opodatkowania dochodów Wnioskodawcy będzie miał zastosowanie art. 7 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z którym Jego zyski z udziału w Spółce cywilnej podlegają opodatkowaniu w Polsce, czyli w państwie źródła, przy czym opodatkowanie zysków następuje w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi. W państwie rezydencji Wnioskodawcy znajdzie natomiast zastosowanie odpowiednia metoda eliminacji podwójnego opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę, potwierdza się stanowisko Wnioskodawcy, iż przedsiębiorstwo spółki cywilnej stanowi jego zakład.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika również, iż Wnioskodawca udzielił Spółce cywilnej, której jest wspólnikiem, pożyczkę. Od pożyczki tej Spółka cywilna spłaca odsetki.

W stosunku do wypłacanych odsetek zastosowanie ma art. 11 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 11 ust. 4, użyte w tym artykule określenie "odsetki" oznacza dochód z wszelkiego rodzaju wierzytelności zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych hipoteką lub prawem do uczestniczenia w zyskach dłużnika, a w szczególności dochody z pożyczek rządowych oraz dochody z obligacji lub skryptów dłużnych, włącznie z premiami i nagrodami związanymi z takimi pożyczkami, obligacjami lub skryptami dłużnymi. Opłat karnych z tytułu opóźnionej zapłaty nie uważa się za odsetki w rozumieniu tego artykułu. W myśl natomiast art. 11 ust. 5, jeżeli osoba uprawniona do tych odsetek, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie, w którym powstają odsetki, działalność gospodarczą poprzez zakład tam położony bądź wykonuje tam wolny zawód za pomocą stałej placówki i jeżeli wierzytelność, z tytułu której płacone są odsetki, jest faktycznie związana z takim zakładem lub stałą placówką. W takim przypadku stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14.

Mając powyższe na uwadze, odsetki od pożyczki udzielonej Spółce cywilnej przez Wnioskodawcę posiadający zakład w Polsce nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych. Dochody te będą natomiast podlegać opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, liniową stawką 19% podatku dochodowego od osób prawnych.

Warunkiem jednak nie pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego przez Spółkę cywilną, która dokonuje wypłat z tytuł odsetek jest, zgodnie z art. 26 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, udokumentowanie miejsca siedziby podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji oraz uzyskaniem pisemnego oświadczenia, że należności te związane są z działalnością tego zakładu; przepis ust. 3d stosuje się odpowiednio. Ustęp 1e określa natomiast, iż oświadczenie, o którym mowa powyżej, powinno zawierać dane identyfikujące podatnika prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład, a w szczególności pełną nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej podatnika oraz adres zagranicznego zakładu podatnika.

W związku z tym, iż spółki prawa cywilnego nie posiadają osobowości prawnej nie są podmiotami podatku dochodowego. Tymi podmiotami są wspólnicy tych spółek, gdyż dochody osiągnięte w spółce prawa cywilnego są w istocie ich dochodami. Istnieje zatem podstawa do stosownego opodatkowania tych dochodów - w przypadku osób prawnych - podatkiem dochodowym od osób prawnych wg zasad ukształtowanych w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zasada ta znajdzie zastosowanie w przedmiotowej sprawie.

Powyższa regulacja stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe (art. 5 ust. 1 ww. ustawy). Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ww. ustawy).

Natomiast stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki ponoszone przez podatników podlegają więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, czyli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz mają one związek z prowadzoną działalnością. Dany wydatek, aby został uznany za koszt podatkowy, nie może znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

W związku z powyższym, odsetki od pożyczki w dacie ich zapłaty stanowią - stosownie do art. 5 ust. 1 i 2 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy proporcjonalnie do posiadanego udziału w Spółce cywilnej, który wynosi 41,95 %.

Odpowiedź w zakresie pytania Nr 2.

Stosownie do art. 7 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi. Jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać takiemu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem. Przy ustalaniu zysków zakładu dopuszcza się odliczanie nakładów ponoszonych na rzecz tego zakładu, włącznie z kosztami zarządzania i ogólnymi kosztami administracyjnymi, niezależnie od tego, czy powstały w tym Państwie, w którym położony jest zakład, czy gdzie indziej (art. 7 ust. 3 ww. umowy).

W związku z tym, że przedsiębiorstwo Spółki cywilnej stanowi dla Wnioskodawcy zakład, wypłacone na Jego rzecz odsetki od pożyczki podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Jeżeli zatem należności w postaci odsetek od pożyczki związane są z działalnością zakładu Wnioskodawcy, to w dacie ich otrzymania powstaje - stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - przychód podatkowy Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Jednocześnie informuje się, iż w zakresie zdarzenia przyszłego dotyczącego pytań Nr 1 i 2, została wydana odrębna interpretacja indywidualna w dniu 6 listopada 2008 r. Nr IP-PB3/423-998/08-3/MK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl