IPPB3/423-987/13-2/JBB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-987/13-2/JBB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2013 r. (data wpływu 6 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy w związku z likwidacją Spółki i przekazaniem pozostałego po likwidacji majątku Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z likwidacją Spółki i przekazaniem pozostałego po likwidacji majątku Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca) jest spółką z siedzibą na terytorium Polski, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT). Wnioskodawca jest właścicielem 7 800 098 udziałów spółki D.I Sp. z o.o. (dalej: Spółka). Spółka również posiada siedzibę na terytorium Polski i podlega opodatkowaniu CIT od całości osiąganych dochodów. Drugim udziałowcem Spółki, posiadającym obecnie 2 udziały jest M.I Sp. o.o. (dalej: M.).

Spółka pełniła funkcję spółki holdingowej w ramach grupy kapitałowej. Jednakże po sprzedaży do podmiotu niepowiązanego 100% udziałów w spółce zależnej Wola Park Sp. z o.o. - Spółka nie jest już udziałowcem w żadnym podmiocie. Środki ze sprzedaży udziałów Spółka wykorzystała do udzielenia Wnioskodawcy finansowania, poprzez objęcie obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę. W przypadku, gdyby Spółka na podstawie umowy z nabywcą udziałów otrzymała dodatkowe wynagrodzenie należne po pewnym czasie od transakcji (tzw. price adjustment), możliwe jest, że Spółka obejmie kolejną emisję obligacji Wnioskodawcy.

W związku z tym, że Spółka nie pełni już roli spółki holdingowej, grupa kapitałowa, do której należała Spółka i Wnioskodawca planuje likwidację Spółki i przeniesienie pozostałego po likwidacji majątku Spółki na Wnioskodawcę. Proces likwidacji zostanie przeprowadzony zgodnie z właściwymi przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej k.s.h.).

Takie działanie ma na celu ograniczenie kosztów działalności dwóch odrębnych podmiotów prawnych (np. koszty obsługi księgowej, koszty wynajmu biura, audyt sprawozdań finansowych itd.), w sytuacji, gdy Spółka nie pełni już swojej pierwotnej funkcji w grupie. Po sprzedaży udziałów przez Spółkę, brak jest ekonomicznego uzasadnienia dla dalszego finansowania działalności Spółki jak odrębnego podmiotu prawnego.

Likwidacja zostanie poprzedzona odkupieniem przez Wnioskodawcę 2 udziałów Spółki posiadanych przez M., w efekcie czego na dzień połączenia Wnioskodawca będzie 100% udziałowcem Spółki. Likwidacja Spółki zostanie przeprowadzona po 1 stycznia 2014 r.

Na moment likwidacji spełniony będzie warunek posiadania przez Wnioskodawcę co najmniej 10% udziałów w kapitale zakładowym Spółki przez co najmniej niż 2 lata. Wnioskodawca nie będzie również korzystał ze zwolnienia z CIT od całości swoich dochodów, co zostanie potwierdzone pisemnym oświadczeniem Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z likwidacją Spółki i przekazaniem pozostałego po likwidacji majątku Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z likwidacją Spółki i przekazaniem pozostałego po likwidacji majątku Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT.

W przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, Spółka zostanie zlikwidowana zgodnie z przepisami k.s.h., natomiast majątek pozostający po likwidacji zostanie przekazany - naturze - Wnioskodawcy.

Tryb likwidacji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany przepisami k.s.h. Zgodnie z art. 272 k.s.h., rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. W myśl art. 282 § 1 k.s.h., likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki.

Pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli majątek jest dzielony pomiędzy udziałowców spółki proporcjonalnie do posiadanych przez nich udziałów, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Podział majątku nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli (art. 286 k.s.h.). Zgodnie z poglądem prezentowanym w doktrynie prawa handlowego, "podział majątku może nastąpić bądź przez wypłatę wszystkie wspólnikom przypadających im kwot w pieniądzu, bądź przez przydzielenie poszczególnych przedmiotów majątkowych" (Andrzej Szajkowski / Monika Tarska w: Kodeks Spółek Handlowych Tom II. Komentarz do artykułów 151 - 300; Wydawnictwo CH. Beck; Warszawa 2005).

Majątek przekazany w naturze Wnioskodawcy mógłby stanowić jego przychód na gruncie art. 10 i art. 22 ustawy o CIT. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód (przychód) z tytułu udziału zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu CIT na poziomie udziałowca.

Natomiast zgodnie z art. 22 ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. zgodnie ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym) dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega opodatkowaniu CIT w wysokości 19%, chyba że spełnione są przesłanki dla zwolnienia z CIT wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT:

a.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

b.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (lub jej zagraniczny zakład),

c.

spółka otrzymująca dywidendę jest właścicielem bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres dwóch lat,

d.

spółka otrzymująca dywidendę nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkowo, spółka wypłacająca dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych musi być w posiadaniu oświadczenia, że spółka otrzymująca dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania CIT od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

W odniesieniu do likwidacji Wnioskodawcy i przekazania majątku likwidacyjnego na rzecz Spółki, powyższe warunki zostaną spełnione. W szczególności, na dzień likwidacji, Spółka będzie właścicielem co najmniej 10% udziałów Wnioskodawcy przez okres dłuższy niż 2 lata (w praktyce na dzień likwidacji Spółka będzie właścicielem 100% udziałów Wnioskodawcy).

Dodatkowo należy wskazać, że powyższe zwolnienie stosuje się niezależnie od tego, czy dywidenda (lub inny przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) wypłacana jest w formie pieniężnej czy w formie rzeczowej. Zatem w analizowanym przypadku, fakt, iż majątek likwidacyjny będzie zawierał wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez Wnioskodawcę i objętych przez Spółkę nie powinien mieć wpływu na stosowanie powyższego zwolnienia z CIT.

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w wyniku likwidacji i przekazania majątku na rzecz Spółki, na podstawie art. 22 ust. 4 Wnioskodawca nie będzie podlegał opodatkowaniu CIT.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl