IPPB3/423-940/14-3/PK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-940/14-3/PK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2014 r. (data wpływu: 8 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 9 września 2014 r. (data wpływu: 10 września 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia dla celów amortyzacji wartości początkowej nabytych w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie określenia dla celów amortyzacji wartości początkowej nabytych w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe. W dniu 9 września 2014 r. (data wpływu: 10 września 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w zakresie przedłożenia dokumentów wypełniających warunki formalne niezbędnych dla wydania rozstrzygnięcia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, stosownie do treści art. 1 ust. 1 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

W przyszłości Wnioskodawca rozważa nabycie w drodze umowy sprzedaży od spółki komandytowo - akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. W skład nabywanego przedsiębiorstwa będą wchodziły m.in. zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP znaki towarowe, na które zgodnie z art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (dalej: Prawo własności przemysłowej) przysługują prawa ochronne. Nabywane składniki majątkowe, w tym prawa ochronne na znaki towarowe zostaną wycenione przez biegłego rzeczoznawcę.

Nabyte składniki majątku, w tym zarejestrowane znaki towarowe, na które udzielono praw ochronnych będą wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące sposobu ustalenia wartości początkowej dla celów odpisów amortyzacyjnych nabywanych praw ochronnych na znaki towarowe w zależności od wystąpienia bądź niewystąpienia przy nabyciu przedsiębiorstwa dodatniej wartości firmy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. W jakiej wartości należy rozpoznać dla celów amortyzacji podatkowej wartość początkową nabytych w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe, stanowiących wartość niematerialną i prawną prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

2. W jakiej wartości należy rozpoznać dla celów amortyzacji podatkowej wartość początkową nabytych w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe, stanowiących wartość niematerialną i prawną - prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku nabycia przez niego w ramach przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe i wystąpienia dodatniej wartości firmy będzie on, zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 1 ustawy o CIT, miał prawo do ustalenia wartości początkowej nabytych praw ochronnych na znaki towarowe, jako wartości niematerialnej i prawnej, w wartości rynkowej tego prawa, wycenionej przez biegłego rzeczoznawcę (wycena będzie odpowiadała wartości rynkowej tego prawa).

W przypadku zaś niewystąpienia dodatniej wartości firmy, zgodnie z art. 16g. ust. 10 pkt 2 ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych będzie należało dokonywać od wartości początkowej praw ochronnych na znaki towarowe, jako wartości niematerialnych i prawnych, ustalonej jako różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Wnioskodawca wskazuje, że nabyte w drodze umowy sprzedaży przedsiębiorstwa prawa ochronne na znaki towarowe, będą podlegały amortyzacji w księgach Wnioskodawcy jako wartość niematerialna i prawna - prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, stosownie do treści art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT. Odpisy amortyzacyjne będą dokonywane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw ochronnych na znaki towarowe do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Spółkę.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CU, amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z powyższym, aby nabyte zarejestrowane znaki towarowe, na które udzielono praw ochronnych mogły być amortyzowane jako wartości niematerialne i prawne, muszą zostać spełnione następujące warunki:

* nabycie praw ochronnych na znaki towarowe przez podatnika,

* nadawanie się praw ochronnych na znaki towarowe do gospodarczego wykorzystania,

* przewidywany okres wykorzystania przez podatnika nabytych praw ochronnych na znaki towarowe wyniesie co najmniej rok.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o CIT, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2;

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zgodnie z pkt 1 powyższej regulacji, wartością początkową dla każdego z osobna składnika majątku jest wartość rynkowa składników nabytych. Odpisy amortyzacyjne od wartości rynkowej wartości niematerialnych i prawnych, wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze umowy sprzedaży, są dla nabywcy kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT. Łączną wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, stanowi suma ich wartości rynkowej z dnia nabycia.

Wnioskodawca wskazuje, że nabywane przez niego prawa ochronne na znaki towarowe zostaną wycenione przez biegłego rzeczoznawcę w wartości odpowiadającej cenie rynkowej nabywanych praw ochronnych na znaki towarowe, stąd zasadne będzie przyjęcie jako wartości początkowej wartości wynikającej z wyceny biegłego rzeczoznawcy.

W przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy - wartość początkową nabytych wartości niematerialnych i prawnych, w tym praw ochronnych na znaki towarowe, będzie należało określić zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 2 jako różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. Wskazaną w tej regulacji cenę nabycia przedsiębiorstwa, zgodnie z postanowieniami art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, stanowi kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy:

1. W przypadku wystąpienia przy nabyciu przedsiębiorstwa w drodze umowy sprzedaży dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, wartość początkową nabytych w ramach przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe jako wartości niematerialnych i prawnych dla celów odpisów amortyzacyjnych należy rozpoznać jako sumę ich wartości rynkowej, wskazaną w wycenie dokonanej przez biegłego rzeczoznawcę;

2. W przypadku niewystąpienia przy nabyciu przedsiębiorstwa w drodze umowy sprzedaży dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, wartość początkową nabytych w ramach przedsiębiorstwa praw ochronnych na znaki towarowe jako wartości niematerialnych i prawnych dla celów odpisów amortyzacyjnych należy rozpoznać jako różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl