IPPB3/423-889/09-2/PD - Powstanie po stronie komplementariusza przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z wniesieniem przez spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-889/09-2/PD Powstanie po stronie komplementariusza przychodu podlegającego opodatkowaniu w związku z wniesieniem przez spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu wniesienia do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu z tytułu wniesienia do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

B.. ("Wnioskodawca") jest komplementariuszem spółki B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. ("Spółka" lub "B") prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wprowadzaniu do obrotu, promowaniu oraz dystrybucji produktów farmaceutycznych i kosmetycznych. Drugim wspólnikiem, jedynym komandytariuszem Spółki jest obecnie spółka kapitałowa ("Spółka H"), niepowiązana kapitałowo z Grupą B. ("Grupa B."), będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób, prawnych.

Planowana jest wewnętrzna reorganizacja Spółki mająca na celu koncentrację działalności Spółki wokół ściśle wybranych grup produktowych. W związku z restrukturyzacją planowane jest wyodrębnienie z B. m.in. grupy aktywów związanych z portfelem wybranych produktów farmaceutycznych o profilu dermatologicznym, kosmetyków oraz suplementów diety ("Aktywa"). Wyłonione do przeniesienia Aktywa obejmą prawa do (i) produktów leczniczych; oraz (ii) produktów kosmetycznych i suplementów diety.

Prawa do produktów leczniczych obejmą:

1.

prawa do znaków towarowych;

2.

prawa autorskie do dokumentacji rejestracyjnej dotyczącej tych produktów leczniczych wraz z prawami do złożenia wniosków o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (dopuszczanego do obrotu w oparciu o tę dokumentację rejestracyjną); oraz

3.

prawa wynikające i umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) tych produktów leczniczych.

Prawa do kosmetyków oraz suplementów diety obejmą:

1.

prawa do znaków towarowych;

2.

prawa autorskie do wykorzystania dokumentacji ich receptur, w tym w celu wytwarzania tych kosmetyków i suplementów diety i ich wprowadzania do obrotu; oraz

3.

prawa wynikające z umów o wytwarzanie (produkcję na zlecenie) niektórych z tych produktów.

Aktywa nie są w żaden sposób wyodrębnione finansowo ani organizacyjnie w przedsiębiorstwie Spółki.

Restrukturyzacja obejmować będzie wniesienie Aktywów Spółki do innej spółki komandytowej z grupy B.- A.. Sp. k. ("Spółka Komandytowa"), w wyniku czego, Spółka stanie się komandytariuszem Spółki Komandytowej. Komplementariuszem Spółki Komandytowej jest inna spółka kapitałowa (podatnik podatku dochodowego od osób prawnych) powiązana kapitałowo z Wnioskodawcą Spółka wniesie jako swój wkład do Spółki Komandytowej Aktywa, uzyskując tym samym określone prawo do udziału w zysku Spółki Komandytowej. Poza zakresem przedmiotowym wkładu niepieniężnego Spółki do Spółki Komandytowej znajdą się inne niż Aktywa składniki przedsiębiorstwa Spółki, np.

1.

prawa do korzystania z nieruchomości;

2.

zapasy;

3.

produkcja w toku;

4.

pracownicy;

5.

należności;

6.

inne grupy produktowe obejmujące kompleksowe prawa do wprowadzania do obrotu innych produktów.

Spółka po wniesieniu Aktywów jako wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o inne składniki (aktywa) swojego przedsiębiorstwa.

W stosunku do części Aktywów rozważana jest ich późniejsza sprzedaż przez Spółkę Komandytową.

Aktywa, które będą przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej zostały przez Spółkę wytworzone w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej i nie zostały ujawnione w księgach rachunkowych ani ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki, w związku z czym nie podlegały amortyzacji podatkowej.

Kwestia kwalifikacji Aktywów na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Spółka Komandytowa będzie wykorzystywać Aktywa będące przedmiotem aportu w ramach swojej działalności. W przypadku wynegocjowania odpowiedniej oferty, zarówno krótko po wniesieniu Aktywów do Spółki Komandytowej, jak i dopiero po pewnym okresie od ich wniesienia część Aktywów, może zostać odpłatnie zbyta przez Spółkę Komandytową na rzecz osoby trzeciej.

W konsekwencji, w zależności od przeznaczenia danego składnika majątkowego (składającego się na Aktywa) alternatywnie:

(i)

zostanie on wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Komandytowej stanowiąc element majątku podlegający amortyzacji dla celów podatkowych; lub

(ii)

nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki Komandytowej (stanowiąc tym samym zapas/towar handlowy).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej dla Wnioskodawcy, jako wspólnika Spółki, może powstać przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych ("p.d.o.p.")...

2.

Czy wydatkiem na nabycie (ceną nabycia) Aktywów przez Spółkę Komandytową będzie wartość wkładu określona w umowie Spółki Komandytowej odpowiadająca wartości wniesionych Aktywów do Spółki Komandytowej, ustalonej na dzień ich wniesienia, nie wyższa od ich wartości rynkowej...

3.

Czy w przypadku sprzedaży przez Spółkę Komandytową wybranych Aktywów, wniesionych do niej w formie wkładu niepieniężnego, Wnioskodawca jako wspólnik Spółki, która będzie wspólnikiem Spółki Komandytowej, powinien rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu, taką część wydatku na nabycie (ceny nabycia) sprzedawanych Aktywów ustaloną zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w Pytaniu 2, która odpowiada (pośredniemu) udziałowi Wnioskodawcy w zysku Spółki Komandytowej...

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie Nr 1. W przedmiocie pytań Nr 2 i Nr 3 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci Aktywów nie spowoduje powstania dla Wnioskodawcy (jako wspólnika Spółki, która wniesie wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej) przychodu podlegającego opodatkowaniu p.d.o.p. z uwagi na fakt, że w ustawie o p.d.o.p. brak jest szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem Wnioskodawcy, przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p. nie ma zastosowania w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, gdyż znajduje on zastosowanie wyłącznie w przypadku wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek kapitałowych.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 i art. 102 Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych. Należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca powiązał moment powstania obowiązku podatkowego w związku z przychodem uzyskanym na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z kapitałem zakładowym spółki, gdyż stosownie do art. 12 ust. 1b ustawy o p.d.o.p., przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Brzmienie powyższego artykułu wskazuje, że ustawodawca powiązał moment powstania przychodu w przypadku wkładów niepieniężnych z okolicznością zmiany (podwyższenia) kapitału zakładowego spółki otrzymującej ten wkład.

Jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych pojęcie kapitału zakładowego występuje wyłącznie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Kodeksu spółek handlowych), spółce akcyjnej (art. 302 Kodeksu spółek handlowych) oraz spółce komandytowo - akcyjnej (art. 126 Kodeksu spółek handlowych).

Jako, że w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego, bezsprzecznym jest więc, iż przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., w związku z art. 12 ust. 1b ustawy o p.d.o.p. nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Należy jednocześnie podkreślić, iż również inne - poza art. 12 ust. 1 pkt 7 - przepisy ustawy o p.d.o.p. nie przewidują opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera przepisów, które dotyczyłyby wkładów niepieniężnych do spółek osobowych. W konsekwencji, wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia.

W konsekwencji, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę Aktywów jako wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Wnioskodawcy.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, ze powyższe stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone przez organy podatkowe m.in. w następujących pismach:

*

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-307/08-2/HS),

*

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lipca 2008 r. (IP-PB3-423-655/08-3/MB),

*

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. (IP-PB3-423-323/08-2/DG),

*

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 marca 2008 r. (ILPB3/423-4/08-4/HS),

*

interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 lutego 2008 r. (IP-PB3-423-322/07-3/MS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) w zakresie pytania Nr 1 uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl