IPPB3/423-834/10-4/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-834/10-4/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2010 r. (data wpływu 28 grudnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 9 lutego 2011 r. (data wpływu 14 lutego 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 1 lutego 2011 r. nr IPPB3/423-834/10-2/MC, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem udziałów i określeniem momentu zaliczenia ich do kosztów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem udziałów i określeniem momentu zaliczenia ich do kosztów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

U. zamierza nabyć 100% udziałów w polskiej spółce z.o.o. (dalej: Spółka A), posiadającej podobny do U. profil działalności. Po nabyciu przez U. Spółki A planowane jest połączenie obu spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych (łączenie się przez przejęcie), gdzie U. będzie podmiotem przejmującym. Nabycie udziałów w spółce A i połączenie ma na celu poszerzenie obszaru działalności Spółki dotarcie do większej liczby klientów, wykorzystanie efektu synergii, a tym samym zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych przez Spółkę usług.

W związku z przeprowadzeniem transakcji nabycia udziałów, U., oprócz ceny płaconej za udziały poniesie m.in. następujące koszty:

* koszty badania due diligence finansowego, podatkowego i prawnego Spółki A,

* koszty doradztwa inwestycyjnego (ocena kondycji finansowej nabywanej spółki, stworzenie modelu wyceny, doradztwo w negocjacjach),

* koszty doradztwa związane z finansowaniem zakupu,

* koszty doradztwa podatkowego i prawnego związane z opracowaniem struktury nabycia,

* koszty doradztwa specjalistycznego (np. due diligence informatyczne czy środowiskowe),

* koszty sporządzenia umów dotyczących nabycia udziałów,

* inne koszty doradztwa związanego z procesem nabycia udziałów.

Część wyżej wymienionych kosztów została lub zostanie najpierw poniesiona na podstawie ustaleń ze Spółką przez inny podmiot (spółkę należącą do grupy U.). Spółka może zostać obciążona tymi kosztami przed lub po zakończeniu transakcji nabycia udziałów w spółce A.

Spółka, za zgodą jedynego udziałowca Spółki A, podczas badania due diligence Spółki A korzystała z rezultatów prac sporządzonych przez profesjonalne podmioty w ramach tzw. vendor due diligence (czyli badania due diligence wykonanego na zlecenie sprzedającego) oraz miała możliwość kontaktu z tymi podmiotami w celu wyjaśnienia istotnych kwestii związanych z działalnością Spółki A i jej spółek zależnych. Dzięki temu Spółka zyskała możliwość dostępu do informacji na temat Spółki A i jej spółek zależnych, co ułatwiło U. podjęcie decyzji o zakupie, jak również uprościło i skróciło proces udziałów. Mając na uwadze powyższe, w umowie dotyczącej przyszłego nabycia udziałów w Spółce A, zawartej z jedynym udziałowcem tej spółki, U. zgodziła się na pokrycie kosztów badania vendor due diligence.

Koszty vendor due diligence Spółka zapłaci bezpośrednio podmiotom świadczącym te usługi (tam, gdzie będzie to możliwe, prawa i obowiązki wynikające z umów z Udziałowcem Spółki A z tymi podmiotami zostaną również przeniesione na U.) lub jedynemu udziałowcowi Spółki A.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy koszty, o których mowa w stanie faktycznym związane z nabyciem udziałów w Spółce A mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki w momencie ich poniesienia przez Spółkę.

Stanowisko Wnioskodawcy

Spółka stoi na stanowisku, że koszty, o których mowa wstanie faktycznym związane z nabyciem udziałów w Spółce A mogą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki w momencie ich poniesienia przez Spółkę.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków wprost wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy, mogą koszty uzyskania przychodów, o ile ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. uzyskania przychodów są zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, całokształtu działalności podatnika, związane z funkcjonowaniem firmy, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, a także w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zaliczając określony wydatek w poczet kosztów uzyskania przychodów podatnik jest zobowiązany wykazać związek pomiędzy kosztów, a uzyskaniem przychodu (zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów), zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych. Zdaniem Spółki interpretując ten przepis stwierdzić należy, iż jako wydatki na nabycie udziałów należy traktować te z nich, które w sposób bezpośredni i konieczny związane są z zakupem udziałów, bez których nabycie udziałów nie byłoby możliwe.

Zakupione przez Spółkę usługi doradztwa inwestycyjnego, finansowego, audytorskiego, podatkowego, prawnego i specjalistycznego służyły do identyfikacji potencjalnych ryzyk związanych z planowaną transakcją. Otrzymane analizy pozwoliły Spółce na dokonanie należytej oceny skutków ekonomicznych oraz opłacalności transakcji, pozwalając jednocześnie na ustalenie racjonalnej ceny nabycia udziałów.

Raporty z prac vendor duo diligence, udostępnione Spółce podczas procesu nabycia, jak również dostęp do doradców sprzedającego, umożliwiły Spółce dostęp do informacji na temat spółki A i jej spółek zależnych, co ułatwiło U. podjęcie decyzji o zakupie, jak również uprościło i skróciło proces nabycia udziałów. Dlatego też, koszty vendor due diligence przeprowadzonego przez zewnętrznych doradców niewątpliwie pozostają w związku z przychodami Spółki w takim zakresie, jak pozostałe koszty doradztwa związanego z zakupem udziałów w Spółce A.

Wydatki dotyczące doradztwa i obsługi transakcji, w tym związane z badaniem vendor due diligence, nie są wydatkami, które warunkują nabycie udziałów, bowiem nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów - nie warunkują one skutecznego nabycia udziałów. Analogicznie, pozostałe koszty związane ze sporządzeniem umów dotyczących nabycia udziałów nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów, ponieważ nie warunkują ich skutecznego nabycia.

Podejście to zostało potwierdzone m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji z dn. 28 maja 2010 r., sygn. IPPB3/423-180/10-2/MC, zgadzając się ze stanowiskiem podatnika stwierdził, że: "Wydatki na doradztwo inwestycyjne, audytorskie, finansowe, podatkowe i prawie związane z nabyciem akcji i obsługą transakcji nie są wydatkami, które warunkują nabycie akcji, bowiem nie pozostają one w bezpośrednim związku z nabyciem akcji. W żadnym bowiem stopniu nie warunkują ich skutecznego nabycia. Opisane wydatki mają pośredni związek z potencjalnymi przychodami, jakie Wnioskodawca osiągnie w przyszłości, w związku z czym należy je kwalifikować jako koszty ogólne funkcjonowania Spółki. Wobec tego, wydatki te nie stanowią "wydatków na nabycie akcji" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p." Podejście to zostało również zaakceptowane przez sądy administracyjne. Przykładowo, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 kwietnia 2004 r. (III SA/Wa 2893/2002) stwierdził, że: "Kosztów obsługi prawnej na etapie podejmowanie decyzji o zakupie udziałów nie możne traktować jako wydatków na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy".

Jak wskazano, nabycie udziałów w Spółce A ma na celu poszerzenie obszaru działalności Spółki, dotarcie do większej liczby klientów, wykorzystanie efektu synergii, a tym samym zwiększenie przychodów ze sprzedaży oferowanych przez Spółkę usług.

Jednocześnie należy zauważyć, że nabywane usługi umożliwią Spółce poznanie sytuacji rynkowej Spółki A. W szczególności dadzą sposobność poznania praktycznych problemów prawnych, finansowych, podatkowych, komercyjnych i operacyjnych, z jakimi na co dzień spotyka się ta spółka.

Abstrahując od samego nabycia Spółki A, zdobyta wiedza może pozwolić na zwiększenie przychodów Spółki, ponieważ część wiedzy uzyskane> przez U. w ramach badania Spółki A ma charakter uniwersalny i ma bezpośrednie zastosowanie w działalności Spółki.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, że wydatki, o których mowa w stanie faktycznym stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki inne niż bezpośrednio związane z przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane wdacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zdaniem Spółki, nie można określić, jakiego okresu dotyczą wydatki stanowiące przedmiot niniejszego wniosku, w związku z czym należy je potrącić jako koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia.

Podobne stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji z dn. 27 stycznia 2009 r., sygn. IPPB5/423-173/08-4/DG, zgadzając się ze stanowiskiem podatnika stwierdził, że: "Koszty ponoszone przez Spółkę z tytułu nabywania: (I) usług doradczych; (lI) usług prawnych; (III) audytów spółek, oraz (lV) podróży związanych z badaniem innych podmiotów i poszukiwaniem kontaktów na rynkach zbytu, są niewątpliwie - według terminologii używanej w ustawie o CIT - "kosztami innymi niż koszty bezpośrednio związane z przychodami" i wmyśl art. 15 ust. 4d ustawy o CIT powinny być rozpoznawane w momencie ich poniesienia. Biorąc pod uwagę, że nie można określić jakiego okresu dotyczą, koszty te powinny być rozpoznawane w całości w ciężar kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia."

Podejście takie jest powszechnie akceptowalne przez organy podatkowe. Zostało ono potwierdzone w licznych interpretacjach wydanych w imieniu Ministra Finansów przez m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-180/10-2/MC z dn. 28 maja 2010 r., sygn. IPPB5/423-173/08-4/DG z dn. 27 stycznia 2009 r., sygn. IPPB3/423-1498/08-2/JG z dn. 15 grudnia 2008 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-815/09/AM z dn. 9 października 2009 r., Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-263/07-3/MC z dn. 20 lutego 2008 r.

Reasumując, zdaniem Spółki koszty, o których mowa wstanie faktycznym związane z nabyciem udziałów w Spółce A mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki w momencie ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl