IPPB3/423-833/11-2/PK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-833/11-2/PK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2011 r. (data wpływu 23 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podlegania obowiązkowi podatkowemu w przypadku powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych określonym w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy podział spółki następuje poprzez wydzielenie części majątku i przeniesienie go na spółkę już istniejącą lub na spółkę nowo zawiązaną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podlegania obowiązkowi podatkowemu w przypadku powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych określonym w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji gdy podział spółki następuje poprzez wydzielenie części majątku i przeniesienie go na spółkę już istniejącą lub na spółkę nowo zawiązaną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki z o.o. wpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS. Zarząd tej spółki planuje jej podział poprzez przeniesienie części jej majątku na inną już istniejącą spółkę lub na spółkę nowozawiązaną (tzw. podział poprzez wydzielenie, w trybie przepisu art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych). Wydzielenie nastąpi z kapitału zapasowego Spółki "C" spółki z o.o. (tj bez obniżania jej kapitału zakładowego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z podziałem spółki której Wnioskodawca jest wspólnikiem, w sytuacji gdy podział ten następuje poprzez wydzielenie części majątku i przeniesienie go na spółkę już istniejącą lub na spółkę nowo zawiązaną, przy czym wydzielenie ma miejsce z kapitału zapasowego spółki dzielonej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy w związku z tym Wnioskodawca zobowiązany będzie do zapłaty podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym po jego stronie nie powstanie przychód w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z tym przepisem dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej Oznacza to, iż za dochód w rozumieniu ww. przepisu uważa się również dochód z tytułu kapitalizacji rezerwy (tj równowartość kwot przekazanych na kapitał zakładowy z innych kapitałów danej osoby prawnej). Ustawodawca wyraźnie wspomina o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz kwotach przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej. Językowa wykładnia tego przepisu nakazuje przyjąć, iż dotyczy on wyłącznie przekazania kwot w obrębie tej samej spółki (tj. podwyższenia kapitału zakładowego danej spółki z dochodu, który to ona osiągnęła). Zdaniem Wnioskodawcy przepis ten nie obejmuje swoim zakresem sytuacji gdy z kapitału zapasowego jednej spółki podwyższany jest kapitał zakładowy innej spółki.

Uznanie w przedmiotowym zdarzeniu przyszłym, że po stronie Wnioskodawcy powstaje dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych stanowiłoby niedopuszczalną wykładnię rozszerzającą przepisu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Skoro ustawodawca wyraźnie określił zakres zastosowania ww. przepisu i jego interpretacja na podstawie reguł wykładni językowej nie pozostawia wątpliwości nie należy stosować innych metod wykładni. Z uwagi na specyfikę prawa podatkowego nie ma też możliwości zastosowania analogii na niekorzyść podatnika.

Tym samym po stronie wspólnika nie powstanie przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w przypadku, gdy w trakcie procesu podziału przez wydzielenie kwoty zgromadzone na kapitale zapasowym spółki dzielonej zostaną przeniesione na podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej. Mając to na uwadze Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W przedłożonym przez Wnioskodawcę opisie zdarzenia przyszłego, spółka, której wspólnikiem jest podmiot inicjujący niniejsze postępowanie, planuje podział poprzez wydzielenie części swojego majątku na inną spółkę już istniejącą lub na spółkę nowozawiązaną (podział poprzez wydzielenie). Wnioskodawca w odniesieniu do tak sformułowanego zdarzenia przyszłego wnosi natomiast o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o p.d.o.p.), tj. kwestii opodatkowania udziału w zyskach osób prawnych w odniesieniu do tzw. kapitalizacji rezerw (vide: pozycja E.3 wniosku ORD-IN). W rezultacie przedmiotem zainteresowania podatnika jest jedynie kwestia podlegania pod przepis art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku. Wskazać należy, iż subsumcja zdarzenia przyszłego pod wyżej wskazaną normę prawną dokonywana przez Wnioskodawcę ograniczająca się stwierdzeniem, iż w wyniku podziału spółki poprzez wydzielenie nie powstanie przychód w zyskach osób prawnych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., albowiem przepis ten nie znajduje zastosowania w odniesieniu do przychodów powstałych w wyniku podziału spółek kapitałowych jest prawidłowa. W istocie przepis ten nie dotyczy sytuacji odnoszącej się do możliwości finansowania podwyższenia kapitału zakładowego jednej spółki z kapitału zapasowego innej osoby prawnej, a tym samym nie można twierdzić, iż powstanie przychód z udziału w zyskach osoby prawnej na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. Zgodzić należy się z poglądem, iż art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. odnoszący się do dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego, (w spółdzielniach dochodu przeznaczonego na podwyższenie funduszu udziałowego), a także dochodu stanowiącego równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej, dotyczy sytuacji prawnopodatkowej mającej miejsce w ramach jednej spółki kapitałowej, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego (funduszu udziałowego).

Niemniej jednak organ podatkowy pragnie zwrócić uwagę, iż kwestia opodatkowania udziału w zyskach osoby prawnej w sytuacji podziału spółki poprzez wydzielenie uregulowana jest w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k albo art. 16 ust. 1 pkt 8; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem. Odnosząc się do treści przytoczonego powyżej przepisu stwierdzić należy, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych dla wspólników spółki dzielonej może być nadwyżka przyznanej im nominalnej wartości udziałów (akcji) w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztem nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce ulegającej podziałowi przez wydzielenie. W rezultacie, w sytuacji gdy ziściłaby się dyspozycja art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p. Spółka zobligowana byłaby do rozpoznania przychodu (dochodu) zgodnie z treścią tego przepisu. Kwestia powyższa z uwagi na treść przedłożonego pytania, a także konstruowanie opisu zdarzenia przyszłego jedynie w odniesieniu do dyspozycji art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., nie stanowi jednakże przedmiotu niniejszej interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl