IPPB3/423-808/10-2/MC - Uznanie za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z objęciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych i moment zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-808/10-2/MC Uznanie za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z objęciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych i moment zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2010 r. (data wpływu 10 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z objęciem udziałów i określenie momentu ich zaliczenia do kosztów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania z koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z objęciem udziałów i określenia momentu ich zaliczenia do kosztów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W latach 2007-2008 S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) poniósł szereg wydatków związanych z nabyciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych M GmbH z siedzibą w Berlinie oraz S. GmbH z siedzibą w Gallin. Wśród wyżej wymienionych kosztów, które zostały poniesione w związku z nabyciem udziałów wymienić można:

1.

zapłaconą cenę za nabyte udziały,

2.

koszty notarialne Związane ze sporządzeniem umowy,

3.

koszty doradztwa inwestycyjnego

4.

koszty przygotowania projekcji finansowych

5.

koszty audytu (tax strukturing) oraz audytu środowiskowego

6.

koszty doradztwa prawnego

7.

koszty due dilligence

8.

koszty wyjazdów (koszty usług hotelowych, biletów lotniczych) w sprawach dot. nabycia ww. udziałów

Ponadto Spółka poniosła i ponosi szereg kosztów związanych z finansowaniem nabycia udziałów:

9.

koszty doradztwa prawnego w zakresie umów kredytowych i zabezpieczeń ww. umów

10.

koszty wyceny nieruchomości do zabezpieczenia kredytu

11.

koszty usług notarialnych odnośnie zastawu rejestrowego

12.

koszt odsetek od kredytu

13.

koszty prowizji i opłat bankowych

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy (oraz w jakim momencie) poniesione przez Spółkę wydatki związane z objęciem udziałów w niemieckich spółkach kapitałowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Stanowisko Wnioskodawcy

Stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Z treści tego przepisu wynika, że dany wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:

* koszt zostanie poniesiony,

* celem poniesienia kosztu jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

* koszt nie został uwzględniony przez ustawodawcę na liście wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartej w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Wśród wyłączeń wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p., w zakresie problematyki obejmującej nabycie udziałów w spółkach kapitałowych, najwięcej wątpliwości interpretacyjnych budzi art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów min.: wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zarówno doktryna jak i orzecznictwo reprezentuje pogląd, iż do użytego przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 p.d.o.p. określenia "wydatki na nabycie" udziałów należy kwalifikować tylko wydatki warunkujące bezpośrednio ich nabycie, tj. bez których poniesienia nie było by możliwe skuteczne nabycie udziałów. Do takich wydatków zaliczono: związane z zakupem opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Takie też stanowisko prezentował Minister Finansów w piśmie z 12 marca 2001 r., PB4/BA-8214-486-94/01, S. Podat. 2001/8/39, w którym to piśmie Minister stwierdził także, że koszty zaciągniętego kredytu, tj. odsetki, prowizje oraz różnice kursowe, które wystąpią ze względu na zaciągnięcie kredytu denominowanego w USD nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów, lecz jako zapłatę za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Zatem niewątpliwie kosztem nabycia udziału będzie zapłacona cena opłaty notarialnej bezpośrednio związana z nabyciem udziałów. Pozostałe wydatki przedstawione przez wnioskodawcę jako nie warunkujące w sposób bezpośredni nabycia udziałów będą stanowiły koszty podatkowe z uwzględnieniem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albowiem wydatki przynależne do drugiej z ww. kategorii przedstawionej powyżej przez wnioskodawcę nie są objęte zakresem przedmiotowym przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. a ich zaliczenie do kosztów podatkowych należy rozpatrywać z uwzględnieniem pozostałych przepisów u.p.d.o.p. - w szczególności art. 15 ust. 4d oraz art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.

Odnosząc się zatem do poszczególnych kategorii wydatków określonych w ww. stanie faktycznym, Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż wydatki wymienione w punktach 9-11 obciążać będą rachunek podatkowy Spółki w momencie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.) a możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w punktach 12-13 wystąpi z chwilą ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji - w przypadku odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), art. 16 ust. 1 pkt 11).

Przedstawione wyżej stanowisko znajduje poparcie w szeregu indywidualnych interpretacjach dot. analogicznego stanu faktycznego, wśród których wymienić można:

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB3/423-982/09-2/JG z dnia 2010.03.01,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPB3/423-69/10-2/AP z dnia 2010.04.06, czy też

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBI/2/423-1581/09/AK z dnia 2010.03.10,

* interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBI/2/423-830/10/CzP, z dnia 14 września 2010 r.

Analizując z kolei wydatki, które dotyczą nabycia udziałów, ale nie są związane ze źródłem ich finansowania (wydatki wymienione w punktach 1-8 przedstawionego stanu faktycznego), w oparciu o wnioski płynące z doktryny, orzecznictwa oraz interpretacji wydawanych przez Ministra Finansów - dokonać należy podziału na wydatki związane bezpośrednio z nabyciem udziałów (które będą kosztem uzyskania przychodu z chwilą odpłatnego zbycia tych udziałów - art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.) oraz wydatki pośrednie obciążające koszty podatkowe z chwilą ich poniesienia (art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.).

Przykład takiego podziału prezentują np. W. Pietrasiewicz i M. Romańczuk stwierdzając, iż nie są wydatkami na nabycie udziałów lub akcji "koszty prawnego due diligence podmiotu, którego akcje podatnik zamierza nabyć, audytu podatkowego, czy marketingowego, a także innych wydatków, które są jedynie pośrednio związane z nabyciem udziałów" (W. Romańczuk, M. Romańczuk, Koszty uzyskania przychodów, Warszawa 2007, s. 205).

Podobnie:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IP-PB3-423-248/07-2/JG z dnia 2007.12.17,

* Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPB3/423-756D/09/DK z dnia 2010.02.24.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż wydatki wymienione w punktach 1-2 stanu faktycznego (stanowiące ponad 98% wydatków poniesionych na nabycie ww. udziałów) stanowić będą koszt podatkowy w Spółce dopiero w momencie zbycia nabytych udziałów (art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.) a wydatki wymienione w punktach 3-8 mogą być zaliczone do kosztów podatkowych z chwilą ich poniesienia w oparciu o art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl