IPPB3/423-802/10-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-802/10-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2010 r. (data wpływu 23 listopada 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 19 stycznia 2011 r. nr IPPB3/423-802/10-2/AG (data nadania 20 stycznia 2011 r., data doręczenia 25 stycznia 2011 r.) przy piśmie z dnia 26 stycznia 2011 r. (data nadania 27 stycznia 2011 r., data wpływu 31 stycznia 2011 r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2001 r. podatnik nabył akcje szwedzkiej spółki. Był on zobowiązany do zapłaty za te akcje cenę określoną w umowie. Do zapłaty pieniężnej nie doszło. W księgach podatnika figurowało zobowiązanie z tytułu braku zapłaty za akcje szwedzkiej spółki.

W 2010 r. podatnik zbył posiadane akcje szwedzkiej spółki innemu podmiotowi.

W umowie sprzedaży określono cenę sprzedaży akcji oraz zawarto postanowienie, iż cena sprzedaży jaka zostanie bezpośrednio uiszczona na rzecz podatnika zostanie pomniejszona o jego zobowiązanie wobec szwedzkiej spółki z tytułu nieopłaconych akcji. Jednocześnie nabywca akcji zobowiązuje się do przejęcia długu z tytułu nieopłaconych akcji, na co szwedzka spółka wyraża zgodę.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym Spółka zadała pytanie:

Czy w momencie zbycia akcji szwedzkiej spółki podatnik ma prawo uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu cenę jaką był zobowiązany zapłacić za przedmiotowe akcje, mimo że nie dokonał bezpośredniej płatności, a zobowiązanie zostało uregulowane drogą przejęcia długu przez spółkę której podatnik zbył akcje.

Stanowisko wnioskodawcy.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), stwierdza iż za koszt uzyskania przychodów można uznać wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce w momencie ich odpłatnego zbycia.

Zdaniem Spółki, pojęciem "wydatki" należy objąć nie tylko bezpośrednią zapłatę pieniężną za nabyte akcje, ale również transakcję dokonaną przez podatnika w której zbył on akcje za które uiścił zapłatę a zobowiązanie z tego tyłu pomniejszyło cenę sprzedaży.

Z ekonomicznego punktu widzenia transakcja ta byłaby tożsama z sytuacją, w której podatnik zapłaciłby za objęte akcje, a w momencie spłaty nabywca uiściłby podatnikowi całą cenę sprzedaży bez potrącania długu.

Z tego względu Spółka uważa, iż w momencie zbycia akcji podatnik powinien rozpoznać przychód podatkowy w wysokości ceny sprzedaży akcji określonej w umowie (bez potrącania długu przejętego z tytułu nieopłacenia akcji) oraz koszt podatkowy w wysokości ceny jaką podatnik zobowiązany był uiścić z tytułu objęcia akcji, a którego zobowiązania zostało przejęte przez nabywcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl