IPPB3/423-787/11-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-787/11-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2011 r. (data wpływu 28 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia nasza jest właścicielem budynku mieszkalnego wielokondygnacyjnego w którym znajdują się:

* 24 lokale mieszkalne, spółdzielcze własnościowe,

* lokal usługowy w parterze, będący własnością Spółdzielni, wynajmowany na działalność gospodarczą,

* lokal administracyjny w którym mieści się biuro Spółdzielni,

* hala garażowa z 18 miejscami postojowymi, do których prawa posiadają mieszkańcy budynku oraz 1 miejscem postojowym będącym własnością Spółdzielni, które jest wynajmowane.

Gospodarując tym majątkiem Spółdzielnia osiąga przychody i ponosi koszty z działalności, z której dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym (najem lokalu oraz miejsca parkingowego) oraz uzyskuje przychody i ponosi koszty związane z gospodarką mieszkaniową, z której dochody są zwolnione na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy (gospodarka zasobami mieszkaniowymi).

W koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi Spółdzielnia nalicza odpis na fundusz remontowy - stawka ustalona jest na m#178; powierzchni mieszkalnej. W przyszłości Spółdzielnia zamierza przeprowadzić remont elewacji budynku połączony z dociepleniem ścian. Remont zostanie sfinansowany ze środków własnych Spółdzielni, w tym zgromadzonych na funduszu remontowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej części koszty remontu elewacji budynku obciążą fundusz remontowy Spółdzielni, a w jakiej stanowić będą koszt uzyskania przychodu dla działalności gospodarczej Spółdzielni.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Remontowana elewacja jest częścią wspólną nieruchomości w której mieszczą się lokale mieszkalne, parking oraz lokal usługowy przynoszące przychody opodatkowane bądź zwolnione z opodatkowania.

Zdaniem Spółdzielni koszt remontu elewacji jest kosztem wspólnym dla działalności opodatkowanej i zwolnionej z opodatkowania. Spółdzielnia nie może wskazać jednoznacznie wysokości kosztów przypadających na działalność opodatkowaną, dlatego zamierza zastosować postanowienia art. 15 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i koszty uzyskania dla działalności opodatkowanej wydzielić z sumy kosztów poniesionych na remont elewacji w proporcji w jakiej pozostają przychody opodatkowane do sumy przychodów Spółdzielni.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej: p.d.o.p.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów z jakich dochód ten został osiągnięty: w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Z art. 7 ust. 2 p.d.o.p. wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód z działalności gospodarczej innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

W związku z powyższym, koniecznym jest prowadzenie ewidencji księgowej w zakresie przychodów i kosztów w ten sposób, aby możliwe było rozróżnienie dochodów pochodzących z gospodarki zasobami mieszkaniowymi od dochodów z innych działalności.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 p.d.o.p., podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (...).

Z treści wniosku wynika, że Spółdzielnia uzyskuje dochodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym (najem lokalu oraz miejsca parkingowego) a także takie, które podlegają zwolnieniu przedmiotowemu jako pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. W przyszłości Spółdzielnia planuje przeprowadzić remont elewacji budynku połączony z dociepleniem ścian. Zostanie on sfinansowany ze środków własnych Spółdzielni, w tym z funduszu remontowego.

W związku z tym, że Spółdzielnia prowadzi zarówno działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej (wolnej od podatku, przy spełnieniu warunku określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 p.d.o.p.), jak i inną działalność gospodarczą (podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym), obowiązana jest, stosując przepisy art. 12 p.d.o.p., podzielić przychody na te pochodzące z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jak i z pozostałej działalności.

Niezwykle ważne jest też określenie prawidłowej wielkości kosztów uzyskania przychodów pamiętając o postanowieniach art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 p.d.o.p. Podatnik może więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, pod warunkiem, że wykazany zostanie ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu oraz że nie zostały one ujęte w negatywnym katalogu kosztów. Następnie prawidłowo ustalone koszty uzyskania przychodów należy przypisać do przychodów odnoszących się do poszczególnych źródeł.

Istnieją przypadki, w których przyporządkowanie poniesionych kosztów do osiągniętych przychodów z poszczególnych źródeł nie jest możliwe. Wówczas zastosowanie znajduje art. 15 ust. 2 i 2a p.d.o.p. Pierwszy z tych przepisów stanowi, że jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów.

Zgodnie z ust. 2a tegoż artykułu, zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania; w takim przypadku przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 p.d.o.p. stosuje się odpowiednio. Pamiętać należy, że ustalanie wielkości kosztów zgodnie z ww. zasadami może mieć zastosowanie jedynie w sytuacjach wyjątkowych i w odniesieniu do określonych kosztów, wspólnych dla obu źródeł przychodu Spółdzielni, których nie można jednoznacznie przypisać do jednej z kategorii przychodów.

Spółdzielnia, ustosunkowując się do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdza, iż ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł z których część dochodów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym a część jest z tego opodatkowania zwolniona i jednocześnie nie może wskazać jednoznacznie wysokości kosztów uzyskania przychodów przypadających na działalność opodatkowaną i zwolnioną.

W związku z powyższym, jeżeli na podstawie prawidłowo prowadzonej ewidencji księgowej, nie da się podzielić kosztów na dwa rodzaje działalności (zwolnioną i opodatkowaną), to w stosunku do tych kosztów należy zastosować postanowienia art. 15 ust. 2 i 2a p.d.o.p. Będą one zatem podlegały rozliczeniu na obie działalności wg proporcji w jakiej pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej ich kwocie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl