IPPB3/423-783/11-2/MC - Moment potrącenia w kosztach podatkowych miesięcznych rat leasingowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-783/11-2/MC Moment potrącenia w kosztach podatkowych miesięcznych rat leasingowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do innych niż bezpośrednie koszty uzyskania przychodu pierwszej i drugiej miesięcznej raty leasingowej w całości w momencie poniesienia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do innych niż bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów pierwszej i drugiej miesięcznej raty leasingowej w całości w momencie poniesienia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W miesiącu październiku 2010 r. wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego i przyjął do użytkowania na okres 36 miesięcy na podstawie tej umowy samochód ciężarowy o wartości 262.295,08 PLN netto. Opłata wstępna określona została w umowie na kwotę 2.622,95 PLN, pierwsza miesięczna rata leasingowa wynosi 76.066,05 PLN, druga miesięczna rata leasingowa wynosi 78.706,47 PLN, natomiast pozostałe miesięczne raty wynoszą 3.591,49 PLN. Opłata rat miesięcznych nie warunkuje wydania przedmiotu leasingu do użytkowania. Wartość wykupu wynosi 2.622,95 PLN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pierwsza miesięczna rata leasingowa w wysokości 76.066,05 PLN, oraz druga miesięczna rata leasingowa w wysokości 78.706,47 PLN jest kosztem uzyskania przychodów zgodnie z zapisami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w całości w momencie poniesienia.

Stanowisko Wnioskodawcy,

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Sposób, w jaki należy rozliczyć koszty uzyskania przychodów, zwłaszcza te, które odnoszą się nie tylko do roku podatkowego, w jakim zostały poniesione, ale i do lat następnych, jest uzależniony od tego, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów bezpośrednio czy też pośrednio związanych z przychodami. Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. W myśl art. 15 ust. 4d ustawy koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są natomiast potrącalne w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury. Umowa leasingu operacyjnego, aby wywołała na gruncie prawa podatkowego skutki w postaci uprawnienia korzystającego do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat ponoszonych w podstawowym okresie umowy z tytułu używania przedmiotu leasingu musi spełniać warunki określone w art. 17b ustawy, wówczas to raty leasingowe opłacane przez korzystającego jako dotyczące ściśle określonego czasu, nie przekraczającego roku podatkowego są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie ich poniesienia. W ocenie wnioskodawcy pierwsza oraz druga rata leasingowa mają status rat bieżących, miesięcznych i nie są kosztem bezpośrednio związanym z przychodami wnioskodawcy, tak więc powinny zostać zaliczone do kosztów podatkowych zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) w całości w momencie poniesienia. Istotne jest również, że opłaty tych rat nie warunkują wydania przedmiotu leasingu, bez znaczenia jest również fakt iż raty te przewyższają wielokrotnie wartość pozostałych rat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl