IPPB3/423-76/11-5/MC - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów z tytułu czynszów od lokali mieszkalnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-76/11-5/MC Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów z tytułu czynszów od lokali mieszkalnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Towarzystwa przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2010 r. (data wpływu 3 stycznia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) i pismem z dnia 29 marca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu czynszów od lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Towarzystwo w L. prowadzi działalność w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

Przedmiotem działalności Towarzystwa jest budowa budynków mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Towarzystwo wybudowało lokale mieszkalne z udziałem kredytów udzielonych przez Bank ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Lokale mieszkalne wynajmowane są na podstawie zawartych umów najmu w oparciu o ustawę o ochronie praw lokatora, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.

Przychody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi są głównym źródłem przychodów Spółki. Wysokość czynszu zgodnie z art. 28 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego jest ustalana w takiej wysokości aby pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę zaciągniętych na budowę kredytów. Pod pojęciem spłaty kredytów zaciągniętych na budowę mieszkań Towarzystwo rozumie spłatę kapitału wraz z odsetkami.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody towarzystw budownictwa społecznego uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego przepisu zwolnieniu z opodatkowania podlegają wyłącznie te dochody towarzystw budownictwa społecznego, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i które zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy przychody z czynszów od lokali mieszkalnych przeznaczone na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Czynsz od najemców w całości stanowi dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowym przeznaczony jest na utrzymanie zasobów mieszkaniowych a tym samym zwolniony jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przez utrzymanie zasobów mieszkaniowych Towarzystwo rozumie ogół działań mających na celu utrzymanie istniejącej substancji mieszkaniowej, w tym również spłatę kredytów.

Finansowanie z czynszu wszelkich kosztów związanych z użytkowaniem lokali mieszkalnych, w tym spłaty kredytów zaciągniętych na wybudowanie budynków w których znajdują się wynajmowane lokale mieszkalne równoznaczne jest z przeznaczeniem dochodu uzyskanego z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na cele związane z ich utrzymaniem. Ponadto kredyty zaciągnięte na wybudowanie zasobów mieszkaniowych Towarzystwa na mocy przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego podlegają zabezpieczeniom poprzez ustanowienie hipoteki na kredytowanych nieruchomościach. W przypadku braku spłaty kredytu następuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, utrata zasobów mieszkaniowych i uzyskiwanych z nich przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl