IPPB3/423-736/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-736/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2013 r. (data wpływu 17 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki, w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zaciągniętej na częściowe sfinansowanie nabycia akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki, w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji, zaciągniętej na częściowe sfinansowanie nabycia akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Nabywca" lub."Spółka") nabędzie, na podstawie umowy sprzedaży, część akcji. w spółce akcyjnej prowadzącej działalność w zakresie handlu produktami weterynaryjnymi (dalej Spółka Zbywana") od akcjonariusza Spółki Zbywanej tj. osób fizycznej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej Sprzedający).

Nabycie akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę zostanie częściowo sfinansowane ze śródków otrzymanych przez Spółkę od zagranicznego podmiotu (dalej: Pożyczkodawca) w ramach pożyczki od której będą naliczane odsetki ustalone na poziomie rynkowym (dalej: Pożyczka). Zgodnie z umową pomiędzy Spółką a Pożyczkodawcą Spółka będzie zobowiązana do zapłaty powyższych odsetek w terminach ustalonych przez strony. Możliwe jest, iż odsetki te będą również kapitalizowane do kwoty Pożyczki.

Celem nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Nabywcę jest wzmocnienie pozycji tych podmiotów na rynku handlu produktami weterynaryjnymi oraz rozwój działalności gospodarczej w tym zakresie. Transakcja ta powinna również skutkować skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem skuteczności i efektywności prowadzonych prze: Nabywcę oraz Spółkę Zbywaną działań oraz ich zyskowności.

Spółka oraz Spółka Zbywana mają siedziby w Polsce i są polskimi rezydentami podatkowymi (podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu a miejsce ich osiągania) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "CIT").

Po nabyciu akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę dojdzie do połączenia Spółki ze Spółką Zbywaną na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r" nr 94 poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "Kodeks spółek handlowych"), poprzez przeniesienie całego majątku Spółki na Spółkę Zbywaną (łączenie się przez przejęcie) w rezultacie czego dojdzie do rozwiązania Spółki bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu jej wykreślenia rejestru spółek. Celem połączenia jest uproszczenie przyszłych rozliczeń pomiędzy Spółką a Spółką Zbywaną, uproszczenie struktury własnościowej, obniżenie kosztów związanych funkcjonowaniem dwupoziomowej struktury korporacyjnej, zapewnienie bardziej efektywnego sposobu wypłacania dywidend, a także realizowanie strategii gospodarczej przyjętej w grupy kapitałowej, do której należy Spółka.

Przeprowadzenie połączenia w powyższy sposób wynika m.in. z faktu, iż - w przeciwieństwu do Spółki - Spółka Zbywana posiada silną pozycję rynkową oraz rozbudowane struktur: handlowe. Dzięki zaplanowanej strukturze transakcji, po dokonaniu połączenia Spółka Zbywana będzie mogła prowadzić swoją działalność w sposób niezaburzony działaniami restrukturyzacyjnymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od Pożyczki służącej częściowemu sfinansowaniu nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zbywaną.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki służącej częściowemu sfinansowaniu nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zbywaną.

Zgodnie z ustawą o CIT:

1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w ustawie (art. 15 ust. 1).

2. Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in.:

a.

wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8);

b.

wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a);

c.

naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) (art. 16 ust. 1 pkt 11).

W analizowanej sytuacji, zgodnie z przedstawionym powyżej stanem faktycznym:

1. W wyniku zawarcia umowy Pożyczki Nabywca uzyska środki finansowe konieczne do sfinansowania nabycia udziałów w Spółce Zbywanej.

2. Celem nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Nabywcę jest wzmocnienie pozycji tych podmiotów na rynku handlu produktami weterynaryjnymi oraz rozwój działalności gospodarczej w tym zakresie. Transakcja ta powinna również skutkować skonsolidowaniem i wzmocnieniem struktury operacyjnej w Polsce, zwiększeniem skuteczności i efektywności prowadzonych przez Nabywcę oraz Spółkę Zbywaną działań oraz ich zyskowności.

W konsekwencji, zdaniem Spółki:

1. Odsetki od Pożyczki mają ewidentnie na celu osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, a poniesienie takiego kosztu jest racjonalne i uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Tym samym, zdaniem Nabywcy, odsetki od Pożyczki stanowią koszty uzyskania przychodów Nabywcy w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

2. W tej sytuacji rozstrzygnięcia wymaga, czy na gruncie ustawy o CIT odsetki od Pożyczki będą stanowić koszty uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty lub ich kapitalizacji, czy też dopiero w momencie zbycia akcji w Spółce Zbywanej.

3. Należy podkreślić, że art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT określający moment rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na nabycie lub objęcie udziałów / akcji - zdaniem Spółki - nie ma zastosowania w sprawie, co jednoznacznie wynika z poniżej przedstawionych przesłanek:

a. Ustawa o CIT nie definiuje, co należy rozumieć przez określenie "wydatków na nabycie" udziałów / akcji, przy czym zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś" (Słownik Języka Polskiego, www.sjp.pwn.pl) - powyższa definicja wyraźnie podkreśla element bezpośredniości dokonania wydatku. Przenosząc ją na grunt przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, należałoby uznać, że przez wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji rozumie się jedynie wydatki pozostające w bezpośrednim związku, warunkujące objęcie lub nabycie udziałów / akcji (takie jak, w szczególności, cena nabycia, opłaty notarialne czy opłaty skarbowe).

b. Istotne znaczenie ma również fakt posłużenia się przez ustawodawcę w przytoczonym wyżej przepisie sformułowaniem "wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji" (a nie przykładowo "wydatki w celu objęcia lub nabycia"), co wskazuje jednoznacznie na konieczność istnienia najbardziej bezpośredniego związku przedmiotowych wydatków z nabyciem udziałów / akcji.

c. Ponadto, należy zwrócić uwagę, że w związku z faktem, iż przepis dotyczący tego rodzaju wydatków znajduje się w art. 16 ustawy o CIT, zawierającym katalog kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (czyli wyjątków od zasady uznawania wydatków za koszty podatkowe), pojęcie wydatków na nabycie udziałów / akcji należy interpretować możliwie literalnie (nieuzasadniona byłaby natomiast interpretacja prowadząca do rozszerzenia zakresu tej regulacji).

4. W związku z powyższym, zdaniem Spółki, odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów / akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia udziałów / akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów / akcji.

5. Ponadto, w ocenie Spółki, w celu określenia momentu zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od pożyczki na zakup udziałów / akcji nie mają zastosowania przepisy art. 15 ust. 4-4e ustawy o CIT dotyczące rozliczania kosztów w czasie, ponieważ art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT zawierają specyficzne dla odsetek postanowienia w tym zakresie (inaczej mówiąc, art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a i pkt 11 ustawy o CIT stanowią lex specialis w odniesieniu do art. 15 ust. 4-4e ustawy o CIT).

6. Wobec powyższego, skoro odsetki od Pożyczki:

a.

pozostają w związku przyczynowym z potencjalnym przychodem Spółki lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów Spółki, a zarazem,

b.

nie stanowią "wydatku na nabycie udziałów albo akcji" w Spółce Zbywanej,

- to zgodnie z literalną treścią przepisów art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o CIT, takie odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub ich kapitalizacji.

7. Na powyższą konkluzję nie ma wpływu planowane połączenie Spółki ze Spółką Zależną, w szczególności operacja ta nie ma wpływu na to, że celem ponoszonych wydatków z tytułu odsetek od Pożyczki jest, jak wykazano powyżej, osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów Spółki (co z kolei uzasadnia możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów Spółki).

8. W konsekwencji, zdaniem Spółki, odsetki od Pożyczki służącej częściowemu sfinansowaniu nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zbywaną.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje całkowite potwierdzenie w świetle istniejącej praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych, w szczególności:

* w wyroku WSA w Warszawie z 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09), zgodnie z którym: "Podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. akt. II FSK 508/05 zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu.";

* w wyroku WSA w Białymstoku z 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08), zgodnie z którym: "Koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji - odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.";

* w wyroku NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/2005), zgodnie z którym: "W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.";

* w wyroku NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. akt FSK 324/2004), zgodnie z którym "Przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654), należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Do wydatków tych nie mogą być zaliczone odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika na nabycie akcji, gdyż nie pozostają one w bezpośrednim związku z ich nabyciem";

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 6 lipca 2012 r. (znak IPPB3/423-220/12-2/DP), w której organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy zgodnie z którym: "odsetki od kredytu / pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów / akcji nie spełniają tak rozumianego warunku bezpośredniości, gdyż są jedynie wydatkiem związanym z uzyskaniem kapitału - źródła finansowania nabycia akcji. W konsekwencji, moment rozpoznania odsetek, jako kosztów uzyskania przychodów nie powinien być łączony z reżimem podatkowym dotyczącym zbycia udziałów. (...) Spółka będzie miała prawo rozpoznać odsetki od kredytu na nabycie udziałów w Spółce Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną.";

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 24 stycznia 2012 r. (znak IPTPB3/423-286/11-5/PM), w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: "Dlatego też w ocenie Spółki, koszty kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w postaci odsetek stanowiące jednocześnie wynagrodzenie Kredytodawcy za korzystanie z kapitału, stanowią dla Niej koszt związany z finansowaniem działalności gospodarczej, a nie za bezpośredni wydatek na nabycie udziałów. (...) W konsekwencji, należy stwierdzić, że odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów powinny być uznane za koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty bądź ewentualnej kapitalizacji.";

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2011 r. (znak IPPB3/423-522/11-2/DP), w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: "W konsekwencji, w analizowanej sytuacji Spółka będzie miała prawo rozpoznać odsetki od kredytu / pożyczki na nabycie udziałów w Spółce Zależnej jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty / kapitalizacji, niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zależną (oczywiście z zastrzeżeniem wynikającym z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o CIT, jeśli przepisy te będą miały zastosowanie).";

* w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 stycznia 2011 r. (znak IPPB3/423-808/10-2/MC), w której organ podatkowy - odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska podatnika - uznał za prawidłowe w pełnym zakresie stanowisko, zgodnie z którym: "Wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż (...) możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków w punktach 12-13 (w tym odsetek od kredytu na nabycie udziałów - przypisek Wnioskodawcy) wystąpi z chwilą ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji - w przypadku odsetek (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a, art. 16 ust. 1 pkt 11).".

W konsekwencji w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa, orzecznictwa sądowego oraz praktyki organów podatkowych Spółka stoi na wskazanym powyżej stanowisku, zgodnie z którym odsetki od Pożyczki służącej częściowemu sfinansowaniu nabycia akcji w Spółce Zbywanej przez Spółkę będą stanowić koszty uzyskania przychodu Spółki w momencie ich zapłaty lub w momencie ich kapitalizacji (z uwzględnieniem przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz pkt 61 ustawy o CIT - o ile znajdą zastosowanie), niezależnie od planowanego połączenia Spółki ze Spółką Zbywaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl