IPPB3/423-724/13-2/GJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-724/13-2/GJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2013 r. (data wpływu 16 września 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie praw i obowiązków wynikających z decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie praw i obowiązków wynikających z decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Na mocy umowy zawartej 22 grudnia 2005 r. pomiędzy Spółką (działającą wówczas pod nazwą T. Sp. z o.o.) a V. Sp. z o.o. (dalej jako "V."), Spółka sprzedała V. akcje stanowiące 94,44% udziału w kapitale akcyjnym spółki X. S.A. (dalej jako "X").

Umowa przewidywała, że prawo własności akcji zostanie przeniesione na V. z dniem 1 marca 2006 r. Faktycznie, w tej dacie doszło do przeniesienia własności akcji i zapłaty ceny, na skutek czego Spółka wykazała przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych odpowiadający cenie uzyskanej za akcje X. Ogólnie, w deklaracji podatkowej za 2006 rok Spółka wykazała stratę, którą rozliczyła w latach podatkowych 2008 do 2011. Zarówno w grudniu 2005 r. (data podpisania umowy) jak i w marcu 2006 r. (data przejścia prawa własności) Spółka i V. były podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Postanowieniem z dnia 16 stycznia 2012 r. Dyrektor UKS (dalej jako "Dyrektor UKS") wszczął w stosunku do Spółki postępowanie kontrolne w zakresie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2006 rok. W wyniku prowadzonego postępowania Dyrektor UKS uznał, że cena sprzedaży akcji X została ustalona poniżej wartości rynkowej i przypisał Spółce dodatkowy przychód z tytułu tej transakcji. W efekcie decyzją z dnia 31 października 2012 r. Dyrektor UKS określił Spółce wysokość straty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 rok niższą od straty zadeklarowanej pierwotnie przez Spółkę i rozliczonej w kolejnych latach podatkowych.

Spółka odwołała się od tej decyzji i sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Izbę Skarbową w Warszawie. Gdyby decyzja została utrzymana w mocy, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku za lata 2008 -2011, w których strata z roku 2006 pomniejszała dochód podlegający opodatkowaniu.

Wspólnicy Spółki planują jej podział na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych (podział przez wydzielenie). Przed dokonaniem podziału w strukturze Spółki zostaną wyodrębnione dwie zorganizowana części przedsiębiorstwa. W wyniku podziału jedna zorganizowana część przedsiębiorstwa znajdzie się w innej spółce (spółce przejmującej), natomiast inna zorganizowana część przedsiębiorstwa pozostanie w Spółce. Zamiarem Spółki i wspólników jest, aby w planie podziału przypisać Spółce prawa i obowiązki wynikające z decyzji Dyrektora UKS.

W 2006 r. Spółka prowadziła zupełnie inną działalność gospodarczą niż obecnie, natomiast w łatach 2008 -2011 działalność Spółki była taka jak obecnie. W 2006 r. i wcześniej Spółka prowadziła działalność związaną z siecią Internet i w związku z tą działalnością między innymi nabywała oraz sprzedawała akcje spółki internetowej X. W 2008 r. i później działalność Spółki miała już zupełnie inny charakter - Spółka prowadzi centrum obsługi telefonicznej (call center), a także będzie zarządzać nieruchomościami.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, która pozostanie w Spółce po podziale, będzie dysponować odpowiednimi środkami gotówkowymi pozwalającymi pokryć potencjalne zaległości podatkowe oraz związane z tym odsetki, wynikające decyzji Dyrektora UKS. Celem podziału jest zamiar sprzedaży tej części Spółki, która zostanie wydzielona w procesie podziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku podziału Spółki prawa obowiązki wynikające z decyzji Dyrektora UKS, w tym potencjalne zaległości podatkowe wraz z odsetkami, będą ciążyć wyłącznie na Spółce i nie będą obciążać spółki, która powstanie w wyniku podziału (spółki przejmującej).

Stanowisko Spółki:

W opinii Spółki prawa i obowiązki podatkowe wynikające z decyzji Dyrektora UKS, w tym obowiązek zapłaty potencjalnych zaległości podatkowych, będą ciążyć wyłącznie na Spółce.

Ponieważ majątek przejmowany na skutek podziału, a także majątek spółki dzielonej, stanowić będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 93c Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku. Powyższa zasada dotyczy także praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Z powyższego przepisu wynika, że prawa i obowiązki spółki dzielonej powinny być przypisane do składników majątku, które w planie podziału przydzielone zostaną odpowiednim spółkom: tu spółce dzielonej (czyli Spółce) i spółce przejmującej. Należy zatem powiązać poszczególne prawa i obowiązki Spółki z odpowiednią zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa Spółki. Jednak w 2006 r., czyli w roku, którego dotyczy decyzja Dyrektora UKS, Spółka prowadziła zupełnie inne przedsiębiorstwo niż w roku 2008 i latach następnych (w tym obecnie). Zatem prawa i obowiązki wynikające z decyzji Dyrektora UKS nie pozostają w związku z żadną obecnie funkcjonującą zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa Spółki. Decyzja ta pozostaje bowiem w związku z poprzednią działalnością Spółki, czyli działalnością związaną z siecią Internet.

Prawa i obowiązki wynikające z decyzji Dyrektora UKS - zwiększającej przychód z tytułu jednej transakcji przeprowadzonej siedem lat temu - nie mogą być przypisane wprost poszczególnym składnikom majątku obecnie posiadanym przez Spółkę. Inaczej rzecz ujmując, potencjalne zobowiązania podatkowe, wynikające z decyzji Dyrektora UKS, obciążają wszystkie posiadane przez Spółkę składniki majątku w równym stopniu.

Zgodnie z brzmieniem art. 93c i 93d Ordynacji podatkowej prawa i obowiązki wynikające z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego mogą być przypisane wyłącznie jednej spółce. Potwierdzeniem tego jest treść art. 117 Ordynacji podatkowej, który co prawda przewiduje odpowiedzialność solidarną spółek powstałych w wyniku podziału osoby prawnej, ale jedynie w sytuacji gdy na skutek podziału nie powstają dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku przepis ten nie będzie miał zastosowania, jednocześnie przepisy Ordynacji podatkowej ani też przepisy innych ustaw podatkowych nie przewidują innych możliwości podzielenia zobowiązania podatkowego między dwóch podatników.

W tej sytuacji, gdy nie jest możliwe logiczne powiązanie praw i obowiązków wynikających z decyzji Dyrektora UKS z poszczególnymi składnikami majątku Spółki, prawa i obowiązki wynikające z tej decyzji powinny pozostać przy Spółce. W wyniku podziału Spółka nie przestanie istnieć, jedynie zostanie z niej wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa. A zatem po podziale nadal będzie istnieć podmiot, do którego skierowana została decyzja podatkowa i którego prawa i obowiązki zostały określone w tej decyzji.

Za powyższym stanowiskiem przemawia także systemowa i funkcjonalna wykładnia przepisów podatkowych. Decyzja Dyrektora UKS została wydana Spółce, więc prawa i obowiązki wynikające z tej decyzji dotyczą Spółki. Nie ma więc żadnych racjonalnych powodów, aby w sytuacji, w której Spółka po podziale nadal istnieje i jest w stanie korzystać z praw i wypełniać obowiązki wynikające z decyzji, przenosić prawa i obowiązki z niej wynikające na spółkę przejmującą.

Należy zwrócić uwagę, że to Spółka jest stroną postępowania prowadzonego przez organy podatkowe. Decyzja Izby skarbowej zostanie skierowana do Spółki, Spółka będzie też stroną uprawnioną do zaskarżenia tej decyzji do sądu administracyjnego, a w przypadku przekazania przez Izbę Skarbową sprawy do ponownego rozpatrzenia, również Spółka będzie stroną tego postępowania. Nie jest możliwa, ani celowa zmiana strony postępowania w sytuacji, gdy uczestnik postępowania nadal funkcjonuje i jest w stanie wypełniać wszystkie prawa i obowiązki wynikające z postępowania podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl