IPPB3/423-712/10-2/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-712/10-2/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2010 r. (data wpływu 28 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących nabycia i umorzenia własnych udziałów - jest prawidłowe w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r..

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących nabycia i umorzenia własnych udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) zamierza nabyć część udziałów własnych celem umorzenia przy jednoczesnym obniżeniu kapitału zakładowego. Jedynym udziałowcem Spółki jest P GMBH - spółka prawa niemieckiego (dalej: Wspólnik). Umorzenie udziałów odbywać się będzie za zgodą Wspólnika bez wynagrodzenia zgodnie z art. 199 § 3 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94. poz. 1037 z późn. zm.). Nabywane udziały są wolne od wszelkich praw osób trzecich. Nie ma również innych przeszkód prawnych uniemożliwiających zbycie udziałów w celu umorzenia bez wynagrodzenia. Celem umorzenia będzie pokrycie strat z lat ubiegłych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka, nabywając w sposób opisany w stanie faktycznym, część własnych udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia i dokonując obniżenia kapitału zakładowego Spółki, w celu pokrycia strat z lat ubiegłych, powinna dokonać jakichkolwiek rozliczeń w ramach podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Ocena skutków podatkowych przedstawionego w stanie faktycznym zdarzenia przyszłego wymaga ustalenia, czy wiąże się ono z osiągnięciem przychodu podatkowego przez Spółkę oraz Wspólnika. Dokonanie tych ustaleń jest konieczne w celu stwierdzenia, czy po stronie Spółki powstanie dochód podlegający opodatkowaniu oraz czy Spółka jako płatnik podatku dochodowego z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, będzie zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od Wspólnika. Ustawa o CIT nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Niemniej do tej kategorii należy zaliczyć każdą wartość wchodzącą w skład majątku podatnika, która powiększa jego aktywa, ma definitywny charakter, o ile nie została ujęta w katalogu zawartym w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT. Tym samym katalog źródeł przychodów zawarty w art. 12 ust. 1 tej ustawy ma charakter jedynie przykładowy. Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie części udziałów bez wynagrodzenia z jednoczesnym obniżeniem kapitału zakładowego, połączone z przekazaniem uzyskanych w ten sposób środków pokrycie straty Spółki z lat ubiegłych, nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki, gdyż zdarzenie to nie będzie wiązało się z żadnym przysporzeniem majątkowym po jej stronie. Zdaniem Wnioskodawcy przychód nie powstanie także po stronie Wspólnika dokonującego nieodpłatnego zbycia udziałów celem umorzenia. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Tak więc do powstania tego przychodu konieczne jest uzyskanie konkretnego przysporzenia majątkowego w zamian za zbywane udziały. W związku z faktem, iż Wspólnik nie otrzyma wynagrodzenia za zbywane udziały to nie uzyska on przychodu w rozumieniu ustawy o CIT. W konsekwencji Spółka nie będzie zobligowana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Reasumując, na Spółce, w związku z zaistnieniem opisanego w stanie faktycznym zdarzenia przyszłego, nie będzie ciążył obowiązek dokonania jakichkolwiek rozliczeń w ramach podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r. stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie organ tut. zwraca uwagę, że dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Zmiany przepisów prawa podatkowego wprowadzone przez wyżej wymieniony akt prawny dotyczą m.in. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: "ustawa o p.d.o.p.").

Istotna, w świetle planowanych przez Wnioskodawcę działań i jego obowiązków jako płatnika podatku dochodowego, jest zmiana przepisu art. 10 ustawy o p.d.o.p. W artykule tym w ustępie 1 uchylono pkt 2. Przepis ten brzmiał: dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Wykreślenie w art. 10 ust. 1 punktu 2, spowodowało, że przychód ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych w celu ich umorzenia nie jest już przychodem z udziału w zyskach osób prawnych. Skutki takiej operacji zostały zrównane ze sprzedażą, tj. traktowane jak zwykłe zbycie udziałów i w ten sposób opodatkowane. Oznacza to, że w przypadku umorzenia dobrowolnego podatek zapłaci udziałowiec, a Spółka nie będzie pełniła funkcji płatnika.

Przedstawiona powyżej zmiana przepisów, powinna być brana pod uwagę przez Wnioskodawcę co do tej części wniosku, w której występuje on jako płatnik, w przypadku, gdyby realizacja opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego miała nastąpić po dniu 31 grudnia 2010 r.. Wydając niniejszą interpretację organ podatkowy odniósł się wyłącznie do stanowiska wnioskodawcy zawartego we wniosku z dnia 28 października 2010 r., które oparte jest na przepisach obowiązujących w dniu składania wniosku i jak wskazano w rozstrzygnięciu, w odniesieniu do zdarzenia przyszłego, które ziściłoby się do dnia 31 grudnia 2010 r. jest prawidłowe. Gdyby więc Wspólnik Spółki chciał uzyskać interpretację odnośnie zdarzenia przyszłego, które nastąpi po dniu 31 grudnia 2010 r. (Spółka nie będzie już pełniła funkcji płatnika), powinien wystąpić z wnioskiem, w którym własne stanowisko w sprawie oceny prawnej tego zdarzenia oparte będzie na przepisach ustawy o p.d.o.p. obowiązujących od dnia 1 stycznia 2011 r. Wówczas organ podatkowy będzie mógł dokonać oceny tego stanowiska.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl