IPPB3/423-696/13-4/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-696/13-4/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 11 grudnia 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 27 listopada 2013 r. nr IPPB3/423-696/13-2/DP (doręczone 2 grudnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów osiągniętych w przypadku zbycia aktywów objętych w wyniku likwidacji innej spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów osiągniętych w przypadku zbycia aktywów objętych w wyniku likwidacji innej spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca rozważa utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (dalej: "Spółka").

W wyniku planowanej restrukturyzacji własnościowej, Spółka nabędzie w przyszłości udziały spółki kapitałowej prawa cypryjskiego (dalej: "Spółka cypryjska"), która jest akcjonariuszem spółki kapitałowej prawa polskiego (dalej: "Spółka kapitałowa"). Cena nabycia udziałów Spółki cypryjskiej odpowiadać będzie ich wartości rynkowej.

W celu uproszczenia struktury własnościowej w kolejnym kroku planowana jest likwidacja Spółki Cypryjskiej. Majątek Spółki cypryjskiej będą stanowiły akcje Spółki kapitałowej oraz certyfikaty inwestycyjne funduszy inwestycyjnych. W następstwie likwidacji, aktywa te zostaną wydane Spółce in natura.

Wnioskodawca niniejszy wniosek składa na podstawie art. 14n § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, jako osoba planująca założenie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób Spółka będzie miała ustalić wydatki na nabycie aktywów otrzymanych w związku z likwidacją Spółki cypryjskiej, które stanowić mogą podatkowy koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia tychże aktywów.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów rozliczeń podatkowych wartość składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją Spółki cypryjskiej powinna być ustalona w wysokości ich wartości rynkowej, na dzień otrzymania majątku.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Zdaniem Wnioskodawcy, jakkolwiek kwestia właściwej kwalifikacji dochodów Spółki z likwidacji spółki kapitałowej na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania była przedmiotem licznych dyskusji, stwierdzić należy, że w świetle postanowień Umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523 z późn. zm.), dochody otrzymane w związku z likwidacją Spółki cypryjskiej będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, do przychodu tego nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej #61485; w części stanowiącej koszt jego nabycia bądź objęcia.

Co prawda przepisy w zakresie określenia wartości obejmowanego majątku nie odwołują się bezpośrednio do art. 14 ustawy o CIT, niemniej należy przyjąć, że wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki kapitałowej powinna być, dla potrzeb określenia wysokości przychodu, o którym mowa powyżej, ustalona w wartości rynkowej otrzymanych składników majątkowych.

Przepisy podatkowe nie zawierają regulacji, które wskazywałyby bezpośrednio zasady określania wydatków na nabycie (innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne) składników majątkowych, objętych w wyniku likwidacji spółki kapitałowej. Ponieważ jednak, jak to zostało wskazane powyżej, otrzymanie majątku pozostałego po likwidacji spółki kapitałowej jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu, zaś wartość otrzymanych w ramach takiego majątki składników majątkowych stanowi przychód, który co do zasady podlega opodatkowaniu, to nie powinno ulegać wątpliwości, że wartość ta powinna stanowić podstawę do ujęcia w księgach podatkowych Spółki otrzymanych składników majątkowych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 10b #61485; ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jakkolwiek przedstawione wyżej przepisy dotyczą wyłącznie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zdaniem Wnioskodawcy brak jest uzasadnienia dla przyjęcia odmiennej formuły ustalania wartości pozostałych składników majątku objętych w ten sam sposób.

W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, dla Spółki wydatki na nabycie składników majątku Spółki otrzymanego w związku z likwidacją Spółki cypryjskiej, powinny być określone w wysokości wartości rynkowej objętych składników majątkowych, z dnia ich wydania Spółce, która to wartość przyjęta będzie również przez Spółkę do ustalenia wysokości przychodu o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl